Upał, pies zamknięty w samochodzie - podstawa do wybicia szyby

Prawo karne Prawo cywilne

Właściciel idzie na zakupy, zostawia czworonoga w samochodzie zaparkowanym na nasłonecznionym parkingu. Z lekko uchylonymi lub szczelnie zamkniętymi szybami - to nadal, mimo kampanii społecznych, dość częsty w Polsce obrazek. Adwokat Karolina Kuszlewicz nie ma wątpliwości - gdy życia lub zdrowie psa jest zagrożone, można wybić szybę

30.06.2019

Polski pirat nadal nieświadomy, co może robić legalnie

Prawo cywilne Nowe technologie

Polacy chętnie korzystają z możliwości ściągania z internetu filmów i muzyki, nadal jednak są mało świadomi tego co jest, a co nie jest legalne. A zgodnie z polskim prawem ściąganie tego typu plików jest legalne, upublicznianie już nie, chyba że ściągnięty film oglądamy w gronie rodziny lub znajomych

29.06.2019

Deskorolka to rower, ale e-hulajnoga to nie motorower

Administracja publiczna

Wzmożony ruch w dużych miastach jest coraz większym problemem organizacyjnym i społecznym. Jednym ze sposobów na jego rozwiązanie jest mikromobilność, czyli pojazdy pozwalające na sprawne przemieszczanie się po zatłoczonych aglomeracjach miejskich. Jednak ich status prawny jest wciąż nieruregulowany - pisze Piotr Czekalski

29.06.2019

Czy osobom w wieku 55+ opłaca się zapisać do PPK?

Domowe finanse Emerytury i renty

Dla osób w wieku przedemerytalnym PPK może być bardzo dobrym rozwiązaniem na uzyskanie jednorazowego zasilenia po osiągnięciu 60 roku życia - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

26.06.2019

Prof. Machała: Dyrektywa autorska powiela orzecznictwo unijnego Trybunału

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dyrektywa unijna o prawie autorskim nie ogranicza wolności słowa. Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE filtrowanie treści już uregulowało. W związku z tym argumenty, które pojawiają się w skardze naszego rządu, to dyskusja ze stanem już uregulowanym - uważa prof. Wojciech Machała z Uniwersytetu Warszawskiego.

17.06.2019

Bezpaństwowcy są wśród nas. Także ich problemy

Administracja publiczna RODO

Na całym świecie liczbę bezpaństwowców ocenia się na ponad 10 milionów, a w Polsce jest ich około 10 tysięcy. Nasze prawo nie jest dla tych osób przyjazne, wiele z nich nie ma nawet dokumentów, a dla urzędów są one często "niewidzialne" - mówi dr Dorota Pudzianowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

08.06.2019

Nakaz zapłaty i co dalej?

Prawo cywilne Rynek i konsument

Działania nieuczciwych operatorów telekomunikacyjnych to obecnie plaga na rynku usług skierowanych do konsumentów. Co można zrobić, gdy taki przedsiębiorca żąda od konsumenta zapłaty? O tym, jaka jest najskuteczniejsza forma obrony na etapie sądowym, pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

05.06.2019

Proboszcz odpowiada cywilnie i karnie za prawidłowe prowadzenie interesów parafii

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Proboszcz jest odpowiedzialny za należyte prowadzenie spraw majątkowych parafii i przed decyzją o sprzedaży ziemi rolnej powinien powołać rzeczoznawcę majątkowego, aby określić rynkową wartość tego gruntu tak, aby osiągnąć z tej transakcji cenę, która byłaby zgodna z interesem parafii - uważa radca prawny Mariusz Łątkowski.

25.05.2019

IKE plus po przekształceniu OFE - na razie wiadomo niewiele

Emerytury i renty

W oczekiwaniu na projekt ustawy o zmianach w OFE, warto przeanalizować nową projektowaną formę oszczędzania na emeryturę, jaką mogą się stać IKE+ dla osób, które zdecydują się przetransferować swoje środki z OFE - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

24.05.2019

Bezprawne klauzule powinny skutkować unieważnieniem umowy o kredyt denominowany

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Eliminacja postanowień dotyczących przeliczeń walutowych w umowach o kredyt denominowany powoduje, że niemożliwe jest obliczenie kwoty w złotych, którą bank zobowiązał się oddać do dyspozycji kredytobiorcy. To powinno powodować nieważność umowy. Inaczej będzie w przypadku umów o kredyt indeksowany – mówi Marcin Szymański

15.05.2019

Umowa zawarta podstępem - klasyka nieuczciwej praktyki rynkowej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Telekomunikacja Polska Dzień Dobry; Dzień dobry, tu Twoja Telekomunikacja; Dzień dobry, tu Polska Telefonia Stacjonarna; Dzień dobry, Dzwonię z gazowni… Tak rozpoczynają się często rozmowy telefoniczne z konsumentami, zmierzające do podstępnego zawarcia z nimi umowy. O sposobach chronienia się przed tym pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

07.05.2019

Niekorzystną umowę lepiej zerwać, ale uwaga na konsekwencje

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nieuczciwe praktyki rynkowe przedsiębiorców stawiają konsumentów w sytuacji, w której albo mogą realizować niekorzystną dla siebie umowę zawartą w wyniku wprowadzenia w błąd, albo podjąć próbę zakończenia takiego stosunku prawnego - pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

01.05.2019

Wydawcy i autorzy: Atak na dyrektywę autorską to czysta demagogia

Rynek i konsument

Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym nie jest skierowana przeciwko użytkownikom internetu i małym firmom, lecz cywilizuje wykorzystywanie twórczości przez wielkie koncerny nowych technologii - przypomnieli uczestnicy konferencji poświęconej prawom autorskim.

17.04.2019

Pieniądze na trzynastą emeryturę w 2020 i 2021 roku z podatku od OFE

Emerytury i renty

Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów projekt założeń likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych zakłada wprowadzenie nowej daniny publicznej w wysokości 15 proc., płatnej dwa razy po 7,5 proc. - odpowiednio w 2020 i 21 roku, którą można nazwać podatkiem Morawieckiego - piszą Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

16.04.2019

Dr Kolek: Prywatyzacja środków z OFE słuszna, ale wymaga społecznej kontroli

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Założenia reformy są szczytne i mają na celu zbudowanie prawdziwych oszczędności Polaków, jednak wdrożenie zmian musi być poddane kontroli społecznej i być zgodne z przepisami prawa tak, by nie naruszało ustrojowych zasad życia społeczno-gospodarczego - pisze dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o.

03.04.2019

Seks sprzedaje, ale nie zawsze zgodnie z prawem

Prawo karne Prawo gospodarcze

Rośnie liczba skarg na przekazy reklamowe, który wykorzystują nagość bądź skojarzenia seksualne. Sądy powszechne i Komisja Etyki Reklamy piętnują jednak tylko najbardziej jaskrawe przypadki odwoływania się do erotyki - pisze radca prawny Michał Kosiarski.

31.03.2019

Blokada alkoholowa może złagodzić zakaz prowadzenia pojazdów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, dla niektórych osób, a szczególnie kierowców zawodowych, może okazać się bardzo uciążliwy i nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Szczególnie, że w niektórych przypadkach sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów

30.03.2019

Zmienia się charakter sporów o granice twórczości artystycznej

Prawo cywilne

Spory o granice twórczości artystycznej to nic nowego, ale złe doświadczenia historyczne w tym zakresie niewiele nas nauczyły. W każdym razie nie nauczyły w Polsce, bo w wielu krajach widać pod tym względem znacznie bardziej korzystną ewolucję - twierdzi radca prawny dr Marcin Górski.

29.03.2019

#EmeryturaPlus w 2019 roku jednak nie dla każdego emeryta

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zaprezentowany projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów wprost dyskryminuje wszystkie osoby, które w 2019 roku osiągną wiek emerytalny i zdecydują się przejść na emeryturę po dniu 30 kwietnia - pisze Oskar Sobolewski – prawnik, ekspert Instytutu Emerytalnego.

25.03.2019