W 4 województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim oraz świętokrzyskim uszkodzona jest infrastruktura szkół i placówek oświatowych. Zalane zostały piwnice, szatnie szkolne, kuchnia, sale dydaktycznych, gimnastyczne, uszkodzone dachy, brakuje energii elektrycznej oraz uszkodzona jest infrastruktura teleinformatyczna. W niektórych szkołach odwoływano zajęcia z uwagi na zagrożenie wylaniem rzeki czy koniecznością uporządkowania podtopionej infrastruktury szkolnej. Kuratorzy oświaty na prośbę ministra edukacji na bieżąco monitorują sytuację.

MEN przypomina, że samorządy mogą skorzystać z pomocy finansowej z rezerwy 0,4% części oświatowej subwencji ogólnej na 2019 rok.

W ramach kryterium II podziału rezerwy, samorządy mogą skorzystać z pomocy w usuwaniu skutków zdarzeń losowych w budynkach szkół (placówek) publicznych prowadzonych (dotowanych) przez jst. Samorządom może też zostać udzielona pomoc w usuwaniu skutków działania żywiołów w budynkach szkół (placówek) publicznych prowadzonych(dotowanych) przez jst.

 

Kryterium dotyczy tylko budynków szkół i placówek (z wyłączeniem budynków przedszkoli ogólnodostępnych oraz innych form wychowania przedszkolnego) położonych na obszarze gmin wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do stosownego rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych. Nieprzekraczalny termin na składanie wniosków to 31 października 2019 r.