Przedsiębiorcy z branż energochłonnych w 2019 roku mogą wybrać tylko jeden system wsparcia: albo z tytułu ustawy dedykowanej dla branż energochłonnych albo z tzw. ustawy o cenach prądu. By jednak skorzystać z rekompensaty, trzeba złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się uprawnienia do stosowania cen i stawek opłat za energię elektryczną z ustawy  o cenach prądu.

Czytaj również: Sejm uchwalił ustawę o rekompensatach dla 300 firm energochłonnych >>

 

Oświadczenia trzeba złożyć do 12 września

Przedsiębiorcy muszą to zrobić w ciągu 14 dni od dnia wejścia w  życie ustawy o rekompensatach dla branż energochłonnych, czyli do czwartku 12 września. Ustawa bowiem wchodzi w życie w czwartek. 29 sierpnia br.  Zgodnie z art. 31 ustawy o rekompensatach oświadczenie muszą przesłać do wszystkich przedsiębiorstw energetycznych, z którymi między 1 stycznia a 30 czerwca 2019 r. mieli zawarte umowy na sprzedaż energii albo do zarządcy rozliczeń, w przypadku gdy w wyżej podanym okresie nie mieli podpisanej umowy z żadnym przedsiębiorstwem energetycznym, ale nabywali energię (na własny użytek) np. na Towarowej Giełdzie Energii.

Pobierz wzór oświadczenia dla firm mających zawarte umowy na sprzedaż energii >>
Pobierz wzór oświadczenia dla kupujących energię na własny użytek >>
Rekompensaty przyznaje prezes URE

Kopie oświadczeń, wraz z potwierdzeniem ich otrzymania odpowiednio przez przedsiębiorstwo energetyczne lub Zarządcę Rozliczeń S.A.. należy dołączyć do wniosku o  rekompensaty za 2019 r.  Wniosek taki trzeba będzie złożyć w Urzędzie Regulacji Energetyki do 31 marca 2020 r. Z tym, że beneficjenci systemu muszą też wdrożyć w swoich zakładach certyfikowany system zarządzania energią lub bardziej kompleksowe rozwiązanie. Wysokość rekompensat dla poszczególnych przedsiębiorców prezes URE określi na podstawie danych związanych z produkcją w danym przedsiębiorstwie (m.in. nt. procentowego zużycia energii, wielkości produkcji). Za 2019 rok przedsiębiorcy otrzymają rekompensaty w październiku/ listopadzie 2020 roku. Będzie je wypłacał Bank Gospodarstwa Krajowego. Od decyzji URE w tej sprawie będzie można odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.