Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Regina Skibińska

Artykuły autora

Za skutki błędnego pomiaru prędkości płaci kierowca

Możliwe błędy pomiarowe urządzeń mierzących prędkość pojazdu powinny być brane pod uwagę przy karaniu kierowców – uważa rzecznik praw obywatelskich. Dopuszczalny błąd mierników prędkości używanych przez policję wynosi 3 km/h, a przekroczenie dozwolonej prędkości nawet o 1 km/h może skutkować mandatem.

Wraca temat kancelarii odszkodowawczych

Pomysł na uregulowanie działalności kancelarii odszkodowawczych miał być gotowy w ubiegłym roku - tak zapowiadało Ministerstwo Sprawiedliwości. Tymczasem czas płynie, a ministerialnej koncepcji rozwiązania tej kwestii jak nie było, tak nie ma. Prezes NRA Przemysław Rosati zamierza poruszyć ten temat podczas zbliżającego się spotkania z ministrem sprawiedliwości. Także Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował w tej sprawie do resortu i poprosił o odpowiedź, czy i na jakim etapie są prace.

Choć moja ziemia, to cudze polowanie

Pomimo tego, że właściciele prywatnych gruntów coraz głośniej domagają się prawa do decydowania, czy na ich ziemi mogą odbywać się polowania, prawo nadal stawia ich w pozycji słabszej strony. Choć interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich, to resort klimatu, mimo że problem dostrzega, nie spieszy się z jego rozwiązaniem.

Za brak komunikacyjnej polisy OC wózka widłowego można dostać karę

Wózki widłowe muszą mieć obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Pojawiają się w związku z tym praktyczne komplikacje, związane choćby z weryfikacją obowiązków ciążących na posiadaczach tych pojazdów. Ubezpieczenie nie pomoże jednak w przypadku każdej szkody, ale tylko takiej, kiedy użycie pojazdu jest zgodne z jego funkcją jako środka transportu.

Przeróbka roweru elektrycznego na motorower może mieć dotkliwe konsekwencje

Nie każdy jednoślad z napędem elektrycznym, który wygląda na rower, spełnia definicję roweru. A jeśli nie spełnia, gdyż użytkownik wykorzystuje tylko manetki do przyspieszania, to konsekwencje dla tego użytkownika są poważne. Niedawno sporo osób się o tym przekonało, gdyż policja coraz poważniej podchodzi do kontroli takich pojazdów.