W przyszłym roku mają być rekompensaty za droższy prąd w tym roku

Pomoc społeczna Finanse publiczne

Wzrost cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych zrekompensujemy w 2021 r., kiedy będzie można określić, o ile więcej polska rodzina zapłaciła za prąd w 2020 r. - poinformował we wtorek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Z jego wypowiedzi wynika, że rekompensata będzie ustalana indywidualnie dla każdej rodziny.

07.01.2020

Stowarzyszenia sędziów: Konstytucyjne zasady nie do negocjacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wypełnianie postanowień Konstytucji RP i Traktatów nie może być przedmiotem negocjacji i dlatego oczekujemy, że niezwłocznym efektem rozmów będą decyzje o przywróceniu ładu konstytucyjnego w zakresie sądownictwa w Polsce i poszanowanie międzynarodowych zobowiązań. Tak stowarzyszenia sędziów odniosły się do zaplanowanego na wtorek „okrągłego stołu dla sądownictwa”.

07.01.2020

Monitoring w szpitalu nie może służyć kontroli jakości pracy

Pacjent Opieka zdrowotna

Monitoring na sali szpitalnej nie służy kontroli jakości pracy pracowników, zatem udostępnienie rodzicom dziecka nagrań w celu skontrolowania prawidłowości opieki nad nim wymagałoby zgody pracowników, których wizerunek znajduje się na nagraniach, lub usunięcia (zasłonięcia) ich wizerunku.

07.01.2020

8 stycznia Izba Kontroli SN oceni status KRS

Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zajmie się 8 stycznia 2020 r. pytaniami o skutki wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 roku oraz oceną statusu Krajowej Rady Sądownictwa.

07.01.2020

Do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule trzeba się zgłosić do 8 stycznia

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od 1 lutego 2020 roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u Plus. Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku. Następnie - od 1 lutego - będą mogli opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus, który tego dnia wejdzie w życie.

07.01.2020

W nowym roku kierownik w każdej dyspozytorni medycznej

Zawody medyczne

Od 1 stycznia 2020 r. weszły zmiany w funkcjonowaniu dyspozytorni medycznych. Za nadzór nad ich pracą będzie odpowiadał kierownik dyspozytorni medycznej, natomiast za całodobową koordynację ich prawidłowego funkcjonowania - główny dyspozytor medyczny. W przypadku tego drugiego zaczęły też obowiązywać przepisy określające jego kompetencje.

07.01.2020

Pozew bezzasadny? Nowa instytucja w procesie cywilnym budzi wątpliwości

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sąd ustali, że powód dochodzi oczywiście bezzasadnego roszczenia, to może wydać wyrok oddalający powództwo nawet bez doręczenia odpisu pozwu stronie pozwanej. Zasady rozpoznawania apelacji od wyroku wydanego w tym trybie są też specyficzne. Trudno jednak wskazać, które z żądań są oczywiście bezzasadne, a które „po prostu” bezzasadne.

07.01.2020

Skarbówka tonie w nadmiarze pytań podatników

Ordynacja

Dodzwoniłeś się do infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, jesteś 99 w kolejce – taki komunikat coraz częściej słyszą podatnicy. W każdym miesiącu do informacji dzwoni średnio 218 tysięcy osób, którzy próbują uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące prawa podatkowego lub celnego. Zdaniem ekspertów, winna jest jakość uchwalanych przepisów i presja ze strony skarbówki.

07.01.2020

Pracowników wpisanych do PPK przez pomyłkę - trudno usunąć z programu

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych nie pozwala na wykreślenie z programu pracowników, którzy zostali do niego błędnie zapisani, a przedsiębiorcy nie wiedzą, jak należy w takim przypadku postąpić. Zdaniem ekspertów, jeśli wina pracodawcy jest bezsporna, to sam powinien on uiszczać wpłaty za pracownika. A ten może też wystąpić z roszczeniem wobec pracodawcy.

07.01.2020

Regulaminy utrzymania czystości na bakier z prawem

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy muszą dostosować regulaminy utrzymania czystości i porządku - mają na to jeszcze czas, ale wiele uchwał już wydano. Zdarza się, że wadliwie określają w nich na przykład rodzaje odpadów zbieranych selektywnie albo nie określają koniecznych elementów wskazanych w ustawie. Skutkuje to nieważnością uchwał.

07.01.2020

W Gliwicach i Nowej Soli wybrano nowych prezydentów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wybory

Adam Neumann został w niedzielę wybrany prezydenta Gliwic, a Jacek Milewski na prezydenta Nowej Soli. W obu miastach przedterminowe wybory zostały przeprowadzone w związku z tym, że wybrani podczas wyborów samorządowych z 2018 roku prezydenci - Zygmunt Frankiewicz i Wadim Tyszkiewicz - zostali jesienią ubiegłego roku wybrani do Senatu. 

06.01.2020

Nowi partnerzy w zarządzie Rödl & Partner

Rynek

Kancelaria Rödl & Partner dokonała zmian w gronie swoich partnerów zarządzających. Od 1 stycznia 2020 r. członkami zarządy zostały Renata Kabas-Komorniczak i Nicola Lohrey.

06.01.2020

We wtorek zorganizowany przez PSL "okrągły stół" w sprawie sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ustrój sądów powszechnych, ustrój Sądu Najwyższej i status nowej Krajowej Rady Sądownictwa - to główne tematy zorganizowanego przez PSL "okrągłego stołu" ws. wymiaru sprawiedliwości, którego celem jest - według organizatorów - wypracowanie ustawy, która ma "uzdrowić" polskie sądy. Udziału w spotkaniu nie zadeklarowali reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości.

06.01.2020

Prawie 12 tys. misji lotniczego pogotowia w 2019 r.

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

11 tys. 821 misji, w tym 10 tys. 366 lotów do nagłych zdarzeń oraz 1455 transportów międzyszpitalnych. Samolotami zrealizowano 470 transportów. Takie statystyki za 2019 rok podało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na pokładach śmigłowców przetransportowano 8735 pacjentów, w tym 1349 dzieci. Według LPR to największa liczba misji w historii.

06.01.2020

RPO wspiera w Strasburgu sędziego, byłego członka KRS

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o sędziego wybranego w 2016 r. do ówczesnej Krajowej Rady Sądownictwa. W wyniku uchwalonej w grudniu 2017 r. noweli ustawy o KRS przerwano jego czteroletnią kadencję i to mimo że taki czas - jak wskazuje RPO - określa wprost Konstytucja. Sprawa została skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a RPO do niej przystąpił.

06.01.2020

Rząd zapowiada ułatwienia dla inwestycji publiczno-prywatnych

Zamówienia publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Pracujemy nad tym, aby więcej było inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jak poinformowała, jej resort przygotowuje przepisy mające ułatwiać wykorzystywanie partnerstwa publiczno-prywatnego do prowadzenia inwestycji.

05.01.2020

Stowarzyszenie sądów administracyjnych UE krytykuje ustawę o dyscyplinarkach sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z dużym zaniepokojeniem odnotowujemy nową inicjatywę ustawodawczą polskiego parlamentu, zgodnie z którą, polskim sądom planuje się zakazać kontroli legalności powoływania sędziów, a naruszenie tego zakazu będzie skutkować sankcjami dyscyplinarnymi do kary złożenia sędziego z urzędu włącznie - stwierdził prezes Stowarzyszenia Rad Stanu i Najwyższych Sądów Administracyjnych

05.01.2020

Płace w administracji wyższe i rosną szybciej niż w sektorze prywatnym

Administracja publiczna Prawo pracy

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze publicznym w trzech kwartałach 2019 roku wyniosło 5409,24 złotych – wynika z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego. W stosunku do 2018 roku wzrosło o 8,3 procent. Było też wyższe o prawie 700 zł niż w sektorze prywatnym.

04.01.2020