Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą budowę kolei jednoszynowej

Samorząd terytorialny Nowe technologie Transport

Budowę nowego rodzaju publicznego transportu zbiorowego opartego na kolei jednoszynowej lub urządzeniach na poduszkach powietrznych albo magnetycznych przewiduje podpisana 30 marca przez prezydenta RP nowelizacja ustaw o dozorze technicznym oraz o transporcie kolejowym. Nowe przepisy mogą się przydać, bo tego typu rozwiązania planuje np. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

30.03.2022

NIK: Polska jeszcze mało cyfrowa

Administracja publiczna Nowe technologie

Poziom kompetencji cyfrowych w Polsce co prawda wzrósł w ostatnich latach, jednak na tle Unii Europejskiej nadal wypadamy słabo. Według raportu Komisji Europejskiej o postępie cyfrowym (EU DESI 2021), Polska zajmuje 24. miejsce spośród 27 krajów UE pod względem kapitału ludzkiego społeczeństwa cyfrowego. Z kontroli Najwyższej Izby Kontroli wynika pesymistyczny obraz sytuacji w tej dziedzinie.

29.03.2022

Urzędnik łatwiej zaraportuje, obywatel skontroluje, czy nie przepłaca w opłatach

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Dane dotyczące działalności jednostek samorządu terytorialnego są wciąż rozproszone i nierzadko trudno dostępne. Ma to zmienić System Monitoringu Usług Publicznych - baza danych o gminach, miastach, powiatach i województwach. Dzięki temu urzędnik ma łatwiej przygotować raport o stanie gminy, przedsiębiorca sprawdzić dostępność infrastruktury, a obywatel dowiedzieć się, czy jego gmina nie zawyża podatków.

29.03.2022

Ustawa podpisana - państwo pomoże w zakupie telewizorów do nowego standardu

Nowe technologie

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Ma ona doprecyzować przepisy uchwalonej niedawno ustawy i ustanowić dwa rodzaje dofinansowania: 250 zł do telewizora oraz 100 zł do dekodera. Ustawa została uchwalona w środę 23 marca br. przez Sejm, a nastęnego dnia zaakceptował ją Senat. 

26.03.2022

Szef może wysłać maila po godzinach pracy, ale oczekiwanie odpowiedzi narusza prawo

Prawo pracy Nowe technologie

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom prawo do bycia off-line – twierdzi resort rodziny i polityki społecznej. Pracodawca nie ma jednak bezwzględnego zakazu wysłania wiadomości służbowej do pracownika po godzinach pracy, jeśli oczekuje, że ten odpowie rano, gdy przyjdzie do pracy. Pracownicy nie chcą jednak otrzymywać takich maili, bo to ich stresuje.

26.03.2022

Rządowe strony z blokadą ruchu z niektórych krajów

Administracja publiczna Nowe technologie

W związku z ryzykiem cyberataków typu DDoS instytucjom administracji państwowej i operatorom infrastruktury krytycznej zarekomendowano zablokowanie ruchu internetowego z wybranych krajów do 27 marca br. W przypadku gdyby zastosowane środki okazały się niewystarczające, możliwe jest wydanie kolejnych rekomendacji dotyczących działań obronnych, w tym zablokowania całego ruchu internetowego pochodzącego spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

24.03.2022

Prawie co trzeci Polak zetknął się z cyberprzestępstwem

Prawo karne Rynek i konsument Nowe technologie

Nieotrzymanie towaru po zapłacie, fałszywy mail, kradzież danych z karty debetowej lub kredytowej, przejęcie konta na profilu społecznościowym, opanowanie przez osobę trzecią ich poczty elektronicznej - z takimi cyberprzestępstwami naczęściej spotykają się Polacy - wynika z badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: Bezpieczeństwo na e-zakupach 2022”.

23.03.2022

Związki zawodowe z dostępem do informacji o algorytmach wydajności pracy

Prawo pracy Nowe technologie

Zobowiązanie pracodawców do udzielenia zakładowej organizacji związkowej informacji o parametrach, zasadach i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mogą mieć wpływ m.in. na warunki pracy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Wczoraj sejmowa podkomisja przeprowadziła dyskusję nad nim.

23.03.2022

Licencja staje się powszechniejsza, aniżeli przeniesienie praw autorskich

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Zauważalną tendencją jest zawieranie umów licencyjnych na oprogramowanie, których zakres może okazać się wystarczający dla zamawiającego, zazwyczaj jest to też opcja tańsza. Jednak ostateczna decyzja, czy strony zawierają umowę przenoszącą prawa autorskie majątkowe, czy też licencję, uzależniona powinna być w dużej mierze od rodzaju programu komputerowego będącego przedmiotem umowy wdrożeniowej.

14.03.2022

PE powołał komisję śledczą do zbadania sprawy Pegasusa

Prokuratura Policja Nowe technologie

Parlament Europejski powołał komisję śledczą, która zajmie się używaniem "oprogramowania szpiegowskiego Pegasus i podobnego" przez rządy państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak poinformowano w czwartek, zbada ona, czy było ono wykorzystywane, m.in. w Polsce do celów politycznych, np. przeciwko dziennikarzom, politykom i prawnikom.

10.03.2022

Anonymous atakuje Rosję - hakerzy na froncie cyberwojny

Prawo karne Policja Nowe technologie

Internauci, osoby prywatne i zorganizowane grupy hackerskie de facto wyręczają instytucje państwowe, w tym także międzynarodowe, odpowiadające nie tyle za samo cyberbezpieczeństwo, ale de facto za prowadzenie działań wojennych. Niewątpliwie mamy do czynienia z precedensem na skalę światową. O działaniach grupy hakerskiej Anonymous piszą Artur Piechocki (fot.) i Katarzyna Gorzkowska z kancelarii APLAW.

08.03.2022

Wojna to też fake newsy, a sankcje jeszcze słabe

Prawo karne Nowe technologie

Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę informacji i komentarzy w mediach społecznościowych. Nie wszystkie informacje, które pojawiają się w sieci, są prawdziwe, jest bardzo dużo kont, które puszczają fake newsy, stare zdjęcia i filmy, by zmienić obraz winy. Do walki z nim włączają się rządy, ale także prywatne firmy. Póki co bezskutecznie, ale portale zaczynają blokować rosyjskie trole. Prawo im na to pozwala.

01.03.2022

Prezydent podpisał ustawę o pomocy w zakupie dekodera do nowego standardu TV

Administracja publiczna Nowe technologie

W związku z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej już w marcu tego roku niektóre gospodarstwa domowe mogłyby utracić możliwość odbierania sygnału najpopularniejszych stacji. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wsparcia gospodarstw domowych w zakupie dekodera umożliwiającego odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie.

28.02.2022

Grozi nam cyberwojna, a my bez bezpiecznych łączy i cyberarmii

Administracja publiczna Nowe technologie

Wydarzenia międzynarodowe, ale także incydenty w kraju każą zadawać sobie pytanie, czy Polska jest gotowa na cyberwojnę, czyli atak na sieci teleinforamtyczne, serwery poszczególnych instytucji? Politycy zapewniają, że tak. W rzeczywistości jednak może się okazać, że nie. Wciąż bowiem nie mamy jednego centrum dowodzenia, cyberarmii i bezpiecznego systemu łączności wspólnego dla najważniejszych instytucji publicznych.

28.02.2022

Rząd proponuje zmiany w przepisach o farmach wiatrowych na morzu

Rynek Nowe technologie Prawo gospodarcze

Rząd chce, aby morskie farmy wiatrowe, które budowane są w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, spełniały odpowiednie wymogi. Dotyczy to także zespołów urządzeń służących do wyprowadzenia mocy. We wtorek przyjął projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim w tej sprawie.

22.02.2022

Dziennikarka chce wiedzieć, czy była inwigilowana. Możliwe pytanie do TSUE

Prawo karne Prokuratura Policja Nowe technologie

Mam prawo wiedzieć, czy byłam inwigilowana – uważa Ewa Siedlecka, dziennikarka "Polityki", zaangażowana w obronę praw człowieka, i pozywa polskie władze o naruszenie dóbr osobistych. W pozwie podkreśla, że brak takich gwarancji narusza prawo Unii Europejskiej. Warszawski sąd ma we wtorek 22 lutego rozpatrzyć jej wniosek o skierowanie pytania do trybunału UE.

21.02.2022

Analiza: Pegasus mógłby być legalny, gdyby działał zgodnie z polskim prawem

Prokuratura Policja Nowe technologie

Użycie programów komputerowych pobierających z telefonu lub innego urządzenia osoby objętej kontrolą operacyjną całą jego zawartość, a także utrwalanie treści rozmów i obrazu w pomieszczeniach, w których znajduje się to urządzenie, po przejęciu nad nim kontroli - to największe zarzuty ekspertów Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego wobec systemu Pegasus.

17.02.2022

Rejestr zadłużonych przyblokował upadłości - bo nie działa jak powinien

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Prawo gospodarcze

Krajowy Rejestr Zadłużonych nadal spędza sen z powiek prawników. Sądy z powodów technicznych wstrzymują się np. z upadłościami. Rejestr nie współgra też z losowym przydzielaniem spraw i nie jest przystosowany dla komorników. Ministerstwo zapewnia, że problemy rozwiąże na przełomie marca i kwietnia. I pracuje nad kolejnymi zmianami - lepszą e-komunikacją z sądem upadłościowym.

17.02.2022

Branża cyfrowa: Przepisy o sztucznej inteligencji do poprawki

Nowe technologie Prawo unijne

Polska branża cyfrowa i nowoczesnych technologii wzywa władze Unii Europejskiej, by projektowane przepisy dot. sztucznej inteligencji (SI) oparte były o precyzyjne definicje, zapewniały przejrzystość prawa i oddawały złożoność ekosystemu tej technologii. Wśród postulatów znalazło się także dostosowanie procedur i standardów do rynkowej rzeczywistości.

15.02.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski