Minister będzie nadzorował doradców restrukturyzacyjnych

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dodatkowy nadzór ministra sprawiedliwości nad wykonywaniem zawodu doradcy restrukturyzacyjnego, obok dotychczasowego nadzoru sprawowanego przez sądy i sędziów-komisarzy, wprowadza podpisana właśnie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego.

24.04.2019

Polskie ziemniaki oznaczone będą polską flagą

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski podpisał rozporządzenie wprowadzające znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą. Minister zapowiedział także w piątek, że wystąpi do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania w taki sposób także mięsa.

20.04.2019

Platforma do e-fakturowania już działa

Zamówienia publiczne

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uruchomiło do obsługi e-faktur bezpłatną Platformę Elektronicznego Fakturowania. Mogą z niej korzystać i przedsiębiorcy, i administracja. Od 18 kwietnia zamawiający mają bowiem obowiązek odebrania od wykonawców tzw. strukturyzowanych e-faktur.

18.04.2019

Samorządy gotowe na odbiór e-faktur, czas pokaże, jakie będą skutki

Finanse samorządów Administracja publiczna

Od 18 kwietnia e-faktury będą obowiązywać w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Na odbiór elektronicznych dokumentów muszą być gotowe też samorządy. Według ekspertów i resortu przedsiębiorczości nowe rozwiązania oszczędzą czas i pieniądze.

17.04.2019

Podmioty publiczne będą sporządzać deklarację dostępności swoich stron www

Administracja publiczna Nowe technologie

Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych, którą podpisał prezydent, zobowiązuje podmioty publiczne do spełnienia zasad WCAG 2.0. Chodzi o zapewnienie dostępu do informacji w postaci elektronicznej dla osób o różnych rodzajach niepełnosprawności.

16.04.2019

Ustawa podpisana - pomoc dla firm pod lepszym nadzorem

Finanse publiczne Prawo gospodarcze

Wzmocnienie uprawnień Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, by m.in. lepiej weryfikowała podmioty korzystające z pomocy finansowej, to cel podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy. Nowe przepisy wprowadzają też wiele zmian w funkcjonowaniu samej Agencji.

16.04.2019

Ustawa zabroni cofania liczników w samochodach

Prawo karne Prawo gospodarcze

Ograniczenie fałszowania wskazań liczników w pojazdach, a zwłaszcza w importowanych używanych samochodach osobowych - to cel zmian w ustawach: Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeks karny. Przyjęta w piątek przez Senat nowela przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla osoby zmieniającej wskazanie drogomierza lub ingerującej w prawidłowość jego pomiaru.

12.04.2019

Oświadczenia o rezydencji podatkowej z dodatkową klauzulą

Ordynacja

Prezydent podpisał w czwartek nowelizację przepisów o wymianie informacji podatkowych z innymi krajami. Zagraniczni urzędnicy będą mogli uczestniczyć w polskich postępowaniach. Oświadczenia o rezydencji podatkowej będą dodatkowo opatrzone klauzulą o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

12.04.2019

MS chce surowszych kar za nielegalne adopcje

Prawo karne Prawo rodzinne

Do pięciu lat więzienia ma grozić za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci. Taką zmianę Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego. Projekt skierowany został właśnie do konsultacji.

11.04.2019

Polskie związki sportowe nie tylko dla dyscyplin olimpijskich

Administracja publiczna

Więcej związków sportowych będzie mogło uzyskać status polskiego związku sportowego - taką możliwość da im proponowana przez rząd nowelizacja ustawy o sporcie. Dotyczyć to ma także dyscyplin popularnych nieolimpijskich.

09.04.2019

Egzaminy na uprawnienia budowlane odbędą się w maju

Budownictwo

Od 12 lutego nie ma przepisów określających samodzielne funkcje w budownictwie. Ustawę, która zastąpi unieważnione przez Trybunał Konstytucyjny rozporządzenie wciąż czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Mimo to majowy egzamin na uprawnienia budowlane powinien się odbyć bez zakłóceń.

08.04.2019

Dane z PESEL tylko od gmin, Sejm za zmianą

Administracja publiczna

Sejm uchwalił nowelę ustawy o ewidencji ludności, zgodnie z którą minister nie będzie już udostępniał danych z rejestru PESEL. Od 1 maja będzie to zadanie gmin. Obecnie po dane na poziomie centralnym należy wnioskować do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA.

04.04.2019

Fundusz Polskiej Nauki - ustawa do podpisu prezydenta

Szkolnictwo wyższe

Koniec prac parlamentarnych nad ustawą o Funduszu Polskiej Nauki. Sejm przyjął w czwartek jedną, techniczną poprawkę Senatu. Rozwiązania wpisują się w realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020.

04.04.2019

Koła gospodyń wiejskich także w miastach, ustawa podpisana

Samorząd terytorialny

Prezydent podpisał zmianę ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Nowe regulacje umożliwiają działającym kołom przekształcenie w nową formę organizacyjną. Członkostwo w kole będzie możliwe bez względu na miejsce zamieszkania.

04.04.2019

Ustawa o świadczeniu "Emerytura plus" uchwalona

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto). Sejm w czwartek uchwalił ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Posłowie odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję, które przewidywały m.in., że trzynaste świadczenie byłoby wypłacane corocznie i waloryzowane. Większość świadczeń "Emerytura plus" zostanie wypłacona wraz z majową emeryturą lub rentą. 

04.04.2019

Firmy czeka wymiana kas fiskalnych - ustawa podpisana

VAT

Prezydent RP, Andrzej Duda, podpisał w środę zmiany w ustawie o VAT i prawie o miarach. Nowe przepisy wprowadzą obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Kasy z papierowym zapisem kopii będzie można kupować tylko do 30 czerwca 2019 roku. Powstanie też specjalne Centralne Repozytorium Kas.

04.04.2019

Zwrot za zakup kasy fiskalnej nie dla wszystkich

VAT Prawo gospodarcze

Podatnicy, objęci obowiązkiem instalacji kas fiskalnych online, będą mieli prawo do zwrotu maksymalnie 700 zł kosztów zakupu. Pieniędzy nie dostaną jednak firmy, które wymienią kasę tradycyjną na online dobrowolnie, bez obowiązku wynikającego z ustawy. Takie rozwiązania przewiduje opublikowany we wtorek projekt rozporządzenia.

02.04.2019

Karta Polaka obejmie cały świat

Administracja publiczna

Ustawa o Karcie Polaka ma być rozszerzona na cały świat tak, aby objąć jej przepisami wszystkie osoby posiadające polskie pochodzenie oraz wszystkie środowiska polonijne.

02.04.2019

Ustawa dla instytucji finansowych wejdzie w życie tylko w przypadku twardego brexitu

Finanse

Działające w Polsce zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, banki, instytucje płatnicze, firmy inwestycyjne z Wielkiej Brytanii lub z dominującym udziałem podmiotu mającego tam siedzibę mogą spać spokojnie. Ustawa regulująca zasady ich funkcjonowania na wypadek twardego brexitu czeka już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw.

29.03.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski