MRPiPS: stopa bezrobocia w kwietniu spadła

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,6 proc. i w stosunku do marca spadłą o 0,3 pkt proc. - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Począwszy od 1991 r., nigdy wskaźnik bezrobocia w kwietniu nie był niższy niż w kwietniu bieżącego roku – podkreśla minister Elżbieta Rafalska.

09.05.2019

W kwietniu mniej upadłości w polskiej gospodarce

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Roczna suma upadłości polskich firm, pozostająca w ostatnich miesiącach praktycznie na stałym poziomie, w kwietniu obniżyła się dość wyraźnie. W kwietniu br. sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 36 przedsiębiorstw, czyli o 32 proc. mniej niż w marcu i o 29,4 proc. mniej niż w kwietniu ubiegłego roku.

09.05.2019

Protest pracowników sądów - MS obiecuje ustawę, związki chcą podwyżek

Wymiar sprawiedliwości

Kolejny dzień trwa protest pracowników sądów i prokuratur w miasteczku namiotowym przed resortem sprawiedliwość. Domagają się podwyżek i zmian w systemie wynagrodzeń. Jak na razie ze strony rządowej konkrety nie padły, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował związkowców, że trwają prace na rozwiązaniami wprowadzającym mnożnikowy system. To oczywiście nie jest dla nas satysfakcjonujące - mówią.

09.05.2019

Rząd zapowiada system zachęt dla polskiego przemysłu farmaceutycznego

Opieka zdrowotna

Rząd jest zdeterminowany, aby wprowadzić Refundacyjny Tryb Rozwojowy jeszcze w tej kadencji Parlamentu – zapowiedziała 8 maja br. w Sejmie Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. RTR zakłada 10 zachęt dla firm farmaceutycznych, by inwestowały w Polsce. Projekt regulacji ma zostać przekazany do resortu zdrowia i wkrótce trafić do konsultacji społecznych. 

09.05.2019

Likwidacja białych plam transportowych wymaga wyznaczenia standardów

Samorząd terytorialny

Kolejnym krokiem po regulacji mającej zlikwidować białe plamy komunikacyjne powinno być wyznaczenie standardów w tej dziedzinie - twierdzą eksperci. Mają one określać m.in. w jaki sposób władza publiczna jest zobowiązana zapewnić obywatelom dostęp do miasta powiatowego czy mniejszej miejscowości, w jakiej częstotliwości itp.

09.05.2019

OPZZ domaga się "stażowej emerytury" - pikieta przed siedzibą resortu pracy

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W czwartek o godz. 12. OPZZ zaplanowało przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pikietę. Związkowcy domagają się wprowadzenia możliwości uzyskania emerytury po przepracowaniu 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn, bez względu na wiek. OPZZ chce również zatrzymania wygasającego charakteru emerytur pomostowych.

09.05.2019

Zakaz strajku w oświacie. Nowy pomysł w komisji petycji

Kadry w oświacie

Nauczyciele nie powinni mieć prawa do strajku w czasie egzaminów, bo to zagraża dobru uczniów - uważają autorzy petycji, która wpłynęła do Sejmu. Uzasadniają to konstytucyjnym prawem do nauki. Tymczasem zdaniem ekspertów nie ma podstaw, by wprowadzić taką regulację.

09.05.2019

Rafalska: Raport o skutkach programu "Rodzina 500 plus" mało obiektywny

Pomoc społeczna Rynek

Program "Rodzina 500 plus" dobrze służy polskim rodzinom i zmniejsza skalę ubóstwa, a kwestionujący to eksperci od początku byli negatywnie nastawieni do wprowadzonego świadczenia. To jest raport o tym, jak "500 plus" szkodzi polskim rodzinom - oceniła w rozmowie z Prawo.pl minister Elżbieta Rafalska.

09.05.2019

Prezydent chce dodatkowych 5 sędziów w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent chce zwiększenia liczby sędziów Sądu Najwyższego ze 120 do 125. Proponuje to w skierowanym do konsultacji projekcie zmiany w regulaminie. Oficjalnie ma chodzić o usprawnienie orzekania, ale w SN są obecnie wakaty, których prezydent nie zapełnia, mimo, że na powołanie czeka kilku zaopiniowanych przez KRS kandydatów.

08.05.2019

Dyplomata USA: Ustawa JUST nie jest przeciw Polsce

Finanse publiczne Administracja publiczna

Stany Zjednoczone nie mają zamiaru nikomu niczego dyktować ws. mienia ofiar Holokaustu przejętego wskutek II wojny światowej, a ustawa JUST (tzw. 447) nie przypisuje Polsce win za zbrodnie nazistów - zapewnił specjalny przedstawiciel USA ds. walki z antysemityzmem Elan Carr.

08.05.2019

Konferencja u RPO o unijnych prawach podstawowych

Wymiar sprawiedliwości

Karta praw podstawowych Unii Europejskiej i jej znaczenie dla polskiego systemu prawnego - to temat konferencji organizowanej w najbliższy piątek i sobotę przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich dla uczczenia 15-lecia przystąpienia Polski do UE. Konferencja rozpocznie się w piątek o godz. 10. w siedzibie RPO przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie.

08.05.2019

Powstanie Krajowe Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego

Opieka zdrowotna

W Krajowym Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego będą się odbywać szkolenia dla operatorów numerów alarmowych 112. Za znieważenie osoby, która odbiera telefony i przekazuje połączenie do policji, pogotowia ratunkowego lub straży, będą groziły wyższe kary, bo stanie się ona funkcjonariuszem publicznym.

08.05.2019

Milion wystawionych e-recept

Opieka zdrowotna

8 maja 2019 roku liczba wystawionych e-recept przekroczyła milion. Milionowa recepta elektroniczna została wystawiona wczoraj w Gdańsku. Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej wchodzi w życie 1 stycznia 2020 r. Teraz wystawie je 500 placówek w Polsce.

08.05.2019

Tęcza na cenzurowanym - uczucia religijne w Polsce nadal łatwo zranić

Prawo karne

"Tęczowa" Matka Boska wywołała gorącą debatę. To, co dla jednych jest nieszkodliwym manifestem, dla innych - profanacją świętości. Eksperci są podzieleni - zdaniem jednych, brakuje kontratypu dla przepisu dotyczącego obrazy uczuć religijnych, który wyłączałby z odpowiedzialności np. artystów. Inni uważają, że obowiązujące prawo jest stosowane zbyt wyrywkowo

08.05.2019

ZUS częściej kontroluje osoby na zwolnieniach

W I kwartale 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 173,8 tys. kontroli zwolnień. W konsekwencji wydanych zostało 10 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 9 247,0 tys. zł. W porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku liczba kontroli w skali kraju wzrosła o 26,2 proc.

08.05.2019

W branży transportowej pracuje ok. 1 mln osób

Rynek Prawo pracy

W 2016 roku branża transportowa zatrudniała w 28 państwach Unii Europejskiej około 11,5 miliona osób, z czego ponad 750 tys. w Polsce. 13 proc. budżetu gospodarstw domowych przeznaczono na wydatki związane z transportem - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczono w nim, że w ciągu 10 lat przybyło nam 2412,5 km dróg szybkiego ruchu i autostrad, ale jednocześnie zlikwidowano 588 km szlaków kolejowych.

08.05.2019

Za naruszenie dyscypliny finansów publicznych grożą kary

Finanse publiczne

Błędne ustalenie należności budżetu państwa lub jednostek samorządowych jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Karane jest m.in. niezgodne z przepisami umarzanie podatków i opłat. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych ponosi osoba, która popełniła dany czyn.

08.05.2019