Fibrain to kolejna firma korzystająca z e-sądu Ultima Ratio. Spółka jest producentem i dostawcą kabli i osprzętu w branży systemów teleinformatycznych oraz telekomunikacji światłowodowej. To krajowy lider tego rynku, wyceniany przez Instytut Europejskiego Biznesu na niemal 300 mln złotych. Fibrain istnieje od ponad 25 lat, podczas których miała okazję współpracować z 12 tysiącami kontrahentów z ponad 40 krajów.

– Nasza firma cały czas prężnie się rozwija, dlatego bardzo ważna jest dla nas płynność finansowa. Nie możemy sobie pozwolić, by czekać na zwrot należności kilkanaście miesięcy, a tyle przecież trwają sprawy gospodarcze w sądach tradycyjnych. O ile oczywiście po tych kilkunastu miesiącach będzie co odzyskiwać, bo w międzyczasie dłużnicy nierzadko ogłaszają upadłość, a pieniądze przepadają – komentuje Bogusław Balicki Członek Zarządu z Fibrain.

 


Zalety - wyrok w trzy tygodnie

Spółka nie kryje, że główną zaletą tej współpracy są szybkie wyroki - zapadające w ciągu trzech tygodni. 

- Na e-sąd zdecydowaliśmy się również ze względu na koszty prowadzenia spraw, znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych sądów. Nie dość, że atrakcyjna jest wysokość samych opłat arbitrażowych, to jeszcze wszystkie sprawy nasi pełnomocnicy załatwiają przez Internet. Nie ponosimy więc kosztów wyjazdów ani straconego czasu. To niemałe oszczędności, szczególnie gdy w ciągu roku trafi się kilkuset takich spraw. Przy skali prowadzonego przez nas biznesu niestety nie jest wcale takie trudne – dodaje Balicki. 

Czytaj: Deklaracja arbitra - arbitrzy chwalą, ale niezbyt chętnie podpisują>>

Robert Szczepanek, współtwórca Ultima Ratio dodaje, że  sądy online mogą pomagać w rozwoju firm i przedsiębiorstw. - Do naszego sądu trafia coraz więcej spraw a teraz, dzięki Fibrain, trafią do nas również sprawy z kontrahentami z zagranicy. To doskonała zachęta dla innych dużych firm produkcyjnych, które - jak mówią statystyki - po 3 miesiącach mają jeszcze 90 proc. szans na odzyskanie zaległych płatności, a po upływie roku szanse takie spadają do 10 proc. - dodaje. 

E-sąd działa od pół roku 

Ultima Ratio już od pół roku rozstrzyga sprawy gospodarcze. Arbitrami są notariusze przeszkoleni przez Stowarzyszenie Notariuszy RP, którzy na wydanie wyroku mają 3 tygodnie. E-sąd podaje jednak statystyki, z których wynika, że średni czas trwania sprawy to 11 dni od złożenia pozwu. 

Pozew składany jest w zaledwie kilka minut za pośrednictwem systemu informatycznego, którego zabezpieczenia są identyczne jak te, stosowane w bankowości elektronicznej. Sprawy rozpatrywane są wyłącznie przez Internet - nie ma konieczności stawiania się gdziekolwiek czy fizycznego dopełniania jakichkolwiek formalności.

 


- Dzięki porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji, strony potwierdzają swoją tożsamość poprzez Profil Zaufany, podpis kwalifikowany oraz e-dowód, a cały materiał dowodowy jest przesyłany za pośrednictwem bezpiecznych łącz. Co więcej, arbitrzy orzekający w danej sprawie mogą kontaktować się ze stronami korzystając ze specjalnie dedykowanego czatu - dodaje Szczepanek.