Sławomir Broniarz ponownie szefem ZNP
Dotychczasowy prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w czwartek został ponownie wybrany na przewodniczącego tej organizacji. Będzie to jego szósta kadencja i potrwa do 2024 roku.
Dotychczasowy prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w czwartek został ponownie wybrany na przewodniczącego tej organizacji. Będzie to jego szósta kadencja i potrwa do 2024 roku.
Wszechobecna inwigilacja miliardów ludzi przez Facebooka i Google’a stanowi systemowe zagrożenie dla praw człowieka - ostrzega Amnesty International ostrzega w swoim nowym raporcie. I wzywa technologicznych gigantów do wprowadzenia radykalnych zmian w stosowanym przez nie modelu biznesowym.
Wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie kwestionuje umocowania Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej SN. TSUE wskazał jedynie, że sąd krajowy może dokonywać oceny w jednostkowej sprawie, czy organ krajowy jest sądem niezawisłym i bezstronnym - wskazała KRS w przyjętej w czwartek uchwale. Zasugerowała konieczność wzmocnienia pozycji ustrojowej jej członków.
28 placówek medycznych podpisywało z lekarzami kontrakty, w których wysokość ich wynagrodzenia miała być pomniejszana o koszty zleconych i wykonanych u pacjentów badań. Rzecznik Praw Pacjenta analizuje sprawę umów i mówi, że taka organizacja udzielania świadczeń zdrowotnych mogła ograniczać dostęp pacjentów do badań, a tym samym naruszać prawo do świadczeń zdrowotnych.
W czwartek po południu zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości, która ma zaopiniować wniosek ws. jego wyboru w skład TK. Prof. Stelina jest autorem, współautorem, a także redaktorem oraz współredaktorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym kilkunastu książek, m.in. komentarza do kodeksu pracy oraz do ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
Przedstawiciele organizacji samorządowych spotkali się pod Kancelarią Premiera, by zaapelować do szefa rządu o spotkanie. Chcą z nim rozmawiać o trudnej sytuacji finansowej miast, gmin i powiatów. Samorządy są w tej chwili w trakcie ustalania przyszłorocznych budżetów. Mają problem z ich zaplanowaniem i, aby sprostać temu wyzwaniu, muszą - ze szkodą dla swych mieszkańców - rezygnować z części inwestycji.
Żeby dobrze zrealizować projekt lokalny, trzeba poznać oczekiwania i problemy miejscowej społeczności. Dzięki temu możliwe będzie dostosowanie działań do potrzeb mieszkańców i uzyskać poparcie dla inicjatywy. Na pytanie jak dobrze zrealizować projekt lokalny, odpowie ekspert akcji Masz głos podczas webinarium.
Projekt 30-krotności został przekazany do konsultacji. Dobrą praktyką jest spróbować bez zbędnej eskalacji wypracować konsensus i jeśli będą nowe propozycje, bardzo chętnie będę je analizował - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Nie wyjaśnił jednak, czy to jest ten poselski projekt, który właśnie wycofano z Sejmu.
Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od nowego roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u plus. Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy, który w czwartek przyjęła Rada Ministrów.
Ponad dwa miliony osób odebrało nowy e-dowód, około 40 procent aktywowało jednocześnie jego warstwę elektroniczną. E-dowód jest nośnikiem identyfikacji cyfrowej, można z jego pomocą komunikować się elektronicznie z administracją. Aktywacja warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowa, jeśli ktoś nie zrobi tego przy odbiorze dokumentu, może potem w dowolnym urzędzie.
W gminie Zawidz Kościelny zabrakło pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli. Pat został przerwany dopiero dziś, gdy radni, którzy wciąż byli przeciwko zaciągnięciu kredytu, tym razem zagłosowali na tak. Było to konieczne, ponieważ subwencja oświatowa nie wystarcza na finansowanie oświaty, a gmina nie ma rezerw na jej uzupełnienie.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali to w istocie wyręczanie NFZ. Władze Mazowsza, które wystąpiły z taką skargą podkreślają, że orzeczenie powinno być impulsem do reformy zasad finansowania świadczeń. Placówki szybko się zadłużają, a samorządów nie stać na to, by pokrywać milionowe straty.
21 listopada mija termin trzech miesięcy na składanie wniosków o podjęcie starych spraw cywilnych - zawieszonych np. z powodu błędnego adresu strony. To efekt wprowadzonych w sierpniu zmian w przepisach dotyczących terminów zawieszeń. Chodzi o sprawy zawieszone przed ich wejściem w życie.
Polska jest bardzo solidną gospodarką, a kraj praktycznie od zawsze ma bardzo solidny rating A2, ale toczące się w kraju dyskusje na temat reformy sądownictwa, jak też napięta sytuacja z Brukselą ciążą ocenie kredytowej - twierdzi Dietmar Hornung, dyrektor zarządzający agencji ratingowej Moody's.
Linia lotnicza Ryanair ma zwrócić opłatę pobraną od jednej z pasażerek za bagaż podręczny, który rzekomo miał być zbyt ciężki. Tak orzekł sąd w Madrycie, a prowadząca sprawę sędzia wyjaśniła, że przewoźnik nie miał w ogóle prawa pobierać pieniędzy za bagaż podręczny. Ryanair w Polsce też pobiera dodatkową opłatę za bagaż podręczny.
Nauczyciele przedmiotowcy mają za mało godzin pedagogiki na studiach - alarmują posłowie. MEN odpowiada: zmieniają się standardy kształcenia nauczycieli. Wyjaśnia, że kładzie się w nich większy nacisk na przygotowanie psychologiczno-pedagogicznego zajęcia z zakresu psychologii, pedagogiki i praktyk zawodowych.
W czwartek w Sejmie zbierze się na inauguracyjnym posiedzeniu parlamentarny zespół do spraw równouprawnienia społeczności LGBT+. Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek, który jest inicjatorem tego parlamentarnego zespołu, chciałby w ciągu kwartału wypracować i przedstawić projekty ustaw dotyczących związków partnerskich oraz równości małżeńskiej.
W tym roku akademickim studia rozpoczęło ponad 424 tys. osób. Największą popularnością cieszyła się informatyka. Drugie miejsce zajęła psychologia, a trzecie - zarządzanie. Prawo znalazło się na piątym miejscu, tuż przed nim kierunek lekarski (z wyłączeniem uczelni medycznych, które nadzoruje minister zdrowia).
Nauczyciele, mamy moc! - to hasło 42. Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego, który rozpoczyna się dziś w Warszawie. W programie trzydniowego wydarzenia m.in. związkowe wybory, podsumowanie ostatnich pięciu lat działalności i przyjęcie strategii na kolejną kadencję.
Trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce. Tak, żeby ludzie nie mówili, że sądy w Polsce są niesprawiedliwe i nieuczciwe, a tak niestety mówią cały czas - stwierdził w środę prezydent Andrzej Duda. I dodał, że potrzebny nam jest wymiar sprawiedliwości, w którym będą "sędziowie wolnej, niepodległej i suwerennej Polski".