Pracujący tuż za granicą zwolnieni z kwarantanny, ale medycy nie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze, pielęgniarki z Polski pracujący w przygranicznych szpitalach mogą przekraczać granicę, ale po przyjeździe do kraju muszą poddać się kwarantannie. Z tego obowiązku zwolnieni są wszyscy pozostali pracujący w państwach sąsiadujących w ramach strefy Schengen.

06.05.2020

Szpitale zaczynają wracać do normalności

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Placówki medyczne dostały zielone światło od samorządów i NFZ na uruchamianie planowych przyjęć na badania i zabiegi chirurgiczne, ginekologiczne czy okulistyczne. To ważne nie tylko z perspektywy pacjentów, którzy czekają na zabiegi, ale także płynności finansowej szpitali. Pacjenci przed przybyciem do placówki będą musieli poddawać się obowiązkowym testom w kierunku COVID-19.

05.05.2020

Lepszy brak wyniku testu, niż nieprawdziwy wynik

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Testy w kierunku koronawirusa mogą wychodzić fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne, bo niektóre laboratoria przyjmują do badań niewłaściwie transportowane próbki. Tymczasem odpowiednie przechowywanie i przewóz testów jest kluczowy dla ich wyniku. W czasach epidemii wytyczne w tym zakresie to za mało - powinna wreszcie powstać ustawa o diagnostyce laboratoryjnej.

04.05.2020

Bez skierowania można się dostać do kilku specjalistów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Do lekarzy kilku specjalności przyjmujących w ramach publicznego systemu, m.in. psychiatry, onkologa czy ginekologa można dostać się bez skierowania od lekarza rodzinnego. Do pozostałych nadal musi pokierować medyk pierwszego kontaktu

02.05.2020

Tylko w stanie nadzwyczajnym można zmusić obywateli do walki z epidemią

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus

Przepisy, które nakładają obowiązek pracy przy zwalczaniu epidemii naruszają prawa człowieka, ponieważ nie ogłoszono stanu nadzwyczajnego. Do Polski już raz przylepiono "łatkę" państwa, w którym tolerowana jest praca przymusowa. Kolejne oskarżenie postawiłoby nasz kraj w bardzo złym świetle - wskazuje dr Ewa Podgórska-Rakiel,

01.05.2020

Minister: Nie zakazałem obecności ojca przy porodzie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Organizacje kobiece domagają się przywrócenia porodów rodzinnych argumentując, że matki rodzące bez osoby bliskiej są zestresowane i narażone na depresję poporodową. Tymczasem minister zdrowia wskazuje, że nigdy nie zablokował tej możliwości.

30.04.2020

Rząd wprowadza nowe zasady korzystania z usług rehabilitacyjnych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Usługi rehabilitacyjne ruszą na początku maja - poinformowali w środę premier i minister zdrowia. W gabinetach będzie jednak obowiązywał reżim sanitarno-epidemiologiczny, a pacjent będzie mógł przyjść na wizytę po uprzednim wywiadzie epidemiologicznym.

29.04.2020

Rząd otwiera muzea i boiska, można chodzić na rehabilitację

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od poniedziałku 4 maja możliwe będzie otwieranie muzeów i innych placówek kultury, można będzie korzystać z obiektów sportowych, a pacjenci będą mogli korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Czynne będą też galerie handlowe. Ale we wszystkich tych miejscach będą obowiązywać ograniczenia - np. w muzeach, podobnie jak w sklepach - 1 osoba na 15 metrów powierzchni.

29.04.2020

Personel przychodni rodzinnych przesuwany do pracy w DPS-ach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Wojewodowie już nie tylko kierują do pracy przy zwalczaniu epidemii lekarzy i pielęgniarki ze szpitali. Sięgają także po zasoby kadrowe przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze prowadzący te placówki protestują i argumentują, że to może niekorzystnie wpłynąć na poziom opieki zdrowotnej w innych miejscach.

29.04.2020

Placówki medyczne będą zadłużać się jeszcze bardziej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpitale mogą dostać z NFZ zaliczki na poczet tego, że w przyszłości wykonają zabiegi i badania, które teraz wstrzymały, zgodnie z zaleceniami rządu. Obawiają się jednak, że nie będą w stanie przeprowadzić w drugiej połowie roku tylu operacji, a pieniądze do Funduszu trzeba będzie zwracać. Również dlatego, że pacjenci unikają teraz szpitali jak ognia.

29.04.2020

W izolatorium może przebywać mąż z żoną

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Kontrola zarządcza

W izolatoriach osoby bliskie, zarażone COVID-19, będzie można lokować w jednym pokoju. A personel medyczny sprawować ma nad nimi opiekę na zasadach nie na zasadach szpitalnych, ale domowych - tak wynika ze zmian w przepisach jakie wprowadza minister zdrowia.

28.04.2020

PIP: Medycy mają być zabezpieczeni, ale pracy nie mogą odmówić

BHP Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Osoby wykonujące zawody medyczne powinny być zabezpieczone przez pracodawcę przed możliwością zarażenia koronawirusem, ale nie mogą z tego powodu powstrzymać się od pracy – wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy. I dodaje, że jeśli to zrobią, pracodawca może podjąć wobec nich działania porządkowe,

28.04.2020

Ruszyły szczepienia - problemy mają i rodzice, i lekarze

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze zaczęli wymagać od rodziców szczepiących dziecko podpisania oświadczenia, o tym że oni i ich pociechy nie mieli kontaktu z osobą zakażoną COVID-19. Tyle, że taką pewność może mieć jedynie rodzina pozostająca w całkowitej izolacji. Wznowienie szczepień nie cieszy medyków - brakuje im środków ochronnych, a dzieci to najliczniejsza grupa bezobjawowych nosicieli wirusa.

28.04.2020

RODO nie blokuje badań potrzebnych do walki z COVID-19

Opieka zdrowotna RODO Koronawirus

Przepisy RODO nie stoją na przeszkodzie badaniom naukowym i umożliwiają zgodne z prawem przetwarzanie danych dotyczących zdrowia w celu wynalezienia szczepionki lub leczenia COVID-19 - stwierdza w wydanych w ubiegłym tygodniu wytycznych Europejska Rada Ochrony Danych. Ze stanowiska wynika, że ochrona danych jest priorytetem, ale nie przekreśla możliwości prowadzenia badań naukowych.

27.04.2020

MZ: Na test "drive thru" można będzie pojechać pod koniec kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus

W ostatnich dniach kwarantanny będziemy mogli bez łamania prawa wyjechać z domu, by przeprowadzić ponowny test na koronawirusa - zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Te zmiany mają wejść w życie na przełomie tego i następnego tygodnia - poinformował w poniedziałek rzecznik resortu.

27.04.2020

WSA: Przy naborze do żłobków można preferować dzieci szczepione

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Poddanie dziecka obowiązkowym szczepieniom jest obowiązkiem rodziców (opiekunów). O ile zatem realizacja tego nakazu nie należy do miasta, to może ono zadecydować, że w prowadzonych przez nie żłobkach, preferowane będą dzieci zaszczepione - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

27.04.2020

Ratownik medyczny nie ma obowiązku stawiania szczegółowej diagnozy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ratownik medyczny ma za zadanie rozpoznanie stanu nagłego zagrożenia zdrowia oraz życia i podjęcie odpowiednich działań. Ocena bezpośrednich następstw urazu i jego konsekwencji należy jednak do obowiązków lekarza – uznał Sąd Okręgowy w Suwałkach. I odrzucił roszczenie o zadośćuczynienie ze strony stacji pogotowia ratunkowego.

27.04.2020

Towarzystwo Epidemiologów: Nasilenie ryzyka zakażeń w wyniku powszechnych wyborów

Opieka zdrowotna Koronawirus

W aktualnej sytuacji epidemiologicznej, ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta nie zapewnia ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2 zarówno członkom obwodowych komisji wyborczych, osobom głosującym, jak i zapewniającym obsługę techniczną wyborów. Niesie przez to ryzyko nasilenia rozprzestrzeniania się zakażeń

26.04.2020

Szpitale się "zabunkrowały" i leczą tylko zakażonych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Pacjenci z chorobami zakaźnymi są przetrzymywani w placówkach medycznych, gdzie istnieje dodatkowo ryzyko zarażenia COVID-19, bo Sanepid dostał prawo nakazywania im hospitalizacji do odwołania. Tymczasem inni chorzy, m.in. onkologiczni czy kardiologiczni, potrzebujący pilnej pomocy szpitalnej - nie otrzymują jej.

25.04.2020

Apel o przywrócenie porodów rodzinnych i odwiedzin w oddziałach pediatrycznych

Opieka zdrowotna

Fundacja „Rodzić po ludzku” apeluje o przywrócenie porodów rodzinnych oraz odwiedzin hospitalizowanych dzieci, gdyż w innych krajach są one dopuszczone pomimo epidemii, a rodzące kobiety i dzieci przeżywają traumy w szpitalach. Do apelu dotyczącego odwiedzi małych pacjentów przyłączyła się krajowa konsultant ds. pediatrii Teresa Jackowska.

24.04.2020