Już za rok formalności budowlane tylko cyfrowo, będzie paraliż

Budownictwo Nowe technologie

Od 1 października 2024 r. wszystkie formalności budowlane będą tylko cyfrowe. W środę w sejmowej Komisji Infrastruktury odbędzie się pierwsze czytanie dużej noweli prawa  budowlanego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że "rzutem na taśmę" projekt zostanie uchwalony przez Sejm jeszcze w tej kadencji. Wprowadzenie tak szybkiej całkowitej cyfryzacji budzi obawy ekspertów. Ich zdaniem formalności papierowe powinny pozostać, jako alternatywa.

05.07.2023

Unijne rozporządzenie o sztucznej inteligencji nie wyeliminuje ryzyka nadużyć

Nowe technologie Prawo unijne

Tzw. AI Act, czyli rozporządzenie, które jest obecnie procedowane na poziomie organów unijnych, ma podzielić systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję na takie, których wykorzystywanie będzie niedopuszczalne lub mocno ograniczone. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że przewidziane wyjątki mogą zostać wykorzystane w przyszłości w nieetycznych celach – i to nawet przez same państwa członkowskie.

05.07.2023

Koniec naciągania klientów przez sklepy internetowe coraz bliżej

Rynek i konsument Nowe technologie

Aktualnie polskie przepisy nie przewidują żadnych szczególnych regulacji w zakresie dark patterns. Za zwodnicze interfejsy można ścigać firmy jedynie na podstawie ogólnych przepisów, w szczególności dotyczących naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub ochrony danych osobowych. Taki stan prawny zmieni się wkrótce - pisze Weronika Herbet-Homenda, prawniczka w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

01.07.2023

Będzie szerszy dostęp do dóbr kultury dzięki zmianom w prawie autorskim

Prawo cywilne Nowe technologie

Instytucje kultury uzyskają niebawem uprawnienia do bardzo szerokiego udostępniania swoich zbiorów. Stanie się tak za sprawą projektowanych zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dostęp do dóbr kultury stanie się tym samym znacznie łatwiejszy dla jej użytkowników. Pisze o tym Alicja Rytel, adwokat Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

17.06.2023

Coraz bliżej rewolucyjnych zmian w prawie dotyczącym sztucznej inteligencji

Nowe technologie Prawo unijne

Po wielu miesiącach dyskusji i przygotowań, Parlament Europejski przyjął 14 czerwca stanowisko negocjacyjne w sprawie aktu o sztucznej inteligencji. Teraz ostateczny kształt przepisów będzie negocjowany z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jest szansa, że nowe prawo zacznie obowiązywać już pod koniec roku. Co ważne, będzie ono stosowane bezpośrednio – bez konieczności tworzenia ustaw na poziomie krajowym.

16.06.2023

Samorządowe centra usług wspólnych czeka rewolucja 4.0

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Nowe technologie

Coraz gorsza kondycja samorządów lokalnych, coraz więcej nakładanych zadań powoduje, że optymalizacja kosztów i procesów jest niezbędna. Centra usług wspólnych, tworzone początkowo do obsługi oświaty, rozbudowują się o nowe zadania. Ale to może okazać się niewystarczające. Cyfryzacja, zmieniające się otoczenie prawne spowoduje, że samorządowcy będą musieli sięgnąć do rozwiązań chmurowych, z których już z powodzeniem korzysta biznes.

14.06.2023

Skarbówka pozna dane sprzedających przez internet

Rynek i konsument PIT Doradca podatkowy Nowe technologie Prawo gospodarcze

Już na początku 2024 r. operatorzy platform sprzedażowych mają przekazać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej dane o osobach, które handlują za pośrednictwem tych platform. Raportowanie ma objąć tych, którzy dokonują ponad 30 transakcji rocznie lub na łączną kwotę ponad 2 tys. euro. Zdaniem ekspertów limit łatwo będzie przekroczyć, a efektem mogą być spory co do tego, czy sprzedawca prowadzi działalność gospodarczą.

12.06.2023

Rosati: e-kancelaria to cyfrowy sposób na zarządzanie praktyką adwokacką

Prawnicy Nowe technologie

W perspektywie pięciu, siedmiu lat korzystanie przez adwokata z narzędzi cyfrowych będzie absolutną koniecznością, bo zmieniająca się rzeczywistość będzie konsekwentnie wymuszała przestawienie praktyki z tradycyjnej formuły na cyfrową. Celem takich narzędzi jak Cyfrowa Kancelaria jest wsparcie adwokatów i aplikantów adwokackich w zdalnym i mobilnym zarządzaniu ich praktyką – mówi Prawo.pl Przemysław Rosati, prezes NRA.

12.06.2023

Kanownik: Akt ws. danych to szanse i ryzyko dla unijnego rynku

Nowe technologie Prawo unijne

Stale rosnący wolumen danych generowanych na świecie, ich ogromna wartość gospodarcza i społeczna oraz potencjał, by napędzać postęp technologiczny oraz badawczy w pełni uzasadniają pilną potrzebę budowy ram prawnych, które pozwolą w pełni wykorzystać tę dziejową szansę. Polska i inne państwa naszego regionu Europy mogą w tej rozgrywce wygrać, ale i stracić szczególnie dużo.

09.06.2023

Przez aplikację mojeIKP można zamówić e-receptę

Pacjent Nowe technologie

Osoby, które stale przyjmują jakieś leki, mogą teraz poprosić lekarza o ponowne wystawienie e-recepty na nie przez aplikację mojeIKP. Do tej pory funkcjonalność ta była dostępna tylko na Internetowym Koncie Pacjenta. By korzystać z aplikacji, aplikacji trzeba wcześniej wybrać przychodnię POZ i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

07.06.2023

Firma korzystająca z Chat GPT powinna się zabezpieczyć przed naruszeniem praw autorskich

Prawo cywilne Nowe technologie

Korzystanie z Chat-u GPT może rodzić ryzyko naruszenia prawa autorskiego lub praw pokrewnych, jeśli chat GPT korzysta z materiałów chronionych prawem. Uczenie maszynowe stanowiące podstawę działania narzędzia budzi emocje z uwagi na fakt dokonywania systematycznej analizy i przetworzenia olbrzymiej ilości danych, a przez to wykorzystywania danych będących utworami chronionymi na podstawie przepisów prawa autorskiego.

07.06.2023

Koparka kryptowalut też może być kosztem – fiskus uznaje odliczenie

CIT PIT Nowe technologie Spółki

Przedsiębiorcy nie mogą, co do zasady, odliczyć kosztów kopania walut wirtualnych na własny rachunek. Odejmą jednak od przychodu wydatki na energię elektryczną oraz koszty amortyzacji sprzętu komputerowego do wydobycia kryptowalut, jeśli świadczą usługi kopania na rzecz innych podmiotów. Potwierdza to w wydanej niedawno interpretacji podatkowej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

07.06.2023

Cyfrowi giganci wciąż bez obowiązku płacenia tantiem, filmowcy pozwą rząd za niewdrożenie dyrektywy

Prawo cywilne Nowe technologie

Zyski platform cyfrowych takich jak Netflix w Polsce to 2,5 miliarda złotych, tymczasem - przez niewdrożenie dyrektywy digital single market - twórcy nie otrzymują tantiem za udostępniane na platformie filmy i seriale. Dlatego planują protest oraz pozew przeciwko polskiemu rządowi za utracone korzyści z powodu niewdrożenia unijnych przepisów.

06.06.2023

RPO pyta o ochronę seniorów przed wykluczeniem cyfrowym

Pomoc społeczna Emerytury i renty Nowe technologie

Uzasadnione odchodzenie od „papierologii”, także co do różnych rozliczeń obywateli z państwem, następuje jednak bez odpowiednich przepisów przejściowych oraz wyłączeń uzasadnionych wiekiem i brakiem kompetencji cyfrowych. Rzecznik praw obywatelskich ma zastrzeżenia co do zgodności tych działań z konstytucyjną zasadą niedyskryminacji oraz właściwym poszanowaniem praw osób w wieku podeszłym do godnego i niezależnego życia.

05.06.2023

Prof. Wujczyk: AI może upowszechnić się w wymiarze sprawiedliwości, uczelnie muszą się na to nastawić

Prawnicy Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

Uważam, że uniwersytety powinny kłaść większy nacisk na rozwój sztucznej inteligencji, bo brakuje takich obszarów, które są istotne - np. prawa farmaceutycznego, czy choćby blockchainów - mówi dr hab. Marcin Wujczyk, partner w kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Dodaje, że oczekiwania studentów są motorem zmian, bo są oni żądni omawiania nowinek technicznych.

05.06.2023

Strona internet.gov.pl pozwala już sprawdzić, gdzie powstanie światłowód

Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze

Strona internet.gov.pl zyska nową funkcjonalność. Od czerwca System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS), umożliwia sprawdzenie, jakie inwestycje szerokopasmowe będą planowane na danym obszarze. Informacja ta może być pomocna np. dla osób, które planują zakup domu lub mieszkania.

02.06.2023

„Dark patterns” – uwaga na zwodnicze interfejsy w e-sklepach

Rynek i konsument Nowe technologie

Stosowanie w handlu internetowym „zwodniczych interfejsów” jest sprzeczne z ideą etycznego projektowania i ochrony użytkowników, może też mieć poważne konsekwencje prawne. Przedsiębiorcy powinni unikać stosowania takich praktyk i zawsze dążyć do zapewnienia uczciwego i przejrzystego projektowania interfejsów użytkownika, aby uniknąć strat, które ich stosowanie może spowodować - pisze radca prawny Martyna Popiołek-Dębska.

02.06.2023

Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych

PIT VAT Doradca podatkowy Nowe technologie Małe i średnie firmy

Skarbówka regularnie monitoruje media społecznościowe i portale sprzedażowe. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość lub prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji. Urzędnicy mogą też zweryfikować, czy odliczone przez przedsiębiorcę koszty podróży służbowej nie dotyczyły de facto wyjazdu na wakacje. Eksperci przyznają, że zaskoczeniem może być skala takich działań i często negatywne dla podatników skutki.

30.05.2023

Sejm przyjął przepisy, które pozwolą telefonem komórkowym potwierdzać dane osobiste

Pomoc społeczna Administracja publiczna Nowe technologie

Możliwość potwierdzania tożsamości z wykorzystaniem aplikacji we wszystkich sytuacjach, w których dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego zakłada ustawa o aplikacji mObywatel. Sejm zaakceptował zaproponowane przez Senat przepisy, zgodnie z którymi w mObywatelu dostępne będą legitymacje poselskie i senatorskie oraz karty rowerowe.

26.05.2023