Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

E-rozprawy zostają - Sejm zaczyna prace nad zmianami w procedurze cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

E-rozprawy pozostaną w sprawach cywilnych na stałe. Sejmie rozpoczął prace nad kolejną nowelizacją procedury cywilnej, która usankcjonuje to, co miało obowiązywać w okresie pandemii i rok po niej. Z pewnymi jednak zmianami. Wprowadzony zostaje m.in. przepis, zgodnie z którym strony będą mogły sprzeciwić się zdalnym zeznaniom świadków i wnioskować o stacjonarne przedstawianie opinii przez biegłych.

26.05.2023

Wyjazd do innego miasta jak emigracja do Chin – dziurawy system ochrony dzieci wymaga zmian

Prawo karne Prawo rodzinne

Biurokracja, przeciążenie sędziów i kuratorów pracą, szwankująca komunikacja, ale też naciski na sędziów i przedmiotowe traktowanie dzieci – to proszenie się o kolejne tragedie dotyczące dzieci, jak ta, do której doszło niedawno w Częstochowie. Politycy mówią o konieczności podwyższenia kar, ale rząd zapowiada też inne zmiany. Te jednak – jak wskazują prawnicy – muszą mieć charakter kompleksowy.

17.05.2023

Dobry biegły i dobra metoda jego pracy mogą usprawnić proces gospodarczy

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Problemy sądów z biegłymi dotyczą również spraw gospodarczych. Tym bardziej że ważna jest w nich nie tylko wiedza specjalistyczna, ale i sama metoda obliczeń. Różne metody to często różne rozwiązania, zły dobór biegłego lub zła komunikacja z biegłym może z kolei skutkować koniecznością uzupełniania opinii i tym samym przewlekłością postępowania.

15.05.2023

Uchwała SN o jednoosobowych składach zrzuca sprawy z wokand, a MS podlicza straty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od uchwały Izby Pracy Sądu Najwyższego kwestionującej jednoosobowe składy minęły niecałe dwa tygodnie, a w sądach trwa nerwowe szukanie rozwiązań. Wiele rozpraw zostało odroczonych, sędziowie mówią o planowanych po długim weekendzie naradach i chaosie, który wydłuża i tak już długie postępowania. Część z nich uważa, że w sprawach "niekasacyjnych" na uchwałę nie trzeba zważać, a MS sprawdza stan wokand.

08.05.2023

Kowalskiego nie ma w domu? Komornik wręczy pismo dorosłemu domownikowi

Wymiar sprawiedliwości

Komornik od ponad trzech lat może doręczać zawiadomienia i pisma sądowe, problem pojawiał się, gdy w domu nie było adresata. Mógł wówczas zostawiać informacje o możliwości odbioru i terminie w skrzynce lub w drzwiach, albo pouczyć o tym dorosłych domowników. Teraz, po zmianach w ustawie o komornikach sądowych, takie dokumenty może zostawić dorosłemu zastanemu pod danym adresem.

04.05.2023
1    10  11  12  13  14  15  16  17  18    216