Stanowisko wiceprezesa Fundacji obejmuje dr Piotr Kładoczny, szef programów prawnych Fundacji i dotychczasowy sekretarz Zarządu. Na stanowisku skarbnika Zarządu pozostaje Lenur Kerymov, szef programów Fundacji zajmujących się ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Do Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dołączają również prawniczki: Małgorzata Szuleka, w Fundacji odpowiedzialna za rzecznictwo międzynarodowe i badania (nowa sekretarz Zarządu) oraz dr Aleksandra Iwanowska, ekspertka w projektach HFPC prowadzonych w krajach byłego ZSRR (nowa członkini Zarządu).

Czytaj: Fundacja Helsińska: Pandemia nałożyła się na kryzys konstytucyjny>>

- W pracy Fundacji będzie wiele miejsca na kontynuację, ale i na podejmowanie nowych wyzwań w nowych formach. Rozpoczynamy właśnie pracę nad nową, długookresową strategią HFPC, jest więc za wcześnie, by mówić o szczegółach. W imieniu nowego Zarządu chciałbym natomiast serdecznie podziękować Radzie Fundacji za okazane nam zaufanie, zespołowi HFPC, za nieustępliwą pracę w wyjątkowo trudnych dla praw człowieka czasach i - przede wszystkim dziś - Danucie Przywarze, za to, że od początku i przez wszystkie te lata z pasją i z wielką odpowiedzialnością tworzyła tę wyjątkową instytucję i ten wyjątkowy zespół - powiedział Maciej Nowicki, nowy prezes Zarządu HFPC.

 

Maciej Nowicki - prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, kursu prawa angielskiego i europejskiego w British Centre for English and European Legal Studies na Uniwersytecie Warszawskim, oraz Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Na Uniwersytecie Warszawskim studiował także polonistykę.

Z Helsińską Fundacją Praw Człowieka związany od 1998 roku. W Fundacji pracował w programach prawnych i edukacyjnych, w szczególności zajmując się dostępem do pomocy prawnej i europejskim systemem ochrony praw człowieka. W latach 2011 - 2016 Sekretarz Zarządu HFPC, od 2016 roku Wiceprezes Zarządu, nadzorujący pracę programów rzecznictwa międzynarodowego i badań, kształtowania debaty publicznej i podnoszenia poziomu świadomości społecznej w dziedzinie praw człowieka, a także komunikację Fundacji. Współtwórca i Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie oraz europejskiej platformy współpracy dokumentalistów z obrońcami praw człowieka FUTURE DOCS. Współtwórca Human Rights Film Network, wspierał także powstanie festiwali DocudaysUA w Kijowie, Inconvenient Films w Wilnie i WATCH DOCS Belarus. Ekspert w dziedzinie społecznie zaangażowanego filmu dokumentalnego, członek jury i współpracownik wielu międzynarodowych festiwali filmowych, trener i selekcjoner projektów filmów w międzynarodowych programach wspierania produkcji dokumentalnych.