Nie ma obowiązku tworzenia listy obecności ze szkolenia wstępnego BHP

Prawo pracy BHP

Odbycie szkolenia wstępnego BHP powinno zostać potwierdzone na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika. Zgodnie z przepisami należy przyjąć, że karta szkolenia wstępnego jest wystarczającym potwierdzeniem odbycia instruktażu ogólnego i instruktażu stanowiskowego w ramach szkolenia wstępnego BHP - wyjaśnia Agnieszka Kuźmicka,

06.05.2021

Jak zgodnie z RODO usunąć z dokumentacji pracownika dane osobowe?

Prawo pracy RODO

Dokumenty, które nie powinny znajdować się w aktach osobowych, należy usunąć i dokonać zmiany numeracji oraz zmodyfikować wykaz. Z kolei w dokumencie, którego się nie usuwa, należy zamazać lub wyczernić w trwały sposób dane, które zgodnie z RODO już nie powinny się tam znajdować.

05.05.2021

Szkolenia BHP nie można sfinansować ze środków doskonalenia zawodowego nauczycieli

Kadry w oświacie Finanse samorządów BHP Finansowanie oświaty

Szkolenie z zakresu BHP nie wpisuje się w cele zakreślone przepisem art. 70a Karty Nauczyciela. Środki pochodzące z odpisu, o którym mowa w art. 70a KN, mają służyć celom związanym z doskonaleniem zawodowym nauczycieli. Zatem inny jest cel dokonywania odpisu środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, a inny szkolenia z zakresu BHP,

29.04.2021

Przepisy nie wymagają wydawania upoważnień do przetwarzania danych osobowych

Prawo pracy RODO

Obecnie obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych nie wskazują wprost obowiązku upoważniania do przetwarzania danych osobowych. Nie oznacza to jednak, że administrator jest zwolniony z tego obowiązku. Natomiast każda osoba działająca z upoważnienia administratora i mająca dostęp do danych, przetwarza je wyłącznie na polecenie administratora

26.04.2021

Lekarz może wystawić zwolnienie wstecz, ale nie więcej niż trzy dni

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Okres niezdolności do pracy stwierdzony zaświadczeniem lekarskim - co do zasady - może obejmować nie więcej niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym zostało przeprowadzone przez lekarza badanie. Przepisy nie określają natomiast wprost maksymalnego okresu niezdolności do pracy przypadającego po dniu przeprowadzenia badania.

24.04.2021

Kto może w zakładzie pracy czyścić klimatyzację

Prawo pracy BHP

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie zawierają szczegółowych rozwiązań dotyczących czyszczenia klimatyzacji. Należy więc uznać, że praca ta jest dozwolona pod zwykłymi warunkami - wyjaśnia ekspert LEX BHP.

16.04.2021

Wypis ze szpitala na własne żądanie

Pacjent, który chce wypisu ze szpitala na własne żądanie, powinien być poinformowany przez lekarza o możliwych następstwach zaprzestania dalszego leczenia. Musi wówczas złożyć pisemne oświadczenie o wyjściu z placówki medycznej na własne żądanie.

31.03.2021

Przekazanie makulatury nie musi wiązać się z wystawieniem faktury VAT

Środowisko VAT

W stosunku do makulatury czy folii nie dochodzi do przeniesienia prawa rozporządzania tymi "towarami" jak właściciel, bowiem zleceniobiorca obowiązany jest wyłącznie do jej zabrania, co oznacza, że przekazanie makulatury nieodpłatnie nie podlega VAT, dlatego też nie należy wystawiać faktury.

29.03.2021

Nie wszystkie dane można umieszczać na liście obecności pracowników

Prawo pracy RODO

Kwestie dotyczące prowadzenia list obecności nie są regulowane przepisami prawa pracy. Natomiast lista obecności powinna ograniczać się do imion i nazwisk pracowników oraz zaznaczenia obecności w ustalony przez firmę sposób - wyjaśnia Maja Grzegorczyk, ekspert w LEX Ochrona Danych Osobowych.

17.03.2021

Nie takie oczywiste, kto powinien zająć się znalezioną chorą sarną

Samorząd terytorialny Środowisko

Jeżeli dana osoba znalazła chorą sarnę, powinna poinformować o tym Inspekcję Weterynaryjną, urząd gminy albo najbliższy zakład leczniczy dla zwierząt, jednocześnie wskazując dostrzeżone objawy. Może również zawiadomić straż miejską. Jednak przepisy nie wskazują jednoznacznie instytucji do tego zobowiązanej.

28.02.2021

Kiedy firma musi zatrudnić pracownika BHP na umowie o pracę

Prawo pracy BHP

Obowiązek utworzenia służby bhp powstaje w momencie zatrudnienia więcej niż 100 pracowników. Właściwy inspektor pracy może nakazać zwiększenie liczby pracowników służby bhp - wyjaśnia Maciej Ambroziewicz, ekspert w LEX BHP.

27.02.2021

Czy odeskowaną wiatę należy uznać za budynek?

Budownictwo

Wiata należy do kategorii obiektów budowlanych. Nie może być obudowana ze wszystkich albo z większości stron. Brak definicji wiaty powoduje jednak konieczność każdorazowej ocen czy dany obiekt, jest wiatą czy budynkiem. Nie będąc budynkiem, kwalifikują się do kategorii określonej mianem budowli, którą stanowi każdy obiekt budowlany, niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.

24.02.2021

Adres e-mail nie zawsze jest daną osobową w rozumieniu RODO

Prawo pracy Małe i średnie firmy RODO

Adres e-mail może być uznany za daną osobową podlegającą ochronie jedynie wówczas, gdy jesteśmy w stanie na jego podstawie zidentyfikować konkretną osobą fizyczną - wyjaśnia Aleksandra Tomczyk z LEX Ochrona Danych Osobowych.

24.02.2021

Staż z urzędu pracy wlicza się do wymiaru urlopu wypoczynkowego

Prawo pracy

Jeżeli pracownik złożył zaświadczenie z urzędu pracy o odbyciu stażu, to pracodawca powinien uwzględnić okres wskazany w zaświadczeniu przy ustalaniu wymiaru urlopu oraz wysokości dodatku stażowego - wyjaśnia Katarzyna Pietruszyńska, ekspert w LEX Kadry.

23.02.2021

W jakiej odległości usytuować dom od granicy działki o użytku leśnym?

Budownictwo

Przepisy pozwalają zbliżyć budynek do lasu po pierwsze wtedy, kiedy teren, na którym znajduje się las, jest przeznaczony w MPZP pod zabudowę niezwiązaną z produkcją leśną lub grunty są objęte zgodą na zmianę przeznaczenia - wyjaśnia Sara Oziemska z LEX Budownictwo.

18.02.2021

Obowiązek wybudowania windy zależy od różnicy poziomów posadzek

Budownictwo

Jeśli różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą i najwyższą kondygnacją nadziemną przekracza 9,5 m, budynek powinien być wyposażony w dźwig osobowy. Tak wynika z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

15.02.2021

Po otrzymaniu decyzji można przystąpić do użytkowania obiektu budowlanego

Budownictwo

Decyzja administracyjna zaczyna funkcjonować w obrocie prawnym od momentu jej skutecznego doręczenia. Z tą też chwilą należy utożsamiać uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie upoważniające do przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego - wyjaśnia Maria Kopytowska z LEX Budownictwo.

12.02.2021