Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Sądy mają nowe systemy, prokuratura też - będą nowe sygnatury

Prokuratura

W prokuraturze wdrażany jest ogólnokrajowy, ujednolicony system teleinformatyczny. Od pierwszego sierpnia nastąpiły m.in. zmiany w budowie sygnatur i znaków spraw. Oznaczenia literowe jednostek zostały zastąpione oznaczeniami liczbowymi. Każda jednostka ma też mieć specjalny kod identyfikacyjny. Celem jest niepowtarzalna sygnatura/znak dla każdej sprawy.

05.08.2021

e-KRS zatkany wnioskami od stron bez pełnomocnika

Wymiar sprawiedliwości

e-KRS działa już ponad miesiąc i co do zasady miał przyspieszyć procedury związane z wpisami czy zmianami, dotyczącymi spółek. Problem w tym, że strony nie wiedzą, iż jeśli nie są reprezentowane przez profesjonalnego pełnomocnika, muszą do e-wniosków dołączać papierowe oryginały dokumentów. Efekt - sądy wysyłają wezwania, a sprawy zalegają na półkach.

05.08.2021

Sąd już sam sięga po elektroniczny wypis aktu notarialnego

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 lipca miało nastąpić połączenie Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) z Krajowym Rejestrem Sądowym. Na przeszkodzie stanęły problemy techniczne. Jak ustaliło Prawo.pl, ostatecznie - z kilkutygodniowym opóźnieniem - sądy mogą sięgać po informacje z bazy notariuszy.

05.08.2021

NIK punktuje Fundusz Sprawiedliwości, MS czeka na raport

Według kontrolerów NIK nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości ma „bezprecedensowy zakres”. Spośród niemal 700 mln zł zbadanych dotacji jedynie co trzecia złotówka (228,5 mln zł) przeznaczona została na pomoc dla ofiar przestępstw. Reszta - jak wskazali - jest dość swobodnie wydawana pod hasłem „przeciwdziałania przyczynom przestępczości”.

04.08.2021

Uprowadzenie transgraniczne - SN uwzględnia kolejną kasację prokuratury

Prawo rodzinne

Skarga kasacyjna dotyczyła postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z czerwca 2020 r., na mocy którego matka została zobowiązana do powrotu 3-letniego syna do Niemiec, bądź wydania go jego ojcu. Sąd Najwyższy je uchylił i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Prokurator Generalny podnosił, że sąd nie uwzględnił dobra dziecka, bo nie sprawdził, jakie skutki wywrze na nim powrót do ojca.

04.08.2021
1    356  357  358  359  360  361  362  363  364    888