Osoby, które nie zorientują się, że po opłaceniu składek ich pieniądze wróciły na ich konto, będą miały zaległości.

W czym problem?

- Do opłacenia składek w ZUS nie należy stosować metody split payment (podzielona płatność), tylko zwykły przelew. Zgodnie z przepisami, do takich rachunków jak indywidualny rachunek składkowy (NRS) metoda split payment nie ma zastosowania - bank nie prowadzi dla nich rachunku VAT - informuje ZUS.

Tomasz Jończyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. zwraca uwagę w rozmowie z Prawo.pl, że po 1 listopada br. wystąpiły sporadyczne przypadki opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez przedsiębiorców z wykorzystaniem przelewów dedykowanych do Mechanizmu Podzielonej Płatności (MPP).

- KIR poinformował kilka banków, w których wystąpiła taka sytuacja, aby  zablokowały możliwość dokonywania płatności składek ZUS z wykorzystaniem komunikatów przelewów MPP. Zgodnie z przepisami, do wpłat na indywidualny rachunek składkowy ZUS, przelew MPP nie ma zastosowania – wyjaśnia Tomasz Jończyk.

Jak podkreśla, jeśli ktoś jednak do opłacenia składek wykorzystał przelew MPP, otrzyma zwrot środków. - W takiej sytuacji należy ponownie przekazać środki do ZUS – tym razem zwykłym przelewem - dodaje ekspert.

 

Czytaj też: Obowiązkowy split payment wymusi dzielenie płatności>>

Do opłacenia składek w ZUS możliwe jest wykorzystanie środków z rachunku VAT. Aby tak się stało należy przekazać składki do ZUS standardowym przelewem na indywidualny rachunek składkowy (NRS). Dzięki mechanizmom, które w swoich systemach mają banki, po zleceniu zwykłego przelewu z rachunku, do którego został utworzony rachunek VAT, środki z rachunku VAT automatycznie uzupełnią lub pokryją kwotę przekazywaną w celu opłacenia składek. (Oczywiście o ile w systemie banku jest taka funkcja).

Mechanizm podzielonej płatności (split payment) polega na tym, że zapłata za nabyty towar lub usługę nie trafi w całości na jedno konto odbiorcy tylko jest rozdzielana na kwotę netto i VAT. Kwota netto trafia na zwykły rachunek rozliczeniowy, a VAT na specjalny rachunek VAT, utworzony przez bank. Kupujący dokonuje jednego przelewu i uzupełnia tzw. komunikat przelewu, który jest udostępniany przez bank lub SKOK. Wskazuje się tam kwotę podatku VAT, numer faktury i NIP dostawcy.