Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się we wtorek rano z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą, która przebywa w Polsce. Wcześniej Jourova rozmawiała z marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a w planie ma jeszcze spotkania z I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznikiem Praw Obywatelskich i prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj: KE pracuje nad wiązaniem funduszy z praworządnością>>
 

Według przekazu marszałka Grodzkiego, komisarz mówiła, że zostanie powołane międzynarodowe ciało, po jednym przedstawicielu z każdego kraju, które będzie musiało dokonać przeglądu przestrzegania praworządności we wszystkich krajach członkowskich, i to ciało będzie na końcu musiało przygotować dokument, które będzie stanowił podstawę do dalszych decyzji budżetowych. Tomasz Grodzki dodał, że w najbliższym czasie kraje członkowskie zostaną poproszone o wydelegowanie jednego eksperta do tej nowej komisji.

Także w rozmowie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek Vera Jourova oświadczyła, że Komisja Europejska pracuje nad metodologią potrzebną do analizy stanu praworządności w państwach członkowskich.

Potwierdził to również rzecznik Sądu Najwyższego. - Viera Jourova mówiła o przewidywanej procedurze sprawdzania stanu praworządności we wszystkich państwach UE, ale nie był to główny temat rozmowy - powiedział rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski po spotkaniu I prezes SN Małgorzaty Gersdorf z wiceszefową KE.