Testamenty audiowizualne - przyszłość prawa spadkowego czy kontrowersyjna alternatywa?

Prawo cywilne

Testamenty audiowizualne, choć w polskim systemie prawnym jeszcze nieuznawane, stają się przedmiotem coraz szerszej debaty wśród prawników i legislatorów. W dobie dynamicznego rozwoju technologii wiele osób zastanawia się, czy w przyszłości wideo może zastąpić papier w kwestii rozporządzania majątkiem na wypadek śmierci. Jakie są zalety i wady testamentów audiowizualnych? Czy wprowadzenie tej formy testamentu mogłoby uprościć procesy spadkowe - pisze Katarzyna Siwiec, radca prawny.

23.11.2024

Ustawa o związkach partnerskich przywraca parom godność

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Celem projektu nie jest tylko wykonanie dwóch wyroków ETPCz zapadłych przeciwko Polsce, ale przede wszystkim wyniesienie polskiego prawa do poziomu, do którego Polska od lat aspiruje – europejskiego - pisze o projekcie ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich - dr Mateusz Wąsik. Nie wyważajmy otwartych drzwi i korzystajmy ze ścieżki, którą obrały lata temu inne państwa europejskie – związku partnerskiego - podkreśla.

26.10.2024

Spory wokół unijnych znaków certyfikujących warto obserwować

Środowisko Prawo europejskie Prawo autorskie

Unijny znak certyfikujący jest stosunkowo nowym, bo funkcjonującym dopiero od siedmiu lat rodzajem znaku towarowego UE. Nie doczekał się jeszcze szczególnie bogatego zbioru orzecznictwa, stąd przyglądamy się z ciekawością każdej kolejnej sprawie wokół tego rodzaju prawa. Znaczenie unijnych znaków będzie jednak w najbliższych latach systematycznie rosnąć - pisze Ewelina Bosek, radca prawny.

26.10.2024

Klimatyczna luka ubezpieczeniowa to duże ryzyko

Środowisko

Kluczowym wyzwaniem dla globalnych modeli klimatycznych jest kwestia najistotniejsza dla społeczności, firm, samorządów i ubezpieczycieli, czyli jak będą się materializować ryzyka fizyczne związane z klimatem w skali regionu lub konkretnej lokalizacji. Zapotrzebowanie na precyzyjne informacje na temat prawdopodobieństwa materializacji ryzyk fizycznych jest tak duże, że powstał rynek firm „dostarczających” informacje - piszą Monika Sadkowska i Karina Ostoj-Bobrowska z Deloitte.

25.10.2024

Uchwała SN daje nadzieję na uporządkowanie kwestii odszkodowań

Domowe finanse Prawo europejskie

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 11 września br. może istotnie wpłynąć na zmianę sposobu liczenia szkody przez sądy, ubezpieczycieli i w ogóle wszystkie podmioty uprawnione i zobowiązane do wypłaty odszkodowania. O ile tezy wyrażone w uchwale są kontynuacją poglądów wyrażonych przez SN w orzeczeniach z 2022 r., o tyle sądy powszechne w większości wciąż liczyły szkodę inaczej - pisze Paweł Stykowski, radca prawny z kancelarii DWF Poland Jamka sp.k.

14.10.2024

Klauzula bestsellerowa po nowelizacji - nowe brzmienie, te same problemy?

Prawo autorskie

O klauzuli bestsellerowej zrobiło się głośno kilka lat temu, gdy media obiegły informacje o konflikcie między Andrzejem Sapkowskim a spółką CD Projekt. Pisarz, który przeniósł na studio prawa autorskie do eksploatacji uniwersum „Wiedźmina” za stosunkowo niewielką kwotę, domagał się dodatkowego wynagrodzenia, powołując się na ogromne zyski osiągane przez studio. Nowelizacja dostosowuje klauzulę bestsellerową do wymogów unijnych, ale nie rozwiązuje problemów związanych z jej praktycznym stosowaniem, w szczególności w odniesieniu do kwestii dowodowych i proceduralnych.

23.09.2024

Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa do poprawki

Prawo AI RODO

Mija sześć lat od uchwalenia ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, najwyższa więc pora na aktualizację przepisów determinujących bezpieczeństwo naszej cyberprzestrzeni. Obecne warunki geopolityczne, niesłychana skala zagrożeń cyfrowych i stale rosnąca liczba incydentów wymagają niezwłocznej, ale i precyzyjnej, reakcji ustawodawczej. Projekt nowelizacji ustawy o KSC jest ambitny i budzi duże nadzieje na umocnienie cyberprzestrzeni i bezpieczny wzrost gospodarki cyfrowej - uważa Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

31.08.2024

Biura podróży muszą informować turystę jasno i zrozumiale. Dlaczego potrzeba do tego aż ustawy?

Prawo cywilne Turystyka

Jasne, zrozumiałe, widoczne, czytelne i niewprowadzające w błąd  - takie mają być informacje i umowy, które biura podróży przekazują turystom. Ustawa o imprezach turystycznych podkreśla ten obowiązek aż siedem razy. I to w jednym rozdziale. Jak musi wyglądać praktyka, skoro coś tak oczywistego jak prosta komunikacja z klientem musi być zagwarantowana ustawą – zastanawia się Katarzyna Armińska-Waszczyk z gdańskiej kancelarii armińska radcowie prawni, która projektuje jasne, proste i czytelne dokumenty prawne.

30.08.2024

Samochodem w leasingu na urlop

Turystyka Transport

Wyjazd samochodem w leasingu praktycznie nie różni się od podróży własnym samochodem. Problem tkwi w tym, że nie jesteśmy jego właścicielem i na wyjazd na granicę powinniśmy mieć upoważnienie. Po wejściu do Unii Europejskiej firmy leasingowe uprościły procedurę, a w większości zniosły konieczność uzyskiwania pozwolenia na wyjazd za granicę. Często zdarza się, że już przy podpisaniu umowy leasingu otrzymujemy upoważnienie do użytkowania ważne również na terenie Unii - tłumaczy Tomasz Musiałkowski, dyrektor w SGB Leasing Sp. z o.o, ekspert Związku Polskiego Leasingu.

24.08.2024

Policja nie może przechowywać danych bezterminowo, trzeba zmienić przepisy

RODO Prawo europejskie

Ustawa o Policji wymaga pilnych zmian. Nie zawiera bowiem szczegółowych przepisów nakładających na Komendanta Głównego Policji obowiązek okresowego przeglądu danych zawartych w KSIP, nie wskazuje zakresu przetwarzanych danych osobowych ani zasad ich przetwarzania - pisze dr Joanna Worona-Vlugt, adwokat w Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

03.08.2024

Umowne wynagrodzenie autorskie w projekcie nowelizacji 

Prawo AI Prawo autorskie

W cieniu gorących dyskusji sejmowych nad wynagrodzeniami za streaming i wzmocnieniem nowego prawa pokrewnego wydawców nie wzbudziła uwagi zasadnicza zmiana generalnej regulacji prawa twórcy do wynagrodzenia. Najogólniej ujmując: zrobiono to nieudolnie, ale przynajmniej w części transponowano tu dyrektywę 2019/790, słusznie istotnie wzmacniając prawo twórcy do wynagrodzenia - pisze prof. Ryszard Markiewicz. 

12.07.2024

Prof. Wróbel: Dawno powinniśmy uznawać zagraniczne związki partnerskie i pozwalać na zawieranie ich w kraju

Prawo cywilne Prawo europejskie

Polska od początku przynależności do Rady Europy i Unii Europejskiej miała obowiązek uznawania związków osób tej samej płci oraz stworzenia ram prawnych dla zawierania w kraju takich związków – małżeństw lub związków partnerskich – twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia w Sądu Najwyższego w stanie w spoczynku i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że przeraża go skala naruszania godności tych osób w ramach toczącej się obecnie debaty parlamentarnej. 

06.07.2024

Prywatny import jest możliwy, ale wymaga spełnienia wielu warunków

Prawo europejskie

Zakup broni palnej w innym państwie członkowskim UE jest transakcją, dla której wymogi regulacyjne określone są precyzyjnie w art. 37a ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji („UBiA”). Posiadacz polskiego pozwolenia na broń, nabywający broń palną w innym państwie UE, powinien zwrócić się w przypadku zawarcia takiej transakcji do właściwego miejscowo Komendanta Wojewódzkiego Policji o poświadczenie uprzedniej zgody przewozowej. Wymagana jest też zgoda konsula - pisze dr Bartosz Bacia, radca prawny.

29.06.2024

Konsument, który był przedsiębiorcą, też może upaść

Domowe finanse Upadłość konsumencka

Osoba fizyczna będąca konsumentem może starać się o ogłoszenie upadłości po zakończeniu postępowania upadłościowego, które toczyło się wobec niej jako przedsiębiorcy. Warunkiem jest uznanie...

15.06.2024

Użycie broni palnej na granicy wymaga zmiany przepisów

Prawo karne Administracja publiczna

Sytuacja, z jaką mamy do czynienia od przeszło dwóch lat na granicy polsko-białoruskiej w ostatnich dniach uległa zaostrzeniu, a migranci naruszający granicę, radykalizują swoje metody. Wydaje się, że polski prawodawca nadal nie odnajduje się w sytuacji, która wymyka się prostemu schematowi "czas pokoju" - "czas wojny", czując się nieco zagubionym w stanie "pośrednim", w dobie wojny hybrydowej - pisze dr Paweł Bała, adwokat.

05.06.2024

Testament audiowizualny: Rewolucyjna zmiana czy zagrożenie dla ostatniej woli testatora?

Prawo cywilne

Rząd planuje wprowadzenie nowej formy testamentu ustnego – testamentu audiowizualnego. Ryzyko klonowania głosu i wizerunku umierającego przez AI powoduje, iż zastosowanie testamentu audiowizualnego nie będzie należało do form zwykłych testamentu, ale - tak jak w przypadku testamentu ustnego - będzie on formą szczególną - pisze Justyna Korgul, radca prawny oraz Klaudia Zaboronek, paralegal w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy 

25.05.2024

Jest szansa na wzmocnienie ochrony prawnej sędziów sportowych

Nowelizacja ustawy o sporcie ma ograniczyć liczbę aktów przemocy, jakich kibice oraz zawodnicy dopuszczają się na sędziach sportowych. Proponuje się, by w trakcie zawodów otrzymali oni taką samą ochronę, jaką mają funkcjonariusze publiczni - piszą Bartłomiej Szewczuk oraz Dawid Adamiec z BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy

18.05.2024

Miało być lepiej, może być gorzej. Kilka uwag do projektu Kodeksu pracy operacyjnej

Wymiar sprawiedliwości

Należało się spodziewać, że projekt ustawy reformującej zastane przepisy będzie tworzony w idei cywilnej kontroli nad służbami, na kanwie szerokiej i otwartej dyskusji publicznej, a służbom prędzej zepnie się cugle, niż je poluzuje. Tymczasem proponowane regulacje przewidują dla nich nowe kompetencje, wkraczające w niespotykany dotąd sposób w prawa i wolności obywatelskie - pisze dr Paweł Opitek.

10.05.2024

Prof. Markiewicz: Parodia dzieła nie zawsze zgodna z prawem autorskim

Własność intelektualna Prawo autorskie

Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego wykorzystania dzieła ani powodować nieuzasadnionej szkody dla słusznych interesów podmiotów praw autorskich. Nasuwa się pytanie, czy w tak liberalnym podejściu nie dochodzi jednak do zakłócenia równowagi między zapewnieniem swobody twórczości a ochroną praw autorskich - pisze prof. dr hab. Ryszard Markiewicz.

04.05.2024

Prof. Barcz: Polska bogatsza niż 20 lat temu stoi przed nowymi wyzwaniami

Prawnicy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Po dwudziestu latach członkostwa w Unii Europejskiej Polska zaczyna wchodzić do grupy najbardziej zamożnych państw europejskich. Obecność w UE przesądza o stabilizacji naszego bezpieczeństwa, to bezprecedensowy skok cywilizacyjny – gospodarczy i społeczny - mówi prof. dr hab. Jan Barcz, członek Konferencji Ambasadorów RP i Team Europe Direct. Jego zdaniem, wyzwaniem na kolejne lata są zmiana klimatu, cyfryzacja, migracje i ochrona wartości europejskich.

30.04.2024
1  2  3  4  5    16