E-fakturowanie w zamówieniach publicznych z podpisem prezydenta
Nowa ustawa ma zapewnić elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych, co spowoduje zmniejszenie zatorów płatniczych i liczby błędnych oraz fałszywych faktur w obiegu.
Nowa ustawa ma zapewnić elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych, co spowoduje zmniejszenie zatorów płatniczych i liczby błędnych oraz fałszywych faktur w obiegu.
Według wiceszefa KE Fransa Timmermansa polski rząd oświadczył, że aby zrealizować postanowienie unijnego trybunału musi przeprowadzić zmiany legislacyjne. Tymczasem z nieoficjalnych wypowiedzi polskich dyplomatów wynika, że rząd gotów jest uznać stan faktyczny w Sądzie Najwyższym i m.in. nie powoływać do niego nowych sędziów.
Skierowanie na badanie tomografii lub rezonansu lekarz będzie mógł wystawić w formie elektronicznej, ale na badania laboratoryjne już tylko w wersji papierowej – takie założenia wnosi projekt ustawy związany z e-skierowaniem, który we wtorek został przyjęty przez rząd.
Ok. 132 mln euro z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 przeznaczone będą na przedsięwzięcia ułatwiające życie grupom społecznym ze specjalnymi potrzebami.
Już za kilka dni lekarze przestaną wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia jedyną możliwością wypisania takiego zaświadczenia pacjentowi będzie elektroniczne e-ZLA. Wielu lekarzy zostawiło tę sprawę na ostatnią chwilę i oblężeni są konsultanci ZUS, którzy szkolą ich w wystawianiu e-zwolnień.
Globalne Porozumienie ONZ na rzecz bezpiecznej i legalnej migracji nie spełniło postulatów gwarancji suwerennego prawa do decydowania, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium – uznał rząd.
Do kancelarii NGL Legal dołączyli partnerzy Jarosław Witek, radca prawny i Paulina Bednarczyk.
Konieczne jest powstanie spójnej, strategicznej koncepcji dotyczącej informatyzacji polskiej służby zdrowia – stwierdzili uczestnicy konferencji „Cyfrowy Szpital Przyszłości”. Trzeba także ustandaryzować systemy, z których korzystają szpitale i przychodnie. Teraz nie ma takich wymagań i trudno jest wprowadzać kolejne etapy cyfryzacji ochrony zdrowia.
- Będę zawierał porozumienie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, żeby oczyścić szeregi inspekcji pracy z takich osób, które nie powinny tu pracować - zadeklarował w środę na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Główny Inspektor Pracy.
We wtorek 20 listopada Sąd Najwyższy zainaugurował pracę nowej Izby Dyscyplinarnej trzema niejawnymi posiedzeniami. Dotyczyły one spraw proceduralnych w sprawie dwóch radców prawnych i jednego adwokata. W grudniu - odbędą się rozprawy jawne.
Fiskus coraz mocniej dociska firmy. Zauważa to ponad 70 proc. ankietowanych. Jest to o niemal 30 pkt proc. więcej niż w zeszłym roku. Taki jest wniosek z drugiej edycji badania Grant Thornton i Euler Hermes przeprowadzonego wśród dyrektorów finansowych.
Kolejny sąd administracyjny - tym razem we Wrocławiu - stwierdził nieważność części uchwały tamtejszej rady miejskiej dotyczącej opłat za holowanie i przechowywanie aut na parkingach strzeżonych. Śledczy podnosili, że są one zbyt wysokie i nie uwzględniają rzeczywistych kosztów.
Prawnicy, którzy zignorują rewolucję technologiczną, za kilka lat nie będą w stanie świadczyć usług na poziomie wymaganym przez rynek. Nadążenie za nią wiąże się jednak z dużymi inwestycjami, a także zmianami struktury zatrudnienia. Takie wnioski płyną z raportu o sztucznej inteligencji w praktyce prawniczej.
Nie będzie obowiązku przenoszenia matematyki i fizyki na wcześniejsze godziny lekcyjne. MEN wycofało się z pomysłu wprowadzenia takiego przepisu. Nowe rozporządzenie zobowiąże natomiast wszystkich pracowników szkoły do odbycia kursów udzielania pierwszej pomocy.
Jeszcze w grudniu Ministerstwo Sprawiedliwości chce skierować do konsultacji publicznych i międzyresortowych projekt zmian dotyczących kuratorów sądowych. Regulacja ma rozwiązać problemy związane z obsługą biurową, różnicą w etatach i uregulować kwestie dotyczące delegowania.
Ministerstwo Finansów planuje powołanie nowej instytucji, która będzie nadzorowała prace biegłych rewidentów. Ma to być Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Projekt ustawy jest już gotowy, ale zdaniem samorządu biegłych propozycje resortu nie są dobrym pomysłem.
Działające od siedmiu lat komisje ds. błędów medycznych miały szybko stwierdzać, że doszło do błędu i pacjent lub spadkobiercy mieli otrzymać odszkodowanie. To miało odciążyć sądy, ale tak się jednak nie stało. O zmianę przepisów, by usprawnić proces orzekania o zdarzeniach medycznych, do ministra zdrowia zaapelował Rzecznik Praw Pacjenta. Zmiany popierają także przewodniczący i członkowie wojewódzkich komisji.
Gotowi jesteśmy "uznać stan faktyczny" dotyczący sytuacji w Sądzie Najwyższym i nie podejmować działań, takich jak np. powoływanie nowych sędziów w miejsce tych odesłanych na emeryturę - wynika z nieoficjalnych przekazów o treści przekazanych w poniedziałek wieczorem do Komisji Europejskiej informacji ws. realizacji środków tymczasowych TSUE dotyczących SN.
Pracownicy pomocy społecznej protestują przeciwko niskim zarobkom, problemom kadrowym i domagają się zmian legislacyjnych. Chcą, żeby Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pochyliło się nad ich postulatami pracowniczymi i profesjonalnymi.
Nie jest jednoznaczne, jaką formę powinno przybrać pełnomocnictwo do złożenia oferty, aby było ważne – papierową czy elektroniczną. Nie ma jeszcze stanowiska Urzędu Zamówień Publicznych