Na liście beneficjentów znalazły się m.in. organizacje kościelne i antyaborcyjne, w tym fundacja ojca Tadeusza Rydzyka. Co więcej NIK w swoim raporcie, którego wnioski opublikował w środę - 4 sierpnia - m.in. Onet.pl, że z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro finansował promocję programu swej partii. 

Z kolei resort oświadczył, że ze spokojem czeka na opublikowanie raportu NIK z działalności Funduszu Sprawiedliwości. Według MS dochodzi do próby wykorzystania Funduszu w wewnętrznych rozgrywkach i dla ochrony partykularnych interesów prezesa NIK i jego syna.

  

Bliski światopogląd w cenie

W raportu wskazano, że Fundusz Sprawiedliwości został stworzony po to, by pomagać ofiarom przestępstw. W 2017 r., wkrótce po przejęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zmienił jednak jego profil. 

- Pieniądze trafiały często do organizacji bliskich światopoglądowo Ziobrze, takich jak kościelny Caritas, czy fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka (dostała co najmniej 1 mln zł). W 2020 r. pieniądze dostała Fundacja Profeto założona przez ks. Michała Olszewskiego, byłego egzorcystę, o którym zrobiło się głośno, gdy w swojej książce opisał historię wypędzania demona z wegetarianki za pomocą salcesonu - podkreślono. 

Czytaj: Prezes NIK pójdzie na urlop do czasu wyjaśnienia przez CBA zarzutów>>

MS czeka spokojnie

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że ze spokojem czeka na opublikowanie raportu NIK z działalności Funduszu Sprawiedliwości. - Z ubolewaniem przyjmuje próby wykorzystania Funduszu w wewnętrznych rozgrywkach i dla ochrony partykularnych interesów prezesa NIK i jego syna - oświadczył resort.

I dodaje, że niespotykane w dotychczasowej działalności NIK są wystąpienia urzędników Izby, a wcześniej prezesa NIK i jego syna – +społecznego doradcy+ – którzy jeszcze przed opublikowaniem ostatecznego raportu z kontroli wydają +wyroki+ na temat działalności kontrolowanej instytucji. - W opinii Ministerstwa Sprawiedliwości wszystkie te działania, nie mające precedensu w długoletniej historii NIK, mają bezpośredni związek z wnioskiem do Sejmu o uchylenie immunitetu prezesowi NIK w celu postawienia mu zarzutów w wyniku postępowania prowadzonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a także z zarzutami postawionymi już jego synowi - czytamy. 

Według MS Fundusz Sprawiedliwości to najczęściej i najbardziej skrupulatnie kontrolowana instytucja w Polsce. - Działa od lat w sposób całkowicie transparenty na podstawie jasnych, ściśle określonych przepisów, zawartych w ustawach i rozporządzeniach - przekonuje ministerstwo.