MZ chce dodatku dla inspektorów sanitarnych za pracę w czasie epidemii

BHP Opieka zdrowotna

Specjalny dodatek w wysokości do 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego mają otrzymać ci pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którzy wykonywali lub wykonują czynności kontrolne, w związku z zapobieganiem i zwalczaniem chorób zakaźnych, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Projekt zmian w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, trafił do uzgodnień.

23.08.2020

Pracownicy prokuratur pytani o przynależność związkową - "Solidarność" pisze do ministra

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratorzy okręgowi występują do Międzyzakładowej Organizacji Związkowa NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury o informacje dotyczące jej członków w poszczególnych jednostkach. Związek uważa to za uderzenie w wolności związkowe, niezależność i samorządność związków zawodowych i skierował pisemny sprzeciw do Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego.

23.08.2020

Tytuł egzekucyjny komornikowi nie wystarczy - potrzebny tytuł wykonawczy

Wymiar sprawiedliwości

Na mocy Kodeksu postępowania cywilnego tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności jest tytułem wykonawczym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Tytuł wykonawczy jest natomiast podstawą egzekucji. Co do zasady klauzula potwierdza więc zdatność tytułu egzekucyjnego.

23.08.2020

Klauzulę wykonalności można uchylić, ale tylko przy naruszeniu przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Sama klauzula jest aktem zawierającym stwierdzenie sądu, że tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznaczającym w razie potrzeby jej zakres. Tytułami egzekucyjnymi, którym może zostać nadana klauzula wykonalności, jest m.in. orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,

22.08.2020

Komornik wyegzekwuje też wyrok arbitrażowy

Wymiar sprawiedliwości

Przedsiębiorcy nadal częściej idą do sądu niż decydują się na arbitraż. Tymczasem - jak podkreślają eksperci z elektronicznego sądu polubownego Ultima Ratio,rozwiązanie to jest skuteczne także w sytuacjach gdy kontrahenci nie wywiązują się z płatności. Wyrok sądu arbitrażowego - zgodnie z procedurą cywilną - ma moc wyroku sądu państwowego po nadaniu klauzuli wykonalności.

22.08.2020

Do apteki w przychodni wejście wciąż utrudnione

Opieka zdrowotna Farmacja

Ministerstwo Zdrowia nie zamierza na razie łagodzić zasad dostępu do przychodni, a tym samym i do położonych w ich obrębie aptek oraz sklepów medycznych. Dla pacjentów w małych miejscowościach, gdzie nie ma wielu aptek, może to jednak oznaczać utrudniony dostęp do leków.

22.08.2020

Bezkarność za działania przy COVID-19? Prawnicy mówią o zagrożonych prawach obywateli

Wymiar sprawiedliwości Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Projekt zmian, które co do zasady mają gwarantować bezkarność urzędników w sytuacji przeciwdziałania COVID-19, podejmowanych w interesie społecznym, może stać się wytrychem legalizującym także pospolite przestępstwa, wymierzone w obywateli - alarmują prawnicy. Wskazują, że zaproponowane rozwiązanie jest tak szerokie, że może usprawiedliwić niemal każde bezprawie.

22.08.2020

Lepiej nie betonować działki, bo będzie kara za ograniczanie retencji

Środowisko

Za zmniejszenie naturalnej retencji spowodowane nadmiernym zabudowaniem terenu, betonowaniem, wykładaniem chodnikiem lub płytkami trzeba będzie płacić już na działkach większych niż 600 mkw. Obniżony ma być próg powierzchni, która powinna pozostać nieuszczelniona - zabudowanie na więcej niż połowie nieruchomości będzie już kwalifikowane jako zmniejszenie naturalnej retencji.

22.08.2020

Uwaga na hulajnogi - przepisy niejasne, a spacer jak walka o życie

Wciąż nie ma przepisów, które regulowałyby zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych – ich liczba rośnie, a użytkownicy liberalnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa. Po nieskutecznych próbach Ministerstwa Infrastruktury, za prace nad zmianami bierze się teraz resort sprawiedliwości. Według założeń hulajnogi będą traktowane jak rowery. Nie będzie natomiast przepisów, które obligowałyby do noszenia kasku.

22.08.2020

Brexit - wyższe opłaty za studia i brak pożyczek studenckich

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

W związku z brexitem od roku akademickiego 2021/2022 wzrosną opłaty za studia w Wielkiej Brytanii dla obywateli krajów Unii Europejskiej. Dotychczas czesne za rok studiów wynosiło na większości kierunków 9250 funtów i - w przypadku studentów z UE - można było je w pełni pokryć z pożyczki studenckiej.

21.08.2020

MEN zachęca do zainstalowania aplikacji śledzącej kontakty

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zachęcają do zainstalowania w telefonach komórkowych aplikacji ProteGo Safe. To narzędzie, które pozwala ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - według MEN i GIS ma wspierać bezpieczny powrót dzieci do szkół.

21.08.2020

ZUS: Firmy w pełni skorzystają ze zwolnienia z opłacania składek

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Zwolnienie z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie musiał ponownie rozpatrzyć wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne 800 tysięcy firm. Tym, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 września.

21.08.2020

RPO apeluje do MF o ochronę uczciwych podatników i zmianę przepisów

Prawo karne Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Przepisy umożliwiają organom podatkowym nakładanie surowych kar na uczciwych podatników. A przed zarzutami wykorzystywania nierzetelnych faktur nie da się obronić. Rzecznik praw obywatelskich apeluje do ministra finansów o zmianę prawa.

21.08.2020

Adwokatura: Zatrzymani aktywiści LGBT nie mogli skorzystać z pomocy prawników

Prawo karne Prawnicy

Policja nie zapewniła zatrzymanym 7 sierpnia uczestnikom zgromadzeń efektywnego prawa do obrony - stwierdza Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie i prosi o interwencję w tej sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich. I przypomina, że Polska wciąż nie wprowadziła europejskich zasad w tej dziedzinie.

21.08.2020

Rząd przygotowuje reformę rynku energii elektrycznej

Budownictwo Prawo gospodarcze

Reforma rynku bilansującego energii oraz zmiany w zasadach przyłączania urządzeń do sieci elektroenergetycznej - to cele nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków systemu elektroenergetycznego. Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu projekt został właśnie skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

21.08.2020

Śląskie samorządy: Sposób wyznaczania stref zagrożenia wymaga zmian

Samorząd terytorialny Koronawirus

Specyfika aglomeracji i przemieszczanie się ludności między miastami powoduje pytania o ograniczanie swobód w strefach epidemicznych. Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje o zmiany. Zdaniem samorządowców ograniczanie działalności gospodarczej tworzy nierówne warunki konkurencji. Widzą też problemy w dojazdach do szkół. Zwracają uwagę, że nie konsultowano z nimi zmian.

21.08.2020

Zaproszenie na debatę o zarządzie komisarycznym w gminie

Samorząd terytorialny

O wpływie zarządu komisarycznego na funkcjonowanie miasta, relacje rządzących i rady, samorządu i mieszkańców porozmawiają eksperci. Fundacja im. Stefana Batorego oraz Fundacja Lepsze Niepołomice organizują debatę z cyklu „Polska samorządów”.

21.08.2020

Rząd przygotowuje program równego traktowania

Administracja publiczna

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania jest w trakcie prac nad przygotowaniem projektu Krajowego Programu na rzecz Równego Traktowania na lata 2021-2030. Na przełomie września i października tego roku planowane jest przeprowadzenie konsultacji zewnętrznych oraz międzynarodowych - poinformowała wiceminister pracy Anna Schmidt-Rodziewicz,

21.08.2020