- Jako obrońcy stoimy na stanowisku, że przeniesienia sędziego Żurka ( na zdjęciu) dokonano z naruszeniem licznych przepisów ustrojowych z zakresu sądów powszechnych oraz konstytucyjnej zasady niezawisłości sędziowskiej - informuje adwokat Mikołaj Pietrzak. Po pierwsze – decyzja ta zapadła bez wymaganej opinii kolegium sądu. Po drugie – wskutek wniesienia odwołania Sędzia Waldemar Żurek powinien pozostać w dotychczasowym wydziale. Po trzecie – sprawa została odebrana właściwemu miejscowo rzecznikowi dyscyplinarnemu i przekazana, z naruszeniem konstytucyjnej zasady rozdzielności władz, osobie wskazanej przez Ministra Sprawiedliwości - podkreśla obrońca.

Kontynuacja represji

Jak twierdzą obrońcy trudno nie wiązać postępowania dyscyplinarnego z opisywanym na wstępie sterowanym nękaniem Pana Sędziego Waldemara Żurka, który stał się ofiarą represji ze względu na bezkompromisowe głoszenie poglądów o konieczności obrony zasady państwa prawa i trójpodziału władzy - podkreśla adwokat Pietrzak.

Czytaj: Rzecznik dyscyplinarny ma zająć się sędzią Żurkiem>>

Zdaniem prawników z Kancelarii Pietrzak Sidor i Wspólnicy ta sprawa dyscyplinarna jest bardzo ważna nie tylko dla sędziów czy prawników, ale dla wszystkich obywateli naszego kraju i tych, którzy zdają sobie sprawę z kryzysu praworządności, i tych, którzy tego problemu z różnych przyczyn nie dostrzegają.

Oświadczenie obwinionego

- Mam nadzieję, że rozprawa będzie jawna - oświadczył sędzia Żurek. - Nie mam zamiaru rezygnować z obrony zasad państwa prawa i trójpodziału władzy i żadne bezpodstawne oskarżenia nie zmienią mojej postawy. Próbowano mnie złamać na różne sposoby, lecz chcę zapewnić, że póki żyję, dochowam roty ślubowania sędziego, w której przyrzekałem służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej i stać na straży prawa. Żadna władza z tej przysięgi zwolnić mnie nie jest w stanie - dodał.

Czytaj: Sędzia Żurek: Nie złamią mnie kolejnymi dyscyplinarkami

Sylwetka sędziego

Waldemar Żurek jest jednym z sędziów, którzy krytykują tzw. reformę wymiaru sprawiedliwości, akcentując naruszenia Konstytucji, prawa polskiego i europejskiego przy wprowadzaniu rozwiązań konsekwentnie forsowanych przez obecne władze – w szczególności Ministerstwo Sprawiedliwości.

Czytaj: Sprzeczne decyzje dwóch izb SN w sprawie sędziego Żurka>>

Sędzia Żurek jest zarazem jednym z tych sędziów, wobec których ujawniono zorganizowaną akcję krytyki w internecie, szeroko opisywaną w prasie krajowej i zagranicznej, wskutek których nastąpiła dymisja wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, odwołanie delegacji dla sędziów Arkadiusza Cichockiego, Jakuba Iwańca a także odsunięcie od czynności służbowych w WSA  sędziego Tomasza Szmydta.

Sędziemu zarzuca się uchybienie godności urzędu, ze względu na to, że od 1 września do 15 października 2018 roku nie podejmował czynności w wydziale sądu, do którego został przeniesiony.

 

Sprawdź również książkę: Kodeks postępowania karnego. Przepisy >>