Na diagnozę autyzmu dzieci czekają coraz dłużej

Opieka zdrowotna

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że średni czas oczekiwania na wizytę w poradni diagnozującej autyzm w przypadku pilnym wynosi około 80 dni. W praktyce w wielu ośrodkach na wizytę czeka się około roku. Na wzrost wydolności pracy ośrodków wpłynie planowana wyższa wycena świadczeń. Nie stanie się to jednak od razu, bo dotąd wycena diagnostyki była dramatycznie niska. Są województwa, w których nie ma ani jednego ośrodka diagnostycznego.

12.02.2024

Trudno ujawnić majątek partnerki, o którym się nie wie

Samorząd terytorialny Wybory Służba cywilna

Samorządowcy i eksperci krytykują poselskie propozycje dotyczące ujawniania w oświadczeniach majątkowych majątku odrębnego małżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Twierdzą, że zaproponowane przepisy są niezgodne z prawem, w praktyce mogą być niewykonalne, a na pewno nie zwiększą transparentności w życiu publicznym.

12.02.2024

MS rozważa wnoszenie pism procesowych przez portal informacyjny sądu

Wymiar sprawiedliwości

14 marca na stałe wchodzą e-doręczenia przez portal informacyjny sądu. Oznacza to, że doręczanie pism procesowych dla m.in. adwokatów i radców prawnych będzie następowało poprzez umieszczenie korespondencji właśnie w portalu. Samorządy adwokackie i radcowskie od dawna postulują jednak wprowadzenie możliwości komunikacji w drugą stronę. Pytane o to Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że decyzji jeszcze nie ma, ale taka opcja jest rozważana.

12.02.2024

"Neosędzia" chce cofnięcia nominacji, jeszcze nie ma decyzji ministra

Wymiar sprawiedliwości

Anna Kalbarczyk to pierwsza sędzia awansowana przy udziale neoKRS, która sama wystąpiła do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o cofnięcie do poprzedniego sądu. Sędzia warszawskiego Sądu Apelacyjnego, karnistka, chce poddać się weryfikacji lub ponownie wystartować w legalnym konkursie. Jesienią 2023 r. zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota postawił jej zarzuty dyscyplinarne za orzeczenia, w których stosowała wyroki ETPC i TSUE.

11.02.2024

Feminatywy nie wystarczą, adwokatki chcą, by ich głos był słyszalny

Prawnicy

Szklany sufit nadal doskwiera adwokatkom, szansą są zmiany legislacyjne - np. w zakresie zakazu umowy o pracę, ale też ich aktywne zaangażowanie w działalność samorządu. Chcą też brać udział w pracach komisji kodyfikacyjnych, gdyż podobnie jak swoi koledzy stosują prawo na co dzień - to wnioski, które płyną ze spotkania inauguracyjnego Koła Kobiet przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

11.02.2024

Burza po słowach Trumpa o NATO, Duda o potrzebie silnego sojuszu z USA

Podczas sobotniego wiecu w Karolinie Południowej Donald Trump, prawdopodobny rywal Joe Bidena w listopadowych wyborach prezydenckich, zagroził, że gdy ponownie zostanie prezydentem USA nie będzie chronił przed potencjalną rosyjską agresją krajów NATO, które nie wypełniają swych zobowiązań finansowych wobec Sojuszu. Prezydent Andrzej Duda, w nawiązaniu podkreślił, że sojusz Polska-USA musi być silny, niezależnie od tego kto aktualnie sprawuje władzę w Polsce i w USA.

11.02.2024

PKW zarejestrowała już 13 komitetów wyborczych w wyborach samorządowych

Wybory

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewicy oraz Polexit, to niektóre z kolejnych zarejestrowanych przez PKW komitetów w wyborach samorządowych. Łącznie do tej pory zarejestrowano 13 komitetów, czterem odmówiono rejestracji. Partie polityczne i koalicje partii zawiadamiają o utworzeniu komitetu wyborczego Państwową Komisję Wyborczą. Mają na to czas do 12 lutego.

11.02.2024

MS pracuje nad Krajowym Rejestrem Mediatorów, można korzystać z pilotażu

Krajowy Rejestr Mediatorów miał ruszyć najpierw w połowie, potem w trzecim kwartale 2023 roku. Przedłużyły się jednak prace legislacyjne i dotknęła je dyskontynuacja prac. Obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości do sprawy jednak wraca i informuje, że rozpoczęto ponownie prace nad Rejestrem. Realizowany jest też pilotaż.

10.02.2024

Jest polityczne porozumienie w sprawie zasad budżetowych członków UE

Negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie nowych zasad budżetowych, które mają ułatwić krajom Unii obniżanie wskaźników zadłużenia - poinformowała belgijska prezydencja w Radzie. Nowe zasady mają zapewnić skuteczne i obowiązujące dla wszystkich członków zasady.

10.02.2024

Cesarskich cięć miało być mniej, a jest więcej. Standardy opieki to martwy przepis

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rekomendacje ministerialnego zespołu nie przyniosły oczekiwanego efektu. Z najnowszych danych NFZ wynika, że średnio 48 proc. porodów w Polsce odbywa się przez cesarskie cięcie, a w większości województw ten wskaźnik po raz kolejny wzrósł. System nie dba o komfort kobiet, które w niektórych regionach nie mają dostępu do znieczulenia. Z kolei standardy opieki okołoporodowej, wprowadzone kilkanaście lat temu, to martwy przepis.

10.02.2024

Świadczenie wspierające także dla niepełnosprawnego prowadzącego własną firmę

Domowe finanse Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Osoba, która ubiega się o świadczenie wspierające może prowadzić działalność gospodarczą lub w inny sposób pracować zarobkowo, jeżeli oczywiście zdrowie jej na to pozwala. Przepisy tego nie zabraniają. Nie zawierają również kryterium dochodowego. Prowadzenie własnej firmy może jednak pośrednio wpływać na ocenę stopnia samodzielności i zdolności osoby niepełnosprawnej przy procedurze uzyskiwania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

10.02.2024

Płaca minimalna to łączne wynagrodzenie pracownika za nominalny czas pracy

Prawo pracy

Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy powinno być tak ustalone, aby nie było niższe od obowiązującej w danym roku wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli w danym miesiącu jest ono niższe z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, to następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania – podkreśla MRPiPS.

10.02.2024

Nieodśnieżenie szyb może skutkować brakiem odszkodowania z AC

Prawo cywilne

Zmienna zimowa pogoda nie służy samochodom i łatwiej o uszkodzenie auta. Nie zawsze można liczyć na odszkodowanie z autocasco. Jeśli do szkody dojdzie z powodu rażącego niedbalstwa kierowcy, to ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania, a tak będzie np. wtedy, gdy kierowca nie usunie szronu z szyby i do zdarzenia dojdzie z powodu niedostatecznej widoczności.

10.02.2024

Nauczyciel z prawem do obrońcy w postępowaniu dyscyplinarnym

Nauczyciel to jeden z zawodów zaufania publicznego, dlatego od osób, który go wykonują, wymaga się spełniania wysokich standardów - liczy się nie tylko wiedza i wykształcenie, ale również przestrzeganie norm etycznych. Przepisy, jak to zwykle bywa, nie są jednak do końca precyzyjne - trudno zwłaszcza ocenić, jakie zachowania kwalifikowane będą jako uchybienie godności zawodu.

10.02.2024

MF zaprasza na konsultacje w sprawie KSeF

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Ministerstwo Finansów przedstawiło w piątek harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Cykl dziewięciu spotkań w formie hybrydowej rozpocznie się 16 lutego. Od 9 lutego można zgłaszać chęć udziału w konsultacjach. Trzeba w tym celu wypełnić online formularz zgłoszeniowy.

09.02.2024

Szczeciński sąd potwierdza bezskuteczne przywrócenie prokuratorów ze stanu spoczynku

Prokuratura

Sąd Okręgowy w Szczecinie umorzył postępowanie karne zainicjowane aktem oskarżenia wniesionym przez prokurator Bogusławę Zapaśnik. Uznał przy tym, że w czasie wnoszenia aktu oskarżenia nie była prokuratorem w stanie czynnym, nie mogła więc wykonywać czynności prokuratora. To pokłosie sprawy Dariusz Barskiego, który w ocenie MS, nie został skutecznie przywrócony ze stanu spoczynku na stanowisko Prokuratora Krajowego.

09.02.2024

Rozliczenie przez szpitale dodatków do ryczałtu - do końca 2024 r. 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Część szpitali nie była w stanie rozliczyć kwot otrzymanych jako dodatki do ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej za 2023 r. Rozwiązanie pozwoli uniknąć konieczności zwrotu do Narodowego Funduszu Zdrowia części środków wypłaconych za ub. rok. Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej jest na etapie konsultacji publicznych.

09.02.2024

Coraz więcej firm deklaruje podejmowanie działań w obszarze ESG

Środowisko Prawo europejskie ESG

Najnowsza edycja badania firmy doradczej Deloitte wskazuje, że prywatni inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej z optymizmem patrzą w najbliższą przyszłość. 49 proc. przedstawicieli funduszy private equity spodziewa się wzrostu liczby przeprowadzonych transakcji. Na znaczeniu nadal także zyskują kwestie ESG, które w swoich strategiach inwestycyjnych uwzględnia ponad połowa ankietowanych.

09.02.2024

NCBR przekaże pieniądze z Funduszy Europejskich na rozwój kadry akademickiej

Zarządzanie oświatą

NCBR rozstrzygnęło konkurs „Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej dydaktykę". Ponad 53 mln zł z Funduszy Europejskich trafi na projekty służące rozwojowi potencjału dydaktycznego kadry akademickiej przyszłości przekaże uczelniom Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Otrzyma je 21 uczelni z całej Polski.

09.02.2024