Fundacja Sunflowers rozpoczęła rekrutację do pierwszej w Polsce Letniej Szkoły Międzynarodowego Prawa Karnego.
Zmień język strony
Prawo.pl

PAP

Artykuły autora
polska granica slupek

Na rzekach granicznych z Białorusią powstanie bariera elektroniczna

W ciągu 12 miesięcy na rzekach Bug oraz Świsłocz i Istoczanka - rzekach granicznych z Białorusią - powstanie elektroniczna bariera. Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń. Ich łączny koszt ma wynieść ponad 364 mln zł. Część środków pokryje Unia Europejska. Obecny system kamer i czujników, który powstał w 2022 r. obejmuje 206 km granicy lądowej.
sztuczna inteligencja

Parlament Europejski może przyjąć AI Act jeszcze w tym miesiącu

Jest szansa, że Parlament Europejski zatwierdzi AI Act (czyli unijny Akt o sztucznej inteligencji) podczas najbliższej sesji, która rozpocznie się 26 lutego br. To przedostatni krok do przyjęcia przełomowej regulacji. We wtorek porozumienie w sprawie nowych przepisów zatwierdziły unijne komisje. Polska już teraz powinna zacząć pracować nad strategią wdrożenia nowych regulacji.
sejm

Straż Marszałkowska nie wpuściła Kamińskiego i Wąsika do Sejmu

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik próbowali w środę rano dostać do Sejmu w otoczeniu innych posłów PIS. Uniemożliwiła im t straż marszałkowska. Przed gmachem Sejmu doszło też do przepychanek.
wywiad mikrofon kobieta

Koniec powyborczego bezkrólewia w gminach - trwają prace nad zmianami w prawie

W Sejmie powstała podkomisja, która zajmie się przepisami związanymi z wyborem samorządowców do parlamentu. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, wybrani do parlamentu, będą mogli pełnić dotychczasowe obowiązki do czasu złożenia ślubowania, a nie jak do tej pory - odebrania zaświadczenia o wyborze. Do czasu wyznaczenia przez premiera komisarza, funkcję organu wykonawczego pełnić ma zastępca wójta, burmistrza, prezydenta lub sekretarz.
unia flaga gwiazdki

KE chce obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 r.

We wtorek Komisja Europejska przedstawiła szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Zaleca m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 r. (w porównaniu z poziomami z 1990 r.). Odpowiedni wniosek ustawodawczy ma zostać przedstawiony przedstawiony już po wyborach europejskich i zakończeniu uzgodnień z państwami.