Żywność bez GMO będzie specjalnie znakowana
Producenci, którzy produkują żywność lub pasze bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych, będą mogli je oznaczyć jako "wolne od GMO" - taką możliwość przewiduje podpisana przez...
Producenci, którzy produkują żywność lub pasze bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych, będą mogli je oznaczyć jako "wolne od GMO" - taką możliwość przewiduje podpisana przez...
W czwartek 11 lipca wchodzi w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym wprowadzającą profesjonalną rejestrację. Skorzystają z niej głównie głównie dilerzy i producenci samochodów. Będą mogli starać się o tzw. tablice dilerskie. Jedna pozwala testować kilka nowych aut.
We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będą tam podane również ich numery rachunków bankowych. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym, chyba, że o płatności powiadomi się skarbówkę w ciągu trzech dni. Problem w tym, że rejestr będzie zawierał informacje tylko o polskich rachunkach.
Czynności przetwarzania związane z oferowaniem towarów lub usług osobom, których dane dotyczą, wymagają przeprowadzenia oceny skutków dla ochrony danych - taki obowiązek na firmy nałożył w opublikowanym właśnie komunikacie prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Dzięki wprowadzeniu nowych regulacji oczekiwane jest przyspieszenie wydawania zgód wodnoprawnych, również w przypadkach wymagających zgłoszenia, czyli dokonywanych w trybie „milczącej zgody”.
Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej pozwoli jeszcze w tym roku wesprzeć Ochotnicze Straże Pożarne dodatkową kwotą 82 mln zł z budżetu państwa. Każda OSP będzie mogła wnioskować o fundusze na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, organizację przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych oraz sporotwych, które związane są z ochroną i prewencją przeciwpożarową.
Przyznanie 500 zł miesięcznie dla każdej osoby, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji przewiduje projekt ustawy przyjęty przez rząd. Świadczenie uzupełniające początkowo obejmie osoby, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności.
W sprawach cywilnych biegły będzie mógł za wydanie opinii otrzymać wynagrodzenie według stawek rynkowych, o ile zgodzą się na nie wszystkie strony postępowania. Takie zmiany wprowadzi reforma postępowania cywilnego, która czeka już tylko na podpis prezydenta. Nie wszyscy jednak widzą w niej same plusy.
Usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku to cel uchwalonej w czwartek 4 lipca przez Sejm ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". To finał sporu w tej sprawie pomiędzy rządem i gdańskim samorządzie.
Sejm przyjął w czwartek wieczorem 16 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Głównym celem reformy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości ma być ograniczenie przewlekłości postępowań sądowych. Za sugestią Senatu zrezygnowano z kontrowersyjnej kary za nieprawidłowe opłacenie środka zaskarżenia.
Dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Uchwalona w czwartek wieczorem nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku i według szacunków ma z niej skorzystać ponad 2 mln młodych pracowników.
Zwiększenie podaży gruntów, które potencjalnie mogłyby zostać wykorzystane przez KZN, co ma umożliwić sprawniejszą realizację Narodowego Programu Mieszkaniowego, a w szczególności rządowego programu „Mieszkanie+” - to główny cel podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.
Wchodząca w życie we wrześniu ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami standaryzuje zakres opieki, kładąc nacisk na profilaktyczną opiekę zdrowotną, promocję zdrowia i na opiekę stomatologiczną – podkreśla Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.
Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom niepełnosprawnym - weszła w życie wprowadzająca w tej dziedzinie nowe zasady nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Nie więcej niż 9 egzaminów w ciągu dnia, wyznaczenie dokładnej godziny egzaminu oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zdających egzamin praktyczny na kategorię AM prawa jazdy - takie m.in. zmiany wprowadziła obowiązująca od 1 lipca br. nowelizacja przepisów dotyczących ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
Na dwa dni przed wejściem w życie nowych przepisów, Ministerstwo Finansów kolejny już raz odroczyło reformę poboru podatku u źródła. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia 2020 roku, a nie - jak było planowane - od 1 lipca 2019 roku.
Emisja obligacji korporacyjnych będzie trudniejsza i droższa. Wydłuży się też czas ich rejestracji. Taki ma być efekt wchodzących w życie 1 lipca przepisów. Zostały uchwalone, by przeciwdziałać publicznym ofertom a la GetBack, ale mogą znacząco zmniejszyć rynek obligacji prywatnych.
Zamrożenie cen prądu m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów oraz państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej przez cały 2019 rok - to cel nowelizacji podpisanej właśnie przez prezydenta tzw. ustawy prądowej.
Od 1 lipca zacznie obowiązywać Nowa lista leków refundacyjnych. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, przynosi ona korzystne zmiany m.in. dla pacjentów onkologicznych cierpiących na niedrobnokomórkowego raka płuca, opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego oraz na ostrą białaczkę limfoblastyczną.
Od nowego roku akademickiego obowiązuje nowy system kształcenia nauczycieli pracujących w przedszkolach i pierwszych klasach szkoły podstawowej. Osoby, które już rozpoczęły studia, nie muszą się niczego obawiać - dla nich nic się nie zmieni.