Farma fotowoltaiczna jest urządzeniem infrastruktury technicznej, więc nie musi spełniać warunku dobrego sąsiedztwa i dostępu do drogi publicznej. Specyfika takich inwestycji wyklucza bowiem możliwość ich dostosowania do cech zabudowy istniejącej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Dorian Lesner
13.08.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego w części dotyczącej przywracania zwolnionego pracownika do pracy przyniesie odwrotne od zamierzonych skutki, które w jeszcze większym stopniu wprowadzą do stosunków pracy stan niepewności - uważa Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
Robert Lisicki
13.08.2019
Prawo pracy Zmiany w k.p.c.
Wiele firm tematykę informowania o nieprawidłowościach traktuje po macoszemu, a takie hasła jak „donosicielstwo” bądź „kapusiostwo” są od lat aktualne. Wkrótce za sprawą unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów taka postawa może firmy słono kosztować. Czy zdążą się przed nimi ustrzec, jeśli na zmiany mentalne i organizacyjne pozostały im niecałe dwa lata?
Jan Tadeusz Stappers Kowalczyk-Borek Agata
13.08.2019
Spółki RODO Compliance
We wtorek 13 sierpnia upływa termin składania oświadczeń uprawniających do skorzystania z mechanizmu chroniącego przed wzrostem cen prądu. Złożenie oświadczenia - potwierdzającego status uprawnionego - jest konieczne, by w drugim półroczu 2019 r. mógł on być rozliczany według cen i stawek opłat za energię elektryczną, stosowanych 30 czerwca 2018 r.
Krzysztof Sobczak
12.08.2019
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki rozliczać w korzystnym systemie opustów - stwierdza Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Pozwoli na to tzw. Pakiet Prosumencki, będący elementem nowelizacji ustawy o OZE, którą w ubiegłym tygodniu podpisał prezydent Andrzej Duda.
Krzysztof Sobczak
12.08.2019
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Pracownicy nie mogą korzystać z tej samej szafki ubraniowej. Pracodawca ma obowiązek przydzielić każdemu z nich indywidualne miejsce do przechowywania odzieży. WSA w Poznaniu orzekł, że pracownik nie ma obowiązku zwolnienia szafy, by udostępnić ją kolejnemu pracownikowi, który rozpoczyna pracę na kolejnej zmianie.
Dorian Lesner
12.08.2019
Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze
Konieczne jest stworzenie narzędzia pozwalającego na walkę ze zjawiskiem greenwashingu, czyli z wabieniem klientów przez różne instytucje fałszywymi deklaracjami o przyjazności ich produktów i usług dla środowiska - uważa Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.
Krzysztof Sobczak
12.08.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe dotyczące JPK_V7K i JPK_V7M. Chodzi o pliki JPK_VAT dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i kwartalnie. Opinie można zgłaszać do 16 sierpnia 2019 roku. Konsultowane zmiany mają związek z zastąpieniem deklaracji VAT-7 i VAT-7K nowym plikiem JPK_VAT.
Krzysztof Koślicki
12.08.2019
VAT
Nadzór Ministra Finansów w latach 2007–2015 był systematyczny, ale za mało skuteczny. Nie zapobiegł przez to gwałtownemu wzrostowi luki VAT. Dopiero rozwiązania przyjęte w latach 2016–2018 uszczelniły system podatkowy. Potwierdza opublikowany w poniedziałek raport Najwyższej Izby Kontroli.
Krzysztof Koślicki
12.08.2019
VAT
W ostatnich latach polscy podatnicy są świadkami kolejnych rewolucji, których głównym celem jest uszczelnianie systemu prawa. Wymiernym skutkiem utrzymującej się tendencji jest wprowadzenie klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania, a także małych klauzul ukierunkowanych na poszczególne nadużycia – pisze dr Konrad Kleszczewski z KPMG w Polsce.
Konrad Kleszczewski
12.08.2019
CIT Prawo gospodarcze
Bankowcy prowadzą spór z Rzecznikiem Finansowym w sprawie nieautoryzowanych transakcji. Ich zdaniem w ciągu dwóch dni trudno udowodnić, czy klient przyczynił się do utraty pieniędzy, a w takiej sytuacji bank nie musi mu ich zwracać. Chcą więc więcej czasu na zebranie dowodów. Rzecznik nie ma wątpliwości, że pieniądze mają wrócić na konto bezzwłocznie
Jolanta Ojczyk
12.08.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Cytowanie całych utworów cudzego autorstwa to nie jest przegląd prasy - orzekł Sąd Najwyższy. - Agencja sprzedająca zbiory artykułów prasowych bez żadnego twórczego wkładu wyrządziła szkody powodowej spółce w postaci zmniejszenia zainteresowania wydawnictwem papierowym i internetowym oraz archiwami - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.08.2019
Prawo cywilne
Kod z smsem przy logowaniu do banku czy wprowadzanie PIN po kilku niewielkich płatnościach kartą - to zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług płatniczych oferowanych drogą elektroniczną i tym samym ograniczyć możliwości wystąpienia oszustw związanych z tymi usługami. Banki mają je wprowadzić od 14 września tego roku.
Krzysztof Sobczak
11.08.2019
Domowe finanse Finanse
W obecnym stanie prawnym w sporze wytoczonym przeciwko konsumentowi sąd musi zbadać, czy roszczenie powoda nie jest przedawnione. Taka analiza jest przeprowadzana, nawet jeśli pozwany nie zgłosi zarzutu przedawnienia – orzekł Sąd Rejonowy w Człuchowie. Problematykę przedawnienia wyjaśnia adwokat Piotr Ruszkiewicz.
Aleksandra Partyk
10.08.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument

Autonomiczne pojazdy czekają na swoje prawo

Prawo gospodarcze Kontrola zarządcza
Pojazdy autonomiczne, sztuczna inteligencja, internet rzeczy, robotyzacja, czy druk 3D to siły napędowe współczesnego świata. Czwarta rewolucja przemysłowa jest faktem i już wywiera wpływ na pracę, relacje międzyludzkie, zdrowie, edukację i przemieszczanie się. To z kolei stanowi ogromne wyzwanie dla szeroko rozumianej praktyki tworzenia i wdrażania prawa.
Prawo.pl
10.08.2019
Prawo gospodarcze Kontrola zarządcza
Z takich rekompensat będzie mogło skorzystać ok. 300 firm energochłonnych. Pierwsze wnioski będzie można składać w 2020 r. Firmy będą mogły ubiegać się o rekompensaty za 2019 r. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
09.08.2019
Rynek i konsument Rynek
Sklepy internetowe i inne podmioty prowadzące działalność przez internet muszą informować odwiedzających ich strony, że przekazują ich dane Facebookowi. Jeżeli dotychczas takich informacji nie zamieściły, a korzystają z wtyczki „Lubię to”, powinny uzupełnić swoje klauzule informacyjne.
Krzysztof Sobczak
09.08.2019
RODO

NIK: Niezły nadzór ministra i zła kondycja spółek rolno-spożywczych

Administracja publiczna Rynek Spółki Prawo gospodarcze
Ministerialny nadzór nad spółkami z branży rolno-spożywczej w większości prowadzony był prawidłowo. Jednak nie wpłynął on w znaczącym stopniu na polepszenie ich sytuacji - przeciwnie, kondycja niektórych pogorszyła się - stwierdza w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.
Krzysztof Sobczak
09.08.2019
Administracja publiczna Rynek Spółki Prawo gospodarcze
Przedsiębiorcy, którzy rejestrują się jako podatnicy VAT-UE, muszą liczyć się z tym, że urząd skarbowy różnymi sposobami będzie starał się zweryfikować deklarowane przez nich miejsce siedziby firmy. Będą niezapowiedziane wizyty urzędników i telefony. Sprawdzenia wiarygodności nie unikną nawet ci, którzy są podatnikami VAT w Polsce.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2019
VAT
O tymczasowym charakterze obiektu nie może rozstrzygać wyłącznie zamiar inwestora. Jest to niewątpliwie warunek konieczny do zastosowania procedury zgłoszeniowej, lecz z pewnością niewystarczający. Dlatego budowa masztu telekomunikacyjnego o wysokości 27 m wymaga pozwolenia na budowę. Tak orzekł WSA w Opolu.
Dorian Lesner
09.08.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Problem z nieodpłatnymi świadczeniami w podatku dochodowym istnieje od lat. W pewnym momencie okazało się, że pracodawcy oferują swoim pracownikom bonusy, których generalnie wcześniej nikt by nie analizował pod kątem „nieodpłatnych świadczeń”, czy też przychodu pracownika – pisze Grzegorz Symotiuk, doradca podatkowy.
Grzegorz Symotiuk
09.08.2019
PIT Małe i średnie firmy
Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi, aby Sąd Okręgowy w Gliwicach uwzględnił pozew mieszkańca Rybnika, który skarżył Skarb Państwa za zanieczyszczone powietrze. Według rzecznika ochrona środowiska jest jedną z możliwych podstaw ograniczania wolności i praw człowieka.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.08.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Eksperci Rady legislacyjnej mają zastrzeżenia do podpisanej w środę, 7 sierpnia br. zmiany w ustawie o zarządzie sukcesyjnym polegającą na dodaniu nowego rozdziału zatytułowanego „Tymczasowe wykonywanie praw z udziału małżonka przedsiębiorcy w przedsiębiorstwie”.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.08.2019
Prawo cywilne
Zmiana ustawy, która przesuwa na 13 sierpnia ostateczny termin składania oświadczeń przez niektórych odbiorców energii, została podpisana przez prezydenta i czeka na publikację. Czas na złożenie tych oświadczeń skończy się więc w najbliższy wtorek.
Krzysztof Sobczak
08.08.2019
Rynek i konsument

Ustawa o zatorach płatniczych może wejść w życie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wzmocnienie płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez ograniczenie występowania zatorów płatniczych - to cel podpisanej właśnie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji zawierającej zmiany w wielu ustawach gospodarczych. Jedną ze zmian jest skrócenie terminu zapłaty do 30 dni.
Krzysztof Sobczak
08.08.2019
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Pracodawcy i związkowy krytykują możliwość udzielenia nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Pracy na cele wypłaty świadczenia uzupełniającego dla niezdolnych do samotnej egzystencji. - Fundusz Pracy po raz kolejny jest obciążany zadaniem, do którego nie jest stworzony - podkreślają.
Paweł Żebrowski
08.08.2019
Pomoc społeczna Prawo pracy

WSA: Miejscowy plan zablokował wydobycie kopaliny

Samorząd terytorialny Budownictwo
Spółka ubiegała się o wydanie decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań dla wydobycia kopaliny. Organ jednak odmówił, ponieważ inwestycja ta należała do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, które były zakazane przez przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Akt ten dopuszczał jedynie poszukiwanie i rozpoznawanie złóż
Dorian Lesner
08.08.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Wymieniony w ustawie wykaz celów fundacji jest niepotrzebnie ograniczony jedynie do celów społecznie lub gospodarczo użytecznych - uważa adwokat dr hab. Joanna Dominowska. I postuluje dalszy rozwój prawa fundacyjnego w kierunku fundacji o celach prywatnie użytecznych na przykład takich, jak fundacje rodzinne.
Andrzej Mazurowski
08.08.2019
Prawo cywilne

Pakiet uproszczeń dla firm podpisany przez prezydenta

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Pakiet około 100 zmian w 69 ustawach, które mają ułatwić funkcjonowanie firm m.in. poprzez wprowadzenie prawa do błędu w pierwszym roku funkcjonowania, zawiera nowelizacja, którą podpisał w środę prezydent Andrzej Duda. Ich celem jest ograniczenie obciążeń regulacyjnych.
Krzysztof Sobczak
07.08.2019
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ustawa o e-zgromadzeniach w spółkach może wejść w życie 

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wprowadzenie możliwości przeprowadzenia zgromadzenia wspólników spółki z o.o. z udziałem wspólników uczestniczących w nim przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej - to cel zmian w Kodeksie spółek handlowych, które w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.
Krzysztof Sobczak
07.08.2019
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy