Rektorzy proszą o poskromienie chęci małopolskiej kurator do wciągania uczelni w spory światopoglądowe

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Wspólnotę akademicką, podobnie jak całe społeczeństwo, tworzą ludzie różniący się pod względem wieku, narodowości, płci, orientacji seksualnej, światopoglądu, czy wyznawanej religii. Każda z tych osób zasługuje jednakowy szacunek, poszanowanie swojej godności i odmienności - oceniło prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

23.06.2021

MSWiA: Wnioski o paszport będzie można składać też w soboty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Urzędy wojewódzkie wydłużą czas pracy w sprawach paszportowych - wnioski będzie można składać również w soboty. W punktach paszportowych w starostwach powiatowych decyzję o organizacji pracy tych jednostek będzie podejmował starosta - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

23.06.2021

Prezydent podpisał - e-doręczenia, w urzędach wejdą w życie później

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Na wdrożenie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej trzeba będzie poczekać. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych przesuwającą na przyszły rok terminy wdrażania tych usług.

23.06.2021

Szef ambasady USA: Kraje Europy Wschodniej tracą na braku ochrony osób LGBTQI+

Prawo karne Administracja publiczna

Aż 8,6 mld dol. rocznie kosztuje Polskę, Węgry, Rumunię i Ukrainę brak inkluzywności wobec środowisk LGBTQI+ - twierdzi chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Amerykański dyplomata powołuje się na raport Open For Business, według którego ochrona praw człowieka LGBTQI+ oznacza także większy dobrobyt dla wszystkich.

22.06.2021

Zakres finansowania ochotniczych straży pożarnych przez gminę do korekty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Celem reformy nie powinno być burzenie tego co dobre, ale doskonalenie tego co jest niedoskonałe w funkcjonowaniu. W celu uniknięcia chaosu interpretacyjnego, w projekcie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych należy dokonać korekt i doprecyzowania artykułów związanych z finansowaniem OSP - pisze dr Dariusz P. Kała.

21.06.2021

SN: Spółka nie dostała dofinansowania, bo pracownicy obchodzili Boże Ciało

Prawo cywilne Administracja publiczna

Spółka nie udowodniła, że utrata dofinansowania spowodowana była wydaniem bezprawnej decyzji o odmowie podpisania umowy na dofinansowanie innowacyjnej inwestycji - orzekł Sąd Najwyższy. I stwierdził, że jedyną przyczyną niezawarcia umowy był brak zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami, które można było załatwić w dwa, trzy dni, ale przeszkodziły temu dni wolne od pracy.

21.06.2021

Wyszukane rejestracje nie dla zabytkowych pojazdów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ministerstwo Infrastruktury nie zgadza się na indywidualne tablice rejestracyjne pojazdów zabytkowych. Takie oczekiwanie ma wielu ich posiadaczy, ale zdaniem przedstawicieli branży, o wiele ważniejszym problemem jest brak możliwości korzystania ze zmniejszonych tablic rejestracyjnych. W efekcie posiadacze zabytkowych „amerykanów” muszą naginać prawo.

19.06.2021

WSA: Wymiana prawa jazdy bez ryzyka, że nagle coś się w nim zmieni

Administracja publiczna Transport

Przy wymianie prawa jazdy starosta nie weryfikuje wcześniej nadanych uprawnień. Ograniczenia dotyczące nowych kategorii pojazdów, jeżeli są, mogą dotyczyć wyłącznie nowych kategorii, a nie wszystkich dotychczasowych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Sąd podkreślił, że nowy dokument powinien powtórzyć zapisy starego.

19.06.2021

E-doręczenia w urzędzie dopiero od października - Senat bez poprawek

Administracja publiczna Prawo AI

Przesunięcie na 5 października terminu wdrożenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz zmiana terminu stosowania e-doręczeń - Senat w piątek przyjął bez poprawek ustawę o e-doręczeniach. Powodem zmian jest pandemia, która uniemożliwiła m.in przeprowadzenie testów nowej usługi i szkoleń urzędników.

18.06.2021

Mieszkań deweloperskich pierwokup lasów nie powinien dotyczyć

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Sąd wieczystoksięgowy nie powinien odmówić wpisu prawa własności lokalu do księgi wieczystej tylko dlatego, że fragment działki, na której stoi dom posiada status lasu, a notariusz nie zapytał nadleśniczego czy skorzysta z prawa pierwokupu. Kontrowersyjne postanowienie sądu burzy dotychczas wypracowaną praktykę. Jest też sprzeczne z praktyką Lasów Państwowych.

18.06.2021

Nowe zasady opłat za autostrady już obowiązują

Ordynacja Administracja publiczna

W czwartek 17 czerwca weszła w życie ustawa w sprawie poboru opłat drogowych, która zakłada m.in. przedłużenie do 30 września tego roku okresu przejściowego, kiedy to równolegle będzie działał nowy system poboru opłat drogowych od pojazdów ciężkich e-TOLL i obecny viaTOLL. Nowe regulacje mają zwiększyć płynność ruchu i komfort kierowców.

17.06.2021

Samorządy: Zmiany w OSP to dla nas więcej kosztów i mniej praw

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej wzbudza kontrowersje nie tylko u strażaków niezawodowych. Krytycznie oceniają go również gminy. Wskazują, że proponowane regulacje z jednej strony zwiększają obciążenia gmin w finansowaniu jednostek, z drugiej - zmniejszają wpływ na ich działalność. A OSP są filarami lokalnych sztabów antykryzysowych.

17.06.2021

ZUS płaci kancelariom, bo brakuje mu prawników - specjalistów

Prawnicy Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

ZUS zatrudnia radców, a mimo to korzysta z zewnętrznych prawników. Sama Centrala ma podpisane umowy na obsługę prawną z 12 kancelariami. Koszt ich usług w latach 2015-2020 sięgnął prawie 11 mln zł, a zatrudnienie prawników w Centrali i w wydziałach obsługi prawnej 43 oddziałów w kraju – kolejne 293,5 mln zł. To powszechna praktyka w organach administracji

17.06.2021

Obcokrajowiec łatwiej zalegalizuje pobyt w Polsce, ale tylko niektóry

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uproszczenia dla przedsiębiorców z innych państw, uczestniczących w rządowych programach wsparcia, likwidacja aresztów dla cudzoziemców, zwiększone kompetencje dla Komendanta Głównego Straży Granicznej i samej straży, która uzyska bezpośredni dostęp do bazy ZUS, by zwalczać nielegalne zatrudnienie cudzoziemców – takie zmiany przewidują nowelizowane przepisy.

16.06.2021

Zmiany w procedurze administracyjnej - dążenie do uproszczenia postępowania i nowe instytucje

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Uregulowanie administracyjnych kar pieniężnych, milczące załatwianie spraw oraz realizacja funkcji gwarancyjnej dla strony – to kluczowe zmiany w procedurze administracyjnej ostatnich lat – ocenia prof. Grzegorz Łaszczyca. A prof. Andrzej Matan podkreśla, że czas pandemii wprowadził konieczność wykonywania zadań policji administracyjnej, co wymaga wyposażenia w specjalne uprawnienia.

15.06.2021

Rząd chce przesunąć termin wdrożenia publicznej usługi rejestrowanego e-doręczenia

Prawo cywilne Administracja publiczna

Organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy będą obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej nie od 1 października 2021 r., ale od 5 lipca 2022 r.

14.06.2021

Maciej Nowicki nowym prezesem Fundacji Helsińskiej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Od wtorku 15 czerwca br. nowym prezesem Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka będzie Maciej Nowicki, dotychczasowy wiceprezes. Dotychczasowa prezes Danuta Przywara, współtwórczyni HFPC, po ponad dziesięciu latach sprawowania tej funkcji i ponad trzydziestu latach pracy w Fundacji, przechodzi do Rady Fundacji, której została przewodniczącą,

14.06.2021

RPO: Zarobków kierownictwa SKO nie można utajnić

Administracja publiczna RODO

Rzecznik Praw Obywatelskich przyłącza się do skargi obywatela na odmowę udzielenia informacji publicznej w sprawie wynagrodzenia prezesa, wiceprezesa i głównego księgowego Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Organ powołał się na prywatność tych osób. Zdaniem RPO bezpodstawnie.

14.06.2021

Powstanie Biuro Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Administracja publiczna Zarządzanie

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu przewiduje utworzenie nowej komórki organizacyjnej - Biura Głównego Inspektora Farmaceutycznego, jako komórki obsługującej kierownika urzędu. Dotychczas zadania obsługi Głównego Inspektora Farmaceutycznego skupione były w Biurze Dyrektora Generalnego.

14.06.2021

Covidowe budowy - będzie problem z pozwoleniami na użytkowanie

Administracja publiczna Budownictwo

Oddawanie gotowych inwestycji w czasie pandemii miały przyśpieszyć czasowe uregulowania uproszczające końcowe formalności budowlane. Niestety, zabrakło dobrych przepisów przejściowych. Pojawiają się więc wątpliwości, na jakich zasadach wolno teraz finalizować takie budowy. Nie jest też jasne, czy sprawdzana powinna być ich zgodność z projektem budowlanym.

14.06.2021