Prawo wciąż wśród najpopularniejszych kierunków studiów

Dla studenta

W tym roku akademickim studia rozpoczęło ponad 424 tys. osób. Największą popularnością cieszyła się informatyka. Drugie miejsce zajęła psychologia, a trzecie - zarządzanie. Prawo znalazło się na piątym miejscu, tuż przed nim kierunek lekarski (z wyłączeniem uczelni medycznych, które nadzoruje minister zdrowia).

21.11.2019

Rusza 42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele, mamy moc! - to hasło 42. Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego, który rozpoczyna się dziś w Warszawie. W programie trzydniowego wydarzenia m.in. związkowe wybory, podsumowanie ostatnich pięciu lat działalności i przyjęcie strategii na kolejną kadencję.

21.11.2019

Prezydent mówi o nieuczciwych i niesprawiedliwych sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce. Tak, żeby ludzie nie mówili, że sądy w Polsce są niesprawiedliwe i nieuczciwe, a tak niestety mówią cały czas - stwierdził w środę prezydent Andrzej Duda. I dodał, że potrzebny nam jest wymiar sprawiedliwości, w którym będą "sędziowie wolnej, niepodległej i suwerennej Polski".

21.11.2019

Kandydaci na sędziów TK: Pawłowicz i Piotrowicz z pozytywnymi opiniami sejmowej komisji

Wymiar sprawiedliwości

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka poparła dwóch kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, których kandydowanie ze względu na wiek może być wykluczone. Posłowie PiS wycofali w środę poparcie dla zgłaszanego przez siebie Roberta Jastrzębskiego.

21.11.2019

Przepisy UE o wyrobach medycznych zmienią rynek usług kosmetycznych

Pacjent Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo unijne

Rozporządzenie unijne o wyrobach medycznych będzie miało kolosalny wpływ również na branżę produktów i usług o charakterze kosmetycznym. Soczewki zmieniające kolor oczu, ale także botokos wstrzykiwany pod skórę, lasery używane do depilacji czy sprzęt stosowany do redukcji tkanki tłuszczowej, będą poddane zasadom identycznym jak wyroby medyczne

21.11.2019

Rząd będzie szukał pieniędzy w umowach zlecenia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Posłowie PiS wycofali swój projekt ustawy dotyczącej zniesienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenie społeczne. Wprowadzenie tego rozwiązania miało dać ok. 7 mld złotych. Rząd będzie więc szukał dodatkowych wpływów do funduszu emerytalnego z pełnego oskładkowania umów zlecenia - wynika z informacji Prawo.pl.

21.11.2019

Pracownicy socjalni chcą być bezpieczni, postulują zmiany w prawie

Pomoc społeczna

Uszkodzenie kręgosłupa, grożenie utratą życia, zranienie – takie przypadki przytrafiają się pracownikom socjalnym, nie tylko w terenie, ale też w urzędach. Pracujący w pomocy społecznej chcą zmian w prawie podnoszących poziom ich bezpieczeństwa. W Dniu Pracownika Socjalnego podkreślają znaczenie szkoleń w tym zakresie. Twierdzą też, że ich zarobki są za niskie.

21.11.2019

Przeciążenie sądów może uderzyć w posiedzenia przygotowawcze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wprowadzone przez nowelizację procedury cywilnej posiedzenie przygotowawcze miało - co do zasady - zachęcać do ugody i usprawniać postępowanie. Obłożeni pracą sędziowie, nie kryją jednak, że będą go unikać, bo czasu im nie starcza nawet na stare sprawy. Pozwala na to sama ustawa, przewidując "wyjątek" - czyli szczególne okoliczności.

21.11.2019

ZUS-u nie opłacisz przez split payment

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Do ZUS zgłaszają się przedsiębiorcy, do których wróciły pieniądze przeznaczone na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne. Zakład wyjaśnia, że nie ma możliwości przyjęcia środków opłacanych za pomocą split-payment i w tej sytuacji płatności należy dokonać standardowym przelewem.

21.11.2019

Dwa resorty w środowisku, Ministerstwo Klimatu zajmie się odpadami

Środowisko

Prawo.pl nieoficjalnie potwierdziło, że za gospodarką odpadami, a także nadzór nad Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozostanie w Ministerstwie Klimatu. To ten resort będzie więc odpowiedzialny za wdrożenie systemu kaucyjnego zapowiedzianego przez premiera Mateusza Morawieckiego.

21.11.2019

Szybka poprawka, by można było wydawać psychotropy

Farmacja

W sobotę miały zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące środków odurzających i substancji psychotropowych. Aptekarze podkreślają, że zapisano w nich, że wielkość dawki może być podana wyłącznie liczbowo, gdyby lekarz zapisał ją słownie, nie mogliby zrealizować takiej e-recepty. To spowodowałoby chaos. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział szybką zmianę przepisów.

20.11.2019

Potrzebny onkofundusz, by pacjenci mieli szybszy dostęp do nowoczesnych leków

Finansowanie zdrowia

Gdyby ok. 23 tysiące pacjentów z najczęściej rozpoznawanymi nowotworami miało dostać najnowsze leki, musimy się liczyć z kosztami w wysokości ok. 1 miliarda złotych – to wnioski z najnowszego raportu Uczelni Łazarskiego. Eksperci podkreślają, że by pacjenci mieli szybszy dostęp do nowych leków, powinien powstać onkofundusz

20.11.2019

Ultima Ratio wchodzi na rynek zagraniczny

Rynek

Spółka Fibrain, producent kabli światłowodowych i osprzętu do budowy sieci światłowodowych, zdecydowała się na korzystanie z elektronicznego arbitrażu Ultima Ratio. Klauzule arbitrażowe pojawiły się właśnie w ogólnych regulaminach sprzedaży na stronach internetowych Spółki i są wiążące dla jej klientów, zarówno z kraju jak i z zagranicy.

20.11.2019

Organizacje apelują o wykonanie wyroku TSUE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący niezależności Izby Dyscyplinarnej SN i KRS nie zostanie zrealizowany szybko i w zgodzie ze standardami europejskimi, zasadą pewności prawa, a także z poszanowaniem praw obywateli, którzy pokładali zaufanie w polskim systemie sądownictwa, to nieuchronnie dojdzie do bezprecedensowego chaosu w systemie prawnym

20.11.2019

UODO: RODO nie utrudnia ścigania dłużników

RODO

By sprzedać dług nie trzeba mieć zgody dłużnika na przetwarzanie jego danych. W przypadku zlecenia windykacji innej firmie, trzeba zawrzeć z nią umowę powierzenia. Tak wynika z właśnie opublikowanego stanowiska Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dłużnicy więc nie skorzystają z RODO. Mogą jedynie wnieść sprzeciw dotyczący nieaktualności lub nieprawdziwości danych.

20.11.2019

Po wyroku TSUE wątpliwy status Izby Dyscyplinarnej, a wyroki do podważenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok unijnego trybunału w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej SN, a pośrednio także Krajowej Rady Sądownictwa dotyczyć będzie tylko tych spraw, o które pytał Sąd Najwyższy - twierdzą zwolennicy zmian w wymiarze sprawiedliwości. Ich przeciwnicy uważają natomiast, że wszystkich, w których orzekają wadliwie powołani sędziowie.

20.11.2019

O prowadzeniu bądź zawieszeniu firmy decyduje wysokość składek na ZUS

Małe i średnie firmy

W Polsce z roku na rok rośnie liczba osób, które rejestrują jednoosobową działalność gospodarczą, a potem ją zawieszają. Eksperci uważają, że często o przejściu na działalność decydują pieniądze - póki można korzystać z ulg w opłacaniu składek na ZUS w kieszeni prowadzących własną firmę zostaje więcej niż w kieszeni etatowców. Niektorzy potem zawieszają działalność, by w ogóle uniknąć kontaktu z ZUS.

20.11.2019

Przychodnia wystawi e-skierowanie i od razu umówi na wizytę u specjalisty

Finansowanie zdrowia

Od września NFZ płaci dodatkowo lekarzom rodzinnym za wystawianie recept elektronicznych. Ministerstwo zdrowia twierdzi, że dzięki temu e-recept dynamicznie zaczęło przybywać, zatem taki system zachęt się sprawdził. Teraz planuje kolejne bonusy: chce więcej zapłacić lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej, gdy ten wystawi e-skierowanie i od razu umówi wizytę u specjalisty.

20.11.2019

SN: Niezależnością Izby Dyscyplinarnej zajmiemy się zaraz po otrzymaniu wyroku TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy już wkrótce wróci do sprawy, której dotyczy wtorkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości - zapowiada sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN. I podkreśla, że sugerowanie, że to Trybunał Konstytucyjny miałby oceniać, co robić z tym orzeczeniem, jest nieuprawnione. - Trybunał nie ma kompetencji w tych sprawach - dodaje.

20.11.2019

Sprawa limitu 30-krotności nie jest jeszcze przesądzona

Ubezpieczenia społeczne

Sejm miał przeprowadzić pierwsze czytanie projektu w sprawie zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS we wtorek wieczorem, ale został on wycofany. Wcale nie oznacza to jednak, że Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowało z tego pomysłu. - Wycofaliśmy się na razie ze zniesienia limitu 30-krotności przy składkach ZUS, żeby przeprowadzić konsultacje - powiedział w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

20.11.2019