Zachęty finansowe dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej miały ich zmotywować do wystawiania większej ilości e-recept. W ten sposób mogli zarobić nawet 6 proc. Takie bonusy wprowadziła nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ ws. warunków i realizacji umów w podstawowej opiece zdrowotnej. Medycy, którzy we wrześniu wystawili ponad 80 proc. recept w formie elektronicznej, podnieśli swoją stawkę kapitacyjną (ryczałt, jaki Fundusz płaci za każdego zapisanego do nich pacjenta) o 6 proc. Ten system zachęt będzie działać do stycznia 2020 r., wtedy zaczną obowiązywać wyłącznie recepty w formie cyfrowej. Wyjątkiem będzie m.in. brak łączności z internetem.

Cieszyński: Wkrótce użytkownicy bankowości elektronicznej będą przechodzić do kont pacjenta - czytaj tutaj>>
  


Wystawiono już 33 mln e-recept

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia w środę podał, że na ponad 50 dni przed wejściem w życie obowiązku stosowania recept w postaci elektronicznej zostało wystawionych 33 miliony e-recept.

- Tylko wczoraj wystawiono 860 tysięcy recept elektronicznych – podał Cieszyński. - W ostatnich miesiącach zrobiliśmy duży progres. W czerwcu wystawiano ok. 200 tysięcy e-recept dziennie, a w listopadzie ponad 800 tysięcy. To głównie związane jest z programem zachęt dla poz - dodaje.

Cieszyński zapowiedział, że w resorcie planują kolejne bonusy dla poz, które będą chcieli wprowadzić, by zachęcić ich do informatyzacji placówek i wystawiania dokumentów w postaci cyfrowej. Gdy przychodnia lekarza rodzinnego wydając e-skierowanie umówi taką wizytę, wtedy otrzyma za to dodatkowe pieniądze.

NFZ chce premiować lekarzy za profilaktykę i kierowanie pacjentów na badania - czytaj tutaj>>

-   Te podmioty, które wykorzystują e-skierowania, bo wystawianie takich dokumentów w tle też się rozwija, jeśli będą oferowały pacjentowi możliwość umówienia tej kolejnej wizyty, za to też otrzymają premię – mówi wiceminister. - To będzie duża zmiana jakościowa dla pacjenta. Wychodząc do lekarza poz pacjent będzie już miał umówiony konkretny termin kolejnej wizyty - dodaje.

Cieszyński podkreśla, że najprawdopodobniej zajmować się będzie tym osoba w rejestracji. – W ten sposób rozwinie się współpraca między placówkami. Jeśli pacjent będzie chciał iść do innej placówki, oczywiście będzie miał taką możliwość - dodaje.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę miał 111 lat.  Była to druga najstarsza osoba w Polsce. Już prawie 33 proc. ogółu wystawionych recept ma formę elektroniczną.