W czwartek decyzja w sprawie pracowników wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Punktem spornym jest mnożnikowy system wynagradzania pracowników prokuratur i sądów. Wprowadzić ma go ustawa, której projekt analizował już raz Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - i go nie zaakceptował. Oponował resort finansów. W czwartek przeanalizuje regulacje ponownie - po przeliczeniach.

03.07.2019

Inspekcja pracy ma problem z kontrolowaniem Uber Eats

Prawo pracy

Wykonywanie pracy z wykorzystaniem aplikacji internetowych jest nową formą związaną z pracą cudzoziemców i trudno tu mówić o istnieniu typowego związku między podmiotem powierzającym pracę a cudzoziemcem. Schemat zatrudniania w UBER-ze utrudnia prowadzenie kontroli - twierdzi Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

03.07.2019

MEN: nauczyciele zadają w sam raz

Czas, jaki polscy uczniowie poświęcają na prace domowe „nie wydaje się przesadny” - uważa MEN. W odpowiedzi na wątpliwości rzecznika praw obywatelskich podkreśla, że to nauczyciele decydują o tym, ile i co zadawać. Mają przy tym brać pod uwagę obciążenie uczniów.

03.07.2019

Jest już milion wniosków o 500+

Domowe finanse

Złożono już milion wniosków o #Rodzina500plus. Razem ze świadczeniem dobry start to niemal 1,5 mln wniosków. Tak wygląda Polska cyfrowa w praktyce. Brawo dla polskich rodzin - napisała w środę na Twitterze minister Bożena Borys-Szopa.

03.07.2019

Raport: Dzięki PPK może wzrosnąć PKB Polski

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Dzięki uruchomieniu Pracowniczych Planów Kapitałowych w perspektywie 10 lat polski PKB może wzrosnąć nawet o dodatkowe 2 proc., nakłady inwestycyjne wzrosną o 22 proc. a zwiększona produktywność i związany z nią wzrost wynagrodzeń w pełni zrekompensuje pracownikom koszt wpłat do PPK

03.07.2019

Zwolnienie z PIT dla młodych to problem dla płatników

PIT

Pracodawcy jako płatnicy będą mieli problem z ustaleniem, od kiedy mają naliczać zaliczki na podatek dochodowy pracowników, którzy ukończą 26 lat i stracą prawo do zwolnienia podatkowego. Projektowany przepis mówi o zwolnieniu podatkowym do ukończenia 26. roku życia, ale można go interpretować wąsko i szeroko

03.07.2019

Rząd chce uproszczeń w wydawaniu decyzji środowiskowych

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Usprawnienie postępowań administracyjnych i skrócenie procedur związanych z realizacją procesu inwestycyjnego, a zwłaszcza z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej - to główny cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

03.07.2019

Ukryte opłaty półkowe to sprawa dla prokuratora

Prawo cywilne

Sieci handlowe na różne sposoby obchodzą zakaz stosowania opłat półkowych. Mimo ostrzeżeń prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz utrwalonego orzecznictwa, nakazującego zwrot fikcyjnych premii i rabatów. Panaceum na te praktyki miała być ustawa o przewadze kontraktowej - niestety, objęła ona tylko wycinek rynku.

03.07.2019

Będzie łatwiej skierować niesfornego nastolatka do pracy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Sąd rodzinny może zastosować w przypadku trudnego nastolatka prace społecznie użyteczne. Jednak przepis jest martwy, bo niedoregulowany. Nowa ustawa o nieletnich ma to zmienić wprowadzając m.in. zapis, że wydatki związane z ubezpieczeniem na czas takich prac ponosi państwo. To wyczekiwane rozwiązanie - twierdzą eksperci.

03.07.2019

Mniej czasowych umów z nauczycielami? Niekoniecznie

MEN chce ograniczyć możliwość podpisywania z nauczycielami umów na czas określony. Nowe przepisy Karty Nauczyciela mogą jednak okazać się mało skuteczne. Wystarczy odpowiednio długa przerwa przed podpisaniem kolejnej umowy.

03.07.2019

Podatek u źródła - ministerstwo zapomniało o podatnikach PIT?

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Nie milkną echa odroczenia do stycznia 2020 roku obowiązku stosowania nowych zasad pobierania podatku u źródła. Problem w tym, że rozporządzenie MF dotyczy tylko podatników CIT. Oznacza to, że należności wypłacane osobom fizycznym, od lipca 2019 roku trzeba już rozliczać według nowych zasad.

03.07.2019

W gminach uzdrowiskowych będzie można otwierać niektóre zakłady

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad ustawą, która zliberalizuje przepisy i pozwoli na zakładanie firm wytwórczych w pobliżu sanatoriów. Dotychczas obowiązujące prawo zabrania się m.in. lokalizacji nowych oraz rozbudowy istniejących zakładów przemysłowych, nawet tych niezagrażających środowisku i nieuciążliwych dla mieszkańców.

03.07.2019

Tusk: Timmermans tylko wiceszefem KE, ale starania o praworządność nie osłabną

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Jeśli ktoś miał nadzieję, że wybór inny niż Fransa Timmermansa osłabi determinację UE, aby rządy prawa były regułą obowiązującą w całej Europie, to jest w błędzie. Jest dokładnie odwrotnie, te nasze decyzje są także decyzjami na rzecz rządów prawa w Europie i każdym kraju członkowskim - powiedział Donald Tusk

02.07.2019

Ursula von der Leyen kandydatką na szefową KE

Wymiar sprawiedliwości

Jest porozumienie Rady Europejskiej w sprawie stanowisk. Obok kandydatury niemieckiej minister obrony na szefową Komisji Europejskiej, premier Belgii Charles Michel został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej - poinformował o tym na Twitterze szef RE Donald Tusk.

02.07.2019

Do sądu po odblokowanie konta na Facebooku

Facebook i Instagram nie może usuwać kont prowadzonych przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki (SIN) - taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Warszawie. Choć rozstrzygnięcie ma jedynie tymczasowy charakter, może być sygnałem, że wkrótce część użytkowników portali społecznościowych zyska skuteczny sposób odzyskania kont

02.07.2019

Rząd proponuje zmiany w emeryturach służb mundurowych

Policja Prawo pracy

Zniesienie ukończenia 55 roku życia jako warunku nabywania prawa do emerytury przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy zawodowych - zakłada projekt ustawy, który przyjęła Rada Ministrów. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

02.07.2019

Inspektorzy pracy będą składać pozwy o dyskryminację płacową

Rynek Prawo pracy

Grupa pracowników Państwowej Inspekcji Pracy zamierza złożyć pozwy o dyskryminację w związku z zatrudnianiem w tej instytucji nowych inspektorów po krótkim przeszkoleniu i z wysokimi pensjami. Główny Inspektor Pracy odpiera zarzuty wyjaśniając, że skrócone aplikacje na inspektorów są wynikiem m.in. braków kadrowych PIP.

02.07.2019

Sprzedaż jabłek, truskawek, pszenicy będzie pod większa ochroną prawną

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Minister rolnictwa będzie mógł określić wykaz produktów z cenami referencyjnymi, minimalny okres obowiązywania umowy lub realizacji dostawy produktów rolnych. Płacenie poniżej ceny referencyjnej, brak umowy czy niedotrzymania terminów będą karane. Referencyjne ceny mają objąć m.in.: jabłka, truskawki, pszenicę.

02.07.2019

Recydywa - kary będą zaostrzone? Rząd przyjmuje autopoprawkę MS

Wymiar sprawiedliwości

Wielokrotnym recydywistom grozić mają kary od podwójnej wysokości dolnego zagrożenia do górnej granicy powiększonej o połowę - wynika z autopoprawki resortu sprawiedliwości do nowelizacji Kodeksu karnego, którą właśnie przyjął rząd. Zaostrzone mają być też kary dla sprawców przestępstw seksualnych, którzy w ciągu pięciu lat ponownie popełnili przestępstwo.

02.07.2019

Obowiązkowy split payment zastąpi odwrotne obciążenie VAT

VAT

Mechanizm odwrotnego obciążenia nie sprawdził się w walce z wyłudzeniami VAT. Obowiązek stosowania podzielonej płatności pojawi się więc już we wrześniu 2019 roku. Ma wyeliminować oszustwa już na samym początku obrotu. Za jej brak będą grozić surowe kary. Projekt zmian przyjął we wtorek rząd.

02.07.2019