Specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze - opieka i edukacja

Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

Specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i specjalne ośrodki wychowawcze są prowadzone dla dzieci i młodzieży - przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami. Do ośrodków przyjmowane mogą być też dzieci i młodzież zagrożone niedostosowaniem społecznym. Podstawową formą organizacyjną pracy z wychowankami jest grupa wychowawcza.

14.11.2023

Nieruchomości to nie tylko benefity, ale i odpowiedzialność

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Nieruchomości to nie tylko dobra inwestycja i lokata kapitału, ale także obowiązki, z którymi muszą się liczyć ich właściciele. Prawo budowlane nakłada na nich zadania związane z utrzymaniem obiektu budowlanych w należytym stanie technicznym, których niedopełnienie niesie za sobą daleko idące konsekwencje. Włącznie z wszczęciem i prowadzeniem egzekucji administracyjnej, zagrożonej karą grzywny lub kosztownym wykonaniem zastępczym.

09.11.2023

Nauczyciel musi potwierdzić swoją niekaralnosć

W celu potwierdzenia spełniania warunku niekaralności prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe nauczyciel, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego. Wynika to z przepisów Karty Nauczyciela.

09.11.2023

Spółdzielnia musi wymienić w mieszkaniu własnościowym przeciekający kaloryfer

Nieruchomości

Obowiązek wymiany przeciekającego kaloryfera w mieszkaniu własnościowym ciąży na spółdzielni mieszkaniowej, ponieważ w myśl art. 1 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zarządza nieruchomościami, które do niej należą. Koszty wymiany kaloryfera pokrywa się z opłat wpłacanych przez członków spółdzielni.

08.11.2023

Rodzic może zawnioskować o zmianę wychowawcy, decyzję podejmie dyrektor

Zarządzanie oświatą

Rodzice i uczniowie w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach, mogą wnioskować o zmianę nauczyciela, któremu dyrektor powierzył zadania wychowawcy. Dyrektor może zmienić wychowawcę oddziału, jeżeli istnieją zasadne zastrzeżenia co do jego pracy albo jest to konieczne ze względu na sytuację organizacyjną szkoły.

06.11.2023

Mieszkanie dziecka remontują oraz opłacają rodzice

Nieruchomości

Zarząd majątkiem dziecka sprawują rodzice, co oznacza wykonywanie wszelkich czynności służących utrzymaniu nieruchomości niepełnoletniego dziecka w należytym stanie. W praktyce więc, to rodzice mają obowiązek dbać o własność dziecka, czyli przeprowadzać niezbędne remonty oraz naprawy, a także płacić czynsz i inne opłaty.

04.11.2023

Jakie konsekwencje ma niezłożenie informacji PIT-8C o sprzedaży udziałów spółki

CIT PIT

Obowiązek wystawienia PIT-8C może dotyczyć podmiotów, które są stroną umowy zbycia udziałów, jeżeli są: osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, osobami prawnymi albo jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej. Obowiązek ten nie ciąży na spółce, która nie jest stroną umowy sprzedaży udziałów, a tylko spółką, w której udziały są sprzedawane. Zatem nie grożą spółce żadne konsekwencje za niezłożenie PIT-8C.

19.10.2023

Co należy rozumieć pod pojęciem dochodu netto?

CIT PIT

Dochód netto to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu i podatek dochodowy. By obliczyć dochód netto przedsiębiorcy, należy najpierw od kwoty przychodu odjąć kwotę stanowiącą koszty uzyskania przychodu. Następnie od tak obliczonego dochodu należy odjąć kwotę podatku dochodowego.

06.10.2023

Czy można odliczyć VAT na podstawie biletu parkingowego

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podmioty, które mają zamiar wprowadzić opłaty za parkowanie, zastanawiają się, czy bilet parkingowy powinien zawierać wartość VAT, aby parkujący mógł odliczyć podatek zawarty w cenie biletu. Bilet parkingowy drukowany za pomocą elektronicznego systemu parkingowego nie musi zawierać informacji o naliczonym VAT, a co za tym idzie nie stanowi dokumentu będącego źródłem podatku naliczonego.

22.09.2023

Przetarg bez pieniędzy zabezpieczonych w budżecie jest ryzykowny

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

W momencie wszczynania postępowania zamawiający nie ma obowiązku posiadać środków finansowych niezbędnych na sfinansowanie zamówienia. O ile do momentu zawarcia umowy pozyska odpowiednie środki finansowe, nie zajdą żadne konsekwencje prawne z tym związane. W przeciwnym wypadku konieczne może się okazać poszukiwanie podstawy unieważnienia postępowania albo zawarcie umowy mimo braku środków.

29.08.2023

Przewóz pieniędzy przez granicę podlega ograniczeniom dewizowym

Domowe finanse Doradca podatkowy

W systemie koncesyjnym prawa dewizowego równolegle z obowiązkami występują ograniczenia dewizowe. Niedopuszczalne jest ich uchylenie w drodze zezwoleń dewizowych. Kary za naruszanie zakazu uregulowane zostały w ustawie Kodeks karny skarbowy.

18.08.2023

Jak opodatkować sprzedaż książek wydanych we własnym zakresie

PIT VAT

Czy autor, który sam wydaje swoje książki, musi zakładać działalność gospodarczą? Jeśli nie musi, to w jaki sposób opodatkować sprzedaż takiej książki? Jak się z takiej sprzedaży rozliczać z urzędem skarbowym? Czy potrzebna jest kasa fiskalna, jeśli autor sprzedaje książkę na spotkaniach autorskich? Pamiętać należy, że przychody ze sprzedaży powinny zostać zaliczone do przychodów z praw majątkowych.

14.08.2023

Same punkty w systemie kafeteryjnym nie są przychodem pracownika

PIT Doradca podatkowy

Wartość przyznanych punktów nie podlega opodatkowaniu. Punkty same w sobie nie są bowiem świadczeniem na rzecz pracownika, a jedynie określeniem (wyznacznikiem) wartości świadczeń, z których może on skorzystać. Przychodem będzie dopiero wartość świadczenia nabytego za punkty, ale w tym przypadku można - po spełnieniu dodatkowych warunków - skorzystać ze zwolnienia od PIT.

12.08.2023

Awans wewnętrzny możliwy jest wyłącznie w ramach tej samej grupy stanowisk

Samorząd terytorialny

Awans wewnętrzny oznacza przeniesienie pracownika samorządowego na wyższe stanowisko u danego pracodawcy samorządowego, zgodnie z wykazem stanowisk określonych w rozporządzeniu płacowym. Awansowany pracownik obsadza wolne stanowisko, uwalniając pracodawcę od konieczności przeprowadzania naboru zewnętrznego.

05.08.2023

Przebieg linii elektroenergetycznych nie może utrudniać użytkowania budynków

Administracja publiczna Budownictwo

Odległość linii elektroenergetycznych od budynków i dróg wyznaczają normy oraz obowiązujące przepisy. Wpływ mają również inne czynniki: izolacja przewodów, maksymalna temperatura przewodu, obciążenie oblodzeniem ale też konstrukcja danego budynku czy warunki lokalne.

29.07.2023

Opłaty za wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym to koszt podatkowy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Objęcie udziałów przez nowego udziałowca powinno być zgłoszone jako zmiana w Krajowym Rejestrze Sądowym. W związku ze zmianą w KRS konieczne jest poniesienie stosownych opłat sądowych. Obciąża to spółkę. Może ona jednak odliczyć poniesione wydatki jako podatkowy koszt uzyskania przychodów.

27.07.2023

Czy należy rozliczyć podatkowo różnicę kursową od kwoty VAT?

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

W przypadku wystawiania faktur w euro dla zagranicznego kontrahenta, gdy miejscem opodatkowania jest Polska, faktury zawierają VAT. Wtedy różnice kursowe powstają w wyniku różnicy z przeliczenia przychodu należnego (kwota netto). Pojawia się zatem pytanie, jak postąpić z kwotą VAT.

26.07.2023

Aby można było nadać numer budynkowi, ulica musi posiadać urzędową nazwę

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nie można nadać numeracji budynkom w mieście, jeśli droga, przy której się znajdują i z której odbywa się ich obsługa komunikacyjna nie posiada urzędowej nazwy. Jeżeli jest to skutkiem zaniedbania właścicieli drogi, powinni oni podjąć odpowiednie kroki, by umożliwić gminie podjęcie uchwały o nadaniu wymaganej nazwy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.07.2023

Dyrektor potwierdza zgodność świadectwa z oryginałem, ale tylko jeżeli dokument wydała jego szkoła

Zarządzanie oświatą

Egzamin maturalny jest egzaminem zewnętrznym prowadzonym przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Absolwentowi, który zdał egzamin maturalny, okręgowa komisja wydaje świadectwo dojrzałości i jeden odpis. Dyrektor szkoły nie może potwierdzać zgodności z oryginałem dokumentu wydanego przez inną instytucję - może natomiast potwierdzić zgodność z oryginałem świadectwa potrzebnego przy rekrutacji do szkół średnich.

12.07.2023

Organizacja ruchu na gminnej drodze wewnętrznej

Samorząd terytorialny Transport

Droga gminna, nie zaliczona do kategorii dróg publicznych, jest drogą wewnętrzną. Zarządzanie nią i organizacja ruchu należy do gminy. Do gminnej drogi wewnętrznej nie mają zastosowania wymogi dotyczące dróg publicznych. Stosuje się na niej oznakowanie wynikające z przepisów Prawa ruchu drogowego. Ani organizacja ruchu, ani jego zmiana, nie podlegają kontroli sądu administracyjnego.

06.07.2023