Rząd chce zmian w przepisach o dialogu społecznym, partnerzy mają zastrzeżenia

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Prezydent z urzędu i bez wniosku będzie mógł odwołać członka Rady Dialogu Społecznego z powodu złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu – wynika z rządowego projektu ustawy, do którego dotarł serwis Prawo.pl. Zmienić się mają też m.in. zasady wynagradzania członków RDS.

25.01.2021

Zaniedbanie odśnieżania może słono kosztować

Administracja publiczna

Usuwanie śniegu i lodu to obowiązek właścicieli i zarządców nieruchomości, ale w czasie intensywnych opadów nie zawsze mają oni możliwość zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa użytkowania budynków czy chodników. Jeśli zlecają odśnieżanie podwykonawcy powinni dokładnie uregulować jego obowiązki w tym zakresie.

23.01.2021

Wraca projekt zmian w działach, ale nie będzie centrum sportu i podwyżek dla wiceministrów

Administracja publiczna

Po zawetowaniu przez prezydenta ustawy o działach, która miała m.in. przenieść leśnictwo do ministerstwa rolnictwa, utworzyć Narodowe Centrum Sportu, a "przy okazji" wprowadzić zmianę pozwalającą na podwyższenie uposażeń podsekretarzom stanu i parlamentarzystom, rząd postanowił zrezygnować z części z tych zmian. W czwartek Sejm po pierwszym czytaniu skierował projekt do komisji.

22.01.2021

Sejm powołał Piotra Wawrzyka na nowego RPO, teraz kolej na Senat

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To dopiero połowa procedury powoływania kandydata na ten urząd, ponieważ musi on być jeszcze zaakceptowany przez Senat. Tymczasem mimo zakończonej 9 września ubiegłego roku kadencji rzecznikiem nadal jest Adam Bodnar.

21.01.2021

Sejm uchwalił nową ustawę o służbie zagranicznej

Administracja publiczna

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o służbie zagranicznej. Za jej sprawą zostanie powołany na wzór szefa służby cywilnej - szef służby zagranicznej, który będzie m.in. monitorował i nadzorował wykorzystanie środków finansowych. Zostaną też zmienione zasady naboru kadr i struktury stopni dyplomatycznych.

21.01.2021

Kara za zmowę przetargową - poszkodowana została gmina Tarnobrzeg

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Niemal 375 tysięcy złotych zapłacą dwaj uczestnicy zmowy przetargowej za zawarcie porozumienia, że zostanie wybrana droższa oferta jednego z nich. Takie porozumienie ogranicza konkurencję i złamanie obowiązującego prawa – uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zamówienie publiczne dotyczyło dostawy i montażu ścianek aranżacyjnych

21.01.2021

W nowej ustawie główny geolog będzie musiał mieć wykształcenie

Administracja publiczna

Po publikacji Prawo.pl rząd postanowił jednak określić wymagania, jakie powinna spełniać osoba ubiegająca się o stanowisko Głównego Geologa Kraju. Kandydat będzie musiał posiadać m.in. tytuł zawodowy magistra lub równorzędny oraz wiedzę z zakresu geologii. Tak jak w zakresie swojej działalności kryterium wykształcenia spełniać musi np. Główny Geodeta Kraju.

21.01.2021

Strasburg: Korekta genitaliów osoby transpłciowej nie jest warunkiem korekty akt stanu cywilnego

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 19 stycznia uznał, iż odmowa prawnego uznania korekty płci bez przeprowadzenia odpowiedniego zabiegu chirurgicznego korekty genitaliów stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego osób transseksualnych. Sprawa dotyczyła Rumunii, ale polskie prawo też pod tym względem nie spełnia europejskich standardów.

20.01.2021

Minister klimatu ma odpowiadać za gospodarkę neutralną klimatycznie

Środowisko Administracja publiczna

Minister do spraw klimatu ma kształtować i prowadzić politykę na rzecz gospodarki neutralnej klimatycznie - wynika z projektu ustawy o działach. Projekt, który we wtorek przyjął rząd, a w czwartek ma nim zająć się Sejm, przewiduje też powstanie działów leśnictwo i łowiectwo oraz geologia. Nie jest jednak wciąż jasne, w którym resorcie znajdzie się leśnictwo.

20.01.2021

Sejm po raz trzeci spróbuje wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Administracja publiczna

5-letnia kadencja dotychczasowego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła na początku września, ale nadal pełni on tę funkcję, bo Sejm nie jest w stanie wybrać jego następcy. Jedyna dotychczas kandydatka Zuzanna Rudzińska-Bluszcz dwukrotnie nie uzyskała odpowiedniego poparcia, bo nie otrzymała poparcia PiS.

20.01.2021

MF reformuje obsługę informatyczną skarbówki, ale nie dba o umowy

Ordynacja Administracja publiczna Prawo pracy

Do Głównego Inspektora Pracy trafiła prośba o kontrolę w Centrum Informatyki Ministerstwa Finansów, gdzie ma dochodzić do naruszeń prawa pracy na dużą skalę. Bo duża część z 1200 zatrudnionych od 1 stycznia informatyków do tej pory nie otrzymała umów o pracę. Nie zostali też przeszkoleni w zakresie BHP i nie zapoznano ich z regulaminem pracy, nie wydano upoważnień związanych z ochroną danych.

20.01.2021

Jędrzejczak: Zarządzanie szpitalami przez wojewodów byłoby błędem

Administracja publiczna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Do przeprowadzenia udanej reformy ochrony zdrowia potrzebne są minimum trzy warunki: czas na jej przygotowanie i wprowadzenie, duże pieniądze oraz przedyskutowane wcześniej porozumienie społeczne i polityczne. Tryb prac zaproponowany obecnie przez Ministerstwo Zdrowia dotyczący kolejnej reformy systemowej nie zapewnia spełnienia żadnego z nich – twierdzi dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

20.01.2021

Umowa darowizny części samochodu - jak dopisać współwłaściciela

Prawo cywilne Administracja publiczna

Darować można rzecz w całości lub jedynie udział w niej. Niejednokrotnie właściciele samochodów chcą przekazać swoim bliskim jedynie udział w prawie własności. Skutkiem takiej czynności jest powstanie współwłasności pojazdu. Podpowiadamy jak wydzielić udział we współwłasności samochodu, a następnie dokonać jego darowizny.

19.01.2021

Pełnomocnik rządu będzie koordynował inwestycje zagraniczne

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Jeden z wiceministrów w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw gospodarki, czyli w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, ma być pełnomocnikiem rządu do spraw inwestycji zagranicznych. Został Grzegorz Piechowiak. Podstawowym jego zadaniem będzie koordynacja działań wspierających napływ inwestycji zagranicznych na terytorium Polski.

19.01.2021

ONZ zachęca do debaty o priorytetach na najbliższe lata

Administracja publiczna

Światowe bezpieczeństwo, prawa człowieka, społeczeństwo obywatelskie - wokół tych m.in. tematów koncentruje się w roku jubileuszu 75 - lecia powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych debata o obecnej kondycji i priorytetach tej organizacji - pisze Martyna Krzysztofińska z kancelarii Barabasz Dębska adwokaci Sp.p.

18.01.2021

Sebastian Skuza nowym Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej

Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse

Premier Mateusz Morawiecki powołał w poniedziałek wiceministra Sebastiana Skuzę na stanowisko Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). GIIF stanowi główny element polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

18.01.2021

Komisja ds. reprywatyzacji warszawskich kamienic nie zawsze ma rację

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Większość decyzji komisji reprywatyzacyjnej do spraw nieruchomości warszawskich sąd administracyjny uznaje za wydane z rażącym naruszeniem prawa. Ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję tej komisji w sprawie kamienicy przy ul. Emilii Plater 14. Sprawą zajmie się jeszcze Naczelny Sąd Administracyjny.

18.01.2021

NSA: Dyrektora szpitala nie można odwołać za jego plecami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie Kodeks postępowania administracyjnego

Do postępowania poprzedzającego wydanie uchwały o odwołaniu dyrektora szpitala nie znajdują zastosowania przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Nie zmienia to jednak faktu, że zarząd powiatu powinien zapewnić dyrektorowi możliwość wypowiedzenia się na każdym etapie. Jeśli władze samorządowe tego zaniechały, to trzeba stwierdzić nieważność uchwały.

18.01.2021

Petycje będziemy składać tylko raz w tej samej sprawie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senatorowie przygotowali nowelizację ustawy o petycjach. Projekt zakłada ograniczenie możliwości składania przez tę samą osobę petycji dotyczącej tego samego problemu do kilku podmiotów jednocześnie. Przewiduje się, że zmiany przyczynią się przede wszystkim do racjonalizacji i usprawnienia procesu rozpatrywania petycji.

16.01.2021