Projektodawca powinien uściślić swoje oczekiwania co do równowagi płci

Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Rozwiązanie polskiego ustawodawcy w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych jest godne zdecydowanej aprobaty. Jeśli jednak chodzi o przepis art. 90gc projektu, to w istocie jego analiza nie jest wolna od poważnych wątpliwości. Jestem zdania, że kontrowersje interpretacyjne powinny zostać wyjaśnione już na najwcześniejszym etapie procesu legislacyjnego - pisze dr hab. Iwona Gębusia, radca prawny w kancelarii Legal Insight.

14.12.2024

Sąd docenił oryginalną grę słów w znaku towarowym

Prawo europejskie Własność intelektualna

Znak „CHIPSY KINGS” może być postrzegany jako gra słów odnosząca się do słynnego zespołu muzycznego „Gipsy Kings”. M.in. dlatego konsumenci nie pomylą oznaczonych w ten sposób produktów z konkurencyjnymi towarami „Curry King” – orzekł Sąd UE. Eksperci różnie oceniają to orzeczenie, wskazując m.in. że wprowadza dość niespotykaną i nową metodykę.

14.12.2024

Powstanie system monitorujący treści w internecie

Prawo karne Rynek Prawo europejskie

Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie warunków i trybu prowadzenia, koordynacji i wdrażania systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach występujących w sieci internet. To element systemu, do wdrożenia którego Polskę zobowiązała Unia Europejska - będą musiały go wdrożyć podmioty należące do infrastruktury krytycznej.

14.12.2024

Ustawodawca szykuje surowe kary za łamanie przepisów rozporządzenia GPSR

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Milion złotych administracyjnej kary pieniężnej może zapłacić producent lub importer, który wprowadza do obrotu produkt niespełniający wymogów bezpieczeństwa. Taka sama kara będzie grozić internetowym platformom handlowym za niedopełnienie podstawowych obowiązków lub brak współpracy z organem nadzoru. Kary przewiduje projekt polskiej ustawy służącej wykonaniu rozporządzenia o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR).

13.12.2024

TVN i Polsat jako spółki strategiczne? Plan Tuska nie taki prosty prawnie

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Rząd chce poszerzyć określony w rozporządzeniu wykaz podmiotów podlegających ochronie o prywatne stacje telewizyjne. Według prof. Michała Romanowskiego są ku temu przesłanki, eksperci nie są jednak w tej kwestii zgodni. Prof. Rafał Adamus uważa wręcz, że nie ma podstaw, aby rząd kontrolował w ten sposób nabycie stacji telewizyjnych i blokował wejście do TVN-u inwestora z Węgier.

13.12.2024

Grażyna Stronikowska pierwszą prokuratorką europejską z Polski

Prawo karne Prawo europejskie

W czwartek, 12 grudnia, Grażyna Stronikowska została powołana na stanowisko prokuratora europejskiego. Będzie pierwszą osobą z Polski pracującą w tej instytucji. Była jedną z trzech kandydatów zgłoszonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej (EPPO) w marcu 2024 roku. Dla Komisji Europejskiej było to jednym z argumentów na rzecz zakończenia procedury dotyczącej praworządności z art. 7 Traktatu o UE.

12.12.2024

Stanowisko Polski w UE: Wyższe cła na rosyjskie nawozy to nie sankcje

Prawo europejskie

Planowane podniesienie ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy nie jest częścią reżimu sankcyjnego. To oznacza, że decyzja o wyższych taryfach nie będzie wymagała jednomyślności wśród krajów członkowskich. Zapowiedziała to w czwartek w Brukseli Agnieszka Bartol, stała przedstawicielka Polski przy UE. 15. pakiet sankcyjny został wstępnie uzgodniony przez ambasadorów w środę, a ostatecznie zaakceptują go ministrowie spraw zagranicznych na posiedzeniu w poniedziałek w Brukseli.

12.12.2024

Jest wyrok TSUE: WSA rozpatrzy wszystkie skargi kredytobiorców Getinu, szansa na odszkodowanie

Wymiar sprawiedliwości Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

12 grudnia Trybunał Sprawiedliwości UE przesądził, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie będzie musiał rozpatrzyć 10 tysięcy skarg kredytobiorców na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A., a nie tylko jedną podmiotu nadzorującego restrukturyzację GNB. Nie zamknął też drogi kredytobiorcom do odszkodowań od Skarbu Państwa. Zadecyduje o tym WSA. Szanse nie są jednak duże.

12.12.2024

Zakaz pożyczek w kryptoaktywach wprowadzany na ostatnią chwilę

Prawo cywilne Finanse Prawo europejskie

Projektodawca powinien rozważyć uregulowanie udzielania i zaciągania pożyczek w kryptoaktywach, tymczasem wprowadza zakaz prowadzenia takiej działalności - zwróciło uwagę Ministerstwo Rozwoju i Technologii na ostatniej prostej prac nad projektem ustawy o rynku kryptoaktywów. Eksperci oceniają, że rozwiązanie to jest błędne i osłabi pozycję Polski jako rynku atrakcyjnego dla firm kryptowalutowych.

12.12.2024

Dziś TSUE orzeknie, czy frankowicze z Getinu dostaną odszkodowanie

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe Upadłość

12 grudnia to ważny dzień dla frankowiczów z Getin Noble Bank. Będzie to odpowiedź na cztery pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym czekają na rozpatrzenie tysiące spraw kredytobiorców. Korzystne orzeczenie TSUE otworzy im drogę do domagania się odszkodowań od Skarbu Państwa.

11.12.2024

Kod CN oleju napędowego zostanie zastąpiony dwoma nowymi

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka

Zmiana kodu nomenklatury scalonej (CN) dotycząca oleju napędowego będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., wraz z wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2024/2522. We wtorek 10 grudnia rząd przyjął projekt nowelizacji dostosowującej polskie ustawy do nowych przepisów europejskich.

10.12.2024

Resort cyfryzacji uwzględni część uwag do projektu o AI

Prawo AI Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zakończyły się konsultacje rządowego projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji, które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem organizacji i osób prywatnych. Ministerstwo Cyfryzacji zgadza się z częścią propozycji, m.in. co do doprecyzowania przepisów dotyczących interpretacji generalnych i indywidualnych dla przedsiębiorców. Zapowiada publikację nowej wersji projektu.

10.12.2024

Jawne wynagrodzenia nie tylko w trakcie rekrutacji i nie tylko w pracy na etacie

Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

Wynagrodzenie i jego poziom mają być jawne nie tylko w czasie trwania stosunku pracy, ale także przed jego nawiązaniem – zakłada projekt zmian w kodeksie pracy autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Pracownicy będą mieli prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o informację o ich indywidualnym poziomie wynagrodzenia i średnim poziomie wynagrodzenia pracowników wykonujących tę samą co oni pracę. Już dziś jednak wnioskodawcy szukają sposobu na objęcie regulacjami o jawności wynagrodzeń także umów cywilnoprawnych. Zdaniem prawników projekt poselski to nie jest tryb na wdrażanie prawa unijnego.

10.12.2024

Feminatywów w ustawie o równowadze płci nie ma i nie będzie

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

Klaruje się ostateczny kształt ustawy wprowadzającej parytety we władzach spółek giełdowych. Osoby obu płci mają znaleźć się i w zarządach, i w radach nadzorczych. Kontrowersje budzi pomysł rozciągnięcia tych wymagań na duże spółki z udziałem Skarbu Państwa, które nie są notowane na giełdzie. Tekst ustawy nie posługuje się feminatywami, a projektodawca broni swojej decyzji.

09.12.2024

Rząd chce odebrać polskim firmom swobodę świadczenia usług na unijnym rynku

Prawo pracy Prawo europejskie

Po raz pierwszy od przystąpienia Polski do UE polski rząd zamierza wprowadzić przepisy, które utrudnią lub wręcz uniemożliwią polskim usługodawcom delegowanie pracowników do innych krajów Unii. Jedenaście lat walki w instytucjach UE o ochronę polskich firm na unijnym rynku przed protekcjonizmem i dyskryminacją mogą zostać zaprzepaszczone tą jedną ustawą – alarmują prawnicy Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy. I wskazują trzy poważne kwestie, które mogą skutkować naruszeniem zobowiązań Polski z tytułu art. 56 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

09.12.2024

Rozporządzenie GPSR – obowiązki dla firm już, polska ustawa wkrótce

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

13 grudnia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie GPSR, które zmienia podejście do bezpieczeństwa produktów. Nowe obowiązki czekają nie tylko producentów, ale też importerów, dystrybutorów, platformy sprzedażowe, a nawet e-sklepy. Praktycy przyznają, że przepisy budzą wiele pytań i wątpliwości. Polski ustawodawca nie zdążył przygotować na czas krajowych regulacji - prace nad nimi wciąż trwają.

06.12.2024

Na początku 2025 roku projekt ustawy o wykonywaniu przez Polskę orzeczeń ETPCz

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Na finiszu są prace nad projektem ustawy o wykonywaniu przez Polskę orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ma przeciwdziałać m.in. takim sytuacjom, jak choćby 17 lat oczekiwania na wykonanie aborcyjnego wyroku w sprawie Alicji Tysiąc. Ustawa będzie określać, jaki organ i za co odpowiada, ale też jak wykonać dane orzeczenie Trybunału. Zapowiadano go już od kilku miesięcy.

06.12.2024

Blisko tysiąc upomnień i nakazów rocznie. Sejm zagłosuje za sprawozdaniem prezesa UODO

Prawo europejskie Ochrona danych

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przez rok wydał 1796 decyzji dotyczących skarg obywateli. W 965 przypadkach, w oparciu o art. 58 rozporządzenia RODO, zastosował środki naprawcze: upomnienia i nakazy. Dane pochodzą ze sprawozdania z działalności prezesa UODO w roku 2023, którym Sejm zajmie się na bieżącym posiedzeniu.

04.12.2024

MF interpretuje podatek u źródła, spółki w niepewności

CIT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Wydane przez Ministerstwo Finansów dwie interpretacje ogólne w sprawie podatku u źródła rozwiązują tylko część problemów - dodatkowo jednak... rodzą kolejne. MF odmiennie interpretuje identycznie brzmiące przepisy. Pierwsza interpretacja, dotycząca zwolnienia dywidendowego, już zmniejszyła liczbę sporów w tym zakresie. Wydanie drugiej, dotyczącej odsetek i należności licencyjnych, budzi duże natomiast kontrowersje. Do końca roku planowane jest dodatkowo wydanie objaśnień.

04.12.2024

Będą zmiany stawek VAT - rząd przyjął projekt

VAT Prawo europejskie

Szykuje się podwyżka stawki VAT na wyroby z konopi siewnej z 8 proc. do 23 proc. Chodzi o konopie do palenia lub do wdychania bez spalania. Stawka na "medyczną marihuanę" nadal ma wynosić 8 proc. Zniesiony zostanie też obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Rząd przedłuży też obowiązywanie mechanizmu odwrotnego obciążenia w VAT w odniesieniu do m.in. pozwoleń na emisję gazu.

03.12.2024
1  2  3  4  5    84