Prawo.pl
Ministerstwo Finansów nie podaje na razie daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF, ale zapowiada, że będzie jednakowa dla podatników VAT czynnych i zwolnionych. Sprzedawcy będą mogli wystawiać faktury w KSeF, również dla konsumentów. Nabywca, który nie poda NIP, nie odliczy kosztów. Niektóre branże będą mogły wystawiać w KSeF faktury z załącznikami, np. za media i usługi telekomunikacyjne. Według ekspertów, to dobre zmiany, które rozwiążą część problemów.
Monika Pogroszewska
21.03.2024
VAT KSeF
W 2023 r. uchwalono 34 405 stron aktów prawnych, co oznacza wzrost o ponad 8 proc. w stosunku do 2022 r. W ciągu ostatnich dwóch lat było to w sumie 65 tysięcy stron. W 2023 r. weszły w życie 553 nowe przepisy dla firm, a 1051 zmieniło brzmienie, tylko 41 przepisów straciło moc – wynika z opublikowanego w czwartek Barometru Prawa Grant Thornton. Za najgorszą reformę dekady uznano Polski Ład, w tym przepisy o składce zdrowotnej.
Monika Pogroszewska
21.03.2024
CIT PIT VAT Małe i średnie firmy Finanse
13 marca br. w Parlamencie Europejskim zatwierdzono przyjęcie Aktu o Sztucznej Inteligencji (AI Act). Oznacza to, że już wkrótce firmy będą musiały przygotowywać się na wdrożenie nowych regulacji. Jak wynika z raportu KPMG, wśród kluczowych działań krótkoterminowych organizacje powinny postawić na odpowiednie zarządzanie, polegające na kształtowaniu polityki firmy zgodnie z kategoryzacją ryzyka związanego z AI.
Inga Stawicka
21.03.2024
Prawo AI Prawo europejskie
Nieco ponad 8 miesięcy ma Polska na wdrożenie dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uchyla się od odpowiedzi, czy przy ustalaniu adekwatnej płacy minimalnej w Polsce wprowadzi dodatkowe kryteria, ponad te określone w dyrektywie. Zdaniem ekspertów, obecny mechanizm jej ustalania nie przystaje do rzeczywistości gospodarczej i naszego rynku pracy - wymaga zmiany. Wdrożenie dyrektywy jest ku temu dobrą okazją.
Grażyna J. Leśniak
21.03.2024
Prawo pracy Finanse Prawo europejskie
Urzędy skarbowe bardzo rzadko zgadzają się umorzyć podatek osobom, które występują o to ze względu na trudną sytuację finansową lub życiową. Jak wskazują prawnicy, to w praktyce niemal niemożliwe. W 2023 r. fiskus wydał tylko 957 takich decyzji. Znacznie częściej urzędy rozkładają podatek na raty – takich decyzji zapada ponad 400 tysięcy rocznie. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że decyzje w sprawie ulg mają charakter uznaniowy. Nie ma katalogu zdarzeń, które warunkują ich przyznawanie.
Monika Pogroszewska
21.03.2024
Ordynacja Doradca podatkowy
Brak dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do korzystania z nieruchomości w celach przechowywania napojów alkoholowych, nie stanowi negatywnej przesłanki do udzielenia zezwolenia na obrót hurtowy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wskazał, że wystarczy oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego. Składa się je pod rygorem odpowiedzialności karnej i ma ono wartość dowodową w postępowaniu administracyjnym.
Dorian Lesner
20.03.2024
Właścicielka działki miała zapłacić 130 tys. zł za wywóz z działki niebezpiecznych odpadów, o których nie wiedziała, że są tam składowane. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył decyzję wydaną w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten ją uchylił.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.03.2024
Odpady Nieruchomości
W 2023 r. liczba europejskich zgłoszeń patentowych z Polski do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wyniosła 671, co oznacza wzrost o 10,5 proc. w stosunku do 2022 r. To plasuje nas wśród krajów notujących największą dynamikę wzrostu zgłoszeń - wynika z właśnie opublikowanego Indeksu Patentowego Europejskiego Urzędu Patentowego 2023. Najwięcej polskich zgłoszeń dokonano w obszarze technologii medycznych, farmaceutyków i inżynierii lądowej.
Inga Stawicka
20.03.2024
Prawo europejskie Własność przemysłowa

Polacy coraz aktywniej poszukują pracy

Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Aż 27 proc. Polaków deklaruje, że po raz ostatni zmienili pracę ponad 10 lat temu. Jednocześnie 20 proc. badanych dokonało zmiany pracy na przestrzeni ostatniego roku, a na rynku sukcesywnie wzrasta stopień mobilności zawodowej Polaków. O ile jeszcze w pierwszych miesiącach 2023 roku 41 proc. badanych deklarowało, że poszukują nowej pracy lub planują w najbliższym czasie zmienić obecną, o tyle teraz ta liczba wzrosła do 44 proc. Wzrasta też odsetek pracowników otwartych na otrzymanie ciekawej oferty pracy.
Grażyna J. Leśniak
20.03.2024
Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

ZUS nie będzie pracował w piątek, 29 marca

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zamknięte w piątek, 29 marca 2024 roku. Tego dnia nie będzie też możliwości konsultacji z pracownikami infolinii ZUS – poinformował w środę Zakład. Ci, którzy chcą swoje sprawy załatwić w ZUS osobiście jeszcze w marcu, powinni to zrobić do czwartku, 28 marca.
Grażyna J. Leśniak
20.03.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Potencjalna przestrzeń do powstawania sporów kompetencyjnych między urzędami, brak doprecyzowania kryteriów przyznawania statusu zaufanego podmiotu sygnalizującego i badacza oraz niedobór specjalistycznych doradców. To, zdaniem prawników, kluczowe problemy, które widać w projekcie nowelizacji ustawy, która wdraża unijne rozporządzenie. Eksperci wskazują również na skomplikowanie materii, której dotyczą przepisy - i wskazują, że docelowo ustawodawca powinien pomyśleć o nowym urzędzie.
Inga Stawicka
20.03.2024
Prawo AI Prawo europejskie
Samowole budowlane nie przedawniają się. Nawet po wielu latach powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może wszcząć postępowanie. Nie ma przy tym znaczenia, czy zrealizował ją aktualny właściciel nieruchomości czy poprzedni. Zdarzają się więc przypadki, że inwestycję z naruszeniem prawa zrealizował dziadek, a konsekwencje ponosi dopiero jego wnuk - mówi Joanna Maj, radca prawny.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.03.2024
Budownictwo

Będą wakacje składkowe dla mikroprzedsiębiorców i podwyżki dla pracowników pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Rząd chce, by mikroprzedsiębiorcy mogli jeszcze w tym roku skorzystać z wakacji kredytowych, czyli z prawa do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ZUS przez jeden miesiąc w roku kalendarzowym – przekazał premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Podał też, że Rada Ministrów przystała na wprowadzenie programu, który zapewni dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników pomocy społecznej. Mają otrzymać 1000 zł brutto podwyżki.
Grażyna J. Leśniak
19.03.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Pracownicy, którzy nie mają podpisu kwalifikowanego, mogą już zdalnie zawrzeć umowę o pracę, potwierdzając swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel. Rozwiązanie opracowała agencja zatrudnienia Trenkwalder, która podpisała porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji w sprawie wykorzystania dodatkowej funkcjonalności mObywatela. To krok w rozwoju możliwości zawierania umowy o pracę w formie elektronicznej, której chcą i pracodawcy, i pracownicy.
Grażyna J. Leśniak
19.03.2024
Prawo pracy
Sprawa krótkiej sprzedaży dotyczącej instrumentów LPP stanowi prawdopodobnie przyczynek do długiej batalii, której epilog może rozegrać się na arenie międzynarodowej (także w TSUE). Jest to przypadek bez precedensu, którego rozstrzygnięcie wpisuje się w mozaikę problemów prawnych, etycznych, biznesowych, inwestycyjnych i politycznych. Ich rozwiązanie już teraz wymaga natychmiastowego zaangażowania ze strony GPW, nadzorcy oraz innych organów państwa - pisze dr hab. Iwona Gębusia, radca prawny.
Iwona Gębusia
19.03.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Pracodawcy obawiają się, że rozszerzenie katalogu naruszeń podlegających zgłoszeniu przez sygnalistów o prawo pracy, będzie źródłem problemów. Bo jak twierdzą, ustawa nie rozstrzyga np. według jakiego trybu będą rozpatrywane naruszenia dotyczące mobbingu: procedur wewnętrznych firmy czy przepisów o sygnalistach. Prawnicy uspokajają - nie jesteśmy jedynym krajem, który wyszedł poza zakres unijnej dyrektywy, choć były i takie państwa, które do katalogu naruszeń wpisały tylko… zagrożenia budowlane.
Grażyna J. Leśniak
19.03.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Do konsultacji publicznych trafiła rewizja kamienia milowego, dotycząca reformy planistycznej. Resort funduszy chce zrezygnować z obowiązku uchwalenia ogólnych planów przez połowę gmin do lipca 2026 r., bo jest to nierealne. Jednak nowe wymogi też mogą budzić wątpliwości - alarmują eksperci. Tylko niewielki odsetek gmin pracuje już bowiem nad planami. Potrzebna jest też zmiana ustawy planistycznej, czemu Ministerstwo Rozwoju jest niechętne. Brakuje również aktów wykonawczych do reformy planistycznej.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.03.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo europejskie
Były członek zarządu kwestionował decyzję, w której orzeczono o jego odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W skardze kasacyjnej wskazał, że jeszcze przed wszczęciem postępowania, spółka została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że likwidacja spółki nie stanowi okoliczności wyłączającej odpowiedzialność byłego członka zarządu za jej zobowiązania.
Dorian Lesner
19.03.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Lekarz przedsiębiorca może rozliczać ryczałtem według stawki 14 proc. usługi na rzecz szpitala, w którym pracował wcześniej jako rezydent. Nie przeszkadza w tym "częściowa zbieżność" tych usług z zadaniami, które wykonywał wcześniej na etacie. Częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością, więc nie wyklucza prawa do preferencji - wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według ekspertów, warto mieć własną interpretację.
Monika Pogroszewska
19.03.2024
PIT Rachunkowość
Zniesienie ugorowania 4 proc. gruntów ornych, wybór między dywersyfikacją a zmianowaniem, uproszczenia dotyczące okrywy glebowej, zmiany w zakresie sankcji związanych z warunkowością - takie zmiany w Zielonym Ładzie proponuje Komisja Europejska. Wcześniej Komisja poinformowała również o odstąpieniu od zakładanego ograniczania stosowania środków ochrony roślin.
Robert Horbaczewski
18.03.2024
Środowisko

Niepewna przyszłość dyrektywy w sprawie należytej staranności

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Decyzja w sprawie dyrektywy dotyczącej należytej staranności przedsiębiorstw w kontekście zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Due Diligence, CSDD) pokazuje, że mimo zgodności dyrektywy z obecnymi regulacjami dotyczącymi ESG (Environmental, Social, and Governance) oraz z Europejskim Zielonym Ładem, postanowienia dyrektywy nadal są przedmiotem politycznych negocjacji w Unii Europejskiej - piszą Joanna Barbrich oraz Kamila Jachnik – Czarnecka z kancelarii Kochański&Partners.
Joanna Barbrich Kamila Jachnik-Czarnecka
18.03.2024
Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Naczelna Rada Lekarska (NRL) sprzeciwia się przedstawianiu niektórych wyrobów tytoniowych jako elementu strategii pomocowej w zaprzestawaniu palenia czy przedstawiania niektórych wyrobów tytoniowych jako „zdrowszych”. Apeluje do Ministerstwa Zdrowia o intensywne i jak najszybsze działania, które ograniczą sprzedaż takich wyrobów w Polsce.
Beata Dązbłaż
18.03.2024
Pacjent
Pakiet legislacyjny mający na celu modernizację i poprawę efektywności szpitali ma wejść w życie w IV kwartale 2024 r. Z planowanej rewizji Krajowego Planu Odbudowy wynika, że zrezygnowano z kategoryzacji szpitali. Kamień milowy podzielono natomiast na trzy niezależne części dotyczące: Krajowej Sieci Onkologicznej, Krajowej Sieci Kardiologicznej i ogólnej dotyczącej modernizacji i poprawy efektywności szpitali.
Katarzyna Nocuń
18.03.2024
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Podczas ostatniej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim europosłowie przyjęli wnioski mające na celu lepsze zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności i tekstyliów w całej UE. Zakładają one m.in. bardziej ambitne cele na 2030 rok w zakresie ograniczenia marnotrawienia żywności oraz zwiększenie odpowiedzialności producentów za produkty tekstylne, odzież i obuwie. Kształt przepisów ma wypracować nowy parlament.
Inga Stawicka
18.03.2024
Rynek Prawo europejskie
Fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych i innych wymienionych ustawowo podmiotów, uczestniczyć w nich oraz wykonywać wszelkie prawa wynikające z tych tytułów (również z nich występować czy zbywać części udziału). Jeśli ma zamiar zbyć udziały polskiej spółki kapitałowej prawa handlowego - spółki z o. o., osiągnięte z tego tytułu przez fundację przychody będą korzystać ze zwolnienia od CIT.
Malwina Pasternak-Janik
18.03.2024
CIT Fundacja rodzinna
Podział spółki przez wydzielenie lub wyodrębnienie może w pewnych warunkach okazać się krzywdzący dla wierzycieli spółki dzielonej. Pomimo że taka sytuacja dopuszczalna jest z perspektywy przepisów Kodeksu spółek handlowych o podziale, nie oznacza to jednak, że wierzyciele powinni stracić tym samym szansę na zaspokojenie - pisze Oliwia Dziamecka, associate w Praktyce Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć DZP.
Oliwia Dziamecka
18.03.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Zagadnienie reprezentatywności związku zawodowego budzi najwięcej wątpliwości w odniesieniu do międzyzakładowej organizacji związkowej. Problem, w mojej ocenie, wynika z chaosu legislacyjnego – pisze radca prawny Paweł Korus. Dokonując kolejnej nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, prawdopodobnie nie zauważono, jakie skutki wynikają z braku zmiany art. 34 ust. 1, przy jednoczesnym dodaniu art. 25(2).
Paweł Korus
18.03.2024
Prawo pracy
O ile większego sprzeciwu nie budzi sprzedaż przez syndyka zwierząt z hodowli lub gospodarskich, to "spieniężenie" ukochanego psa lub kota upadłego - już tak. I choć sędziowie komisarze unikają tego jak ognia, to jednak prawo upadłościowe traktuje zwierzęta hodowlane i domowe jednakowo. Zdarzają się też przypadki, gdy spisem inwentarza syndyk obejmuje np. jeża pigmejskiego.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.03.2024
Prawo gospodarcze Finanse Upadłość

Pracownicy budżetówki tracą na skokowej podwyżce płacy minimalnej

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Pracownicy budżetówki niższego szczebla – sekretarki czy specjaliści zarabiający minimalną pensję, mają przy lada okazji tak zmieniane umowy o pracę, aby składnikiem ich wynagrodzenia zasadniczego stała się premia. Zdaniem prawników, nieważne, czy jest to premia uznaniowa czy regulaminowa, bo prawnie jest to dozwolone. Pracodawcy twierdzą, że na skutek skokowego podniesienia płacy minimalnej, dodatkowe składniki są częściej uwzględniane przy spełnianiu minimalnej stawki wynagrodzenia.
Grażyna J. Leśniak
18.03.2024
Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Obecnie seniorzy i rodzice dzieci korzystający z abonamentów medycznych są zaskoczeni, gdy muszą zapłacić za lek, nawet wtedy, gdy mają prawo do otrzymania go za darmo. Nie dostają recepty na darmowy lek, jeśli zapisali się na wizytę u lekarza w ramach abonamentu. Zmiany zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Receptę na lek za darmo wypisze także lekarz, który nie ma umowy z NFZ.
Katarzyna Nocuń
18.03.2024
Opieka zdrowotna Farmacja