Nie zawsze bukmacher zapłaci za błędy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Choć w branży hazardowej też obowiązują regulacje konsumenckie, to z regulaminów zakładów wzajemnych wynika, że gracz nie skorzysta na żadnym poważniejszym błędzie bukmachera. Powództwa z żądaniem wygranych w zawodach z pomylonymi kursami są najczęściej oddalane. Na niekorzyść graczy działa też ich chytrość oraz duże doświadczenie w obstawianiu.

20.06.2019

Nowa ustawa antylichwiarska ma być "nie do obejścia"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Oprocentowanie pożyczek nie będzie mogło przekraczać rocznie 10 proc. odsetek i 45 proc. kosztów dodatkowych, limit dodatkowych opłat w przypadku "chwilówek" zostanie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku, a przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie 22 proc. - zakłada projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej.

18.06.2019

UOKiK na tropie zakazanych praktyk na rynku rowerów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że mogło dojść do niedozwolonych praktyk handlowych na rynku dystrybutorów rowerów, mi.on. takich popularnych marek jak: Merida, Trek czy Cannondale. Według Urzędu efektem tych działań mogą być zawyżone ceny tego sprzętu.

18.06.2019

Kierowcy ciężarówek nie będą potrzebni?

Rynek i konsument Prawo pracy

Do 2025 roku jedna trzecia samochodów ciężarowych zjeżdżających z linii produkcyjnych będzie wysoce autonomiczna – wskazuje firma doradcza MC Kinsey. w perspektywie kilkunastu lat autonomiczne samochody mogą wyeliminować z rynku kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Kierowcy będą jednak nadal potrzebni - wskazują eksperci.

14.06.2019

Ustawa prądowa jeszcze raz poprawiona

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelizację ustawy zamrażającą ceny prądu przez cały 2019 rok, m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów.

13.06.2019

Będą informacje o GMO w żywności i paszach

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Konsumenci będą mieć dostęp do informacji, czy w procesie wytwarzania żywności i pasz wykorzystane jest GMO. Dzięki temu będą mogli dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów, ale wiele zależy od producentów, bo znakowanie produktów będzie dobrowolne. Ustawę w tej sprawie w czwartek przyjął Sejm.

13.06.2019

Coraz więcej korzystających z Karty Dużej Rodziny

Rynek i konsument

Już ok. 2,58 mln osób korzysta z Karty Dużej Rodziny, czyli prawie 3 razy więcej niż w 2015 r. - poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. KDR to system zniżek m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także na zakup żywności, ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa.

11.06.2019

Skarga do Brukseli w sprawie projektu ustawy antylichwiarskiej

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze

Do Komisji Europejskiej trafiło pismo, w którym Konfederacja Lewiatan w imieniu firm pożyczkowych informuje, że polski rząd ignoruje unijne prawo i nie zgłasza do Brukseli projektu nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej. Nowy wicepremier Jacek Sasin zapowiedział właśnie, że rząd chce przyjęcia tej regulacji jeszcze w tej kadencji Sejmu.

10.06.2019

UOKiK: Kary dla firm, bo aplikator pola magnetycznego nie leczy

Rynek i konsument Opieka zdrowotna

Dwie firmy, które na pokazach handlowych sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd uznał, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd m.in. co do właściwości urządzenia. Firmy zapłacą po ok. 40 tys. kary.

10.06.2019

Trwa walka o frankowiczów w sieci

Prawnicy Rynek i konsument Kredyty frankowe

Pozwij za franki, pozwij bank, odfrankuj kredyt – coraz więcej takich reklam widać w internecie, ale także na billboardach. Pojawił się też ranking kancelarii frankowych. Prawnicy ostrzegają kredytobiorców, by uważali na podpisywane umowy. Może się bowiem okazać, że po wygranej sprawie, zapłacą tyle, że... będą musieli zaciągnąć kolejny kredyt.

10.06.2019

Nakaz zapłaty i co dalej?

Prawo cywilne Rynek i konsument

Działania nieuczciwych operatorów telekomunikacyjnych to obecnie plaga na rynku usług skierowanych do konsumentów. Co można zrobić, gdy taki przedsiębiorca żąda od konsumenta zapłaty? O tym, jaka jest najskuteczniejsza forma obrony na etapie sądowym, pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

05.06.2019

Surowa kara dla Polkomtela za "czasoumilacz" bez zgody abonenta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prawie 40 mln zł kary ma zapłacić Polkomtel za bezprawnie pobierane opłaty wykraczające poza kwotę abonamentu za dziewięć automatycznie aktywowanych usług, np. „Czasoumilacz” czy „Serwis wyświetlacza”, nie mając na to wyraźnej zgody abonentów.

30.05.2019

Sejm może wkrótce wrócić do zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo pracy

Jest wysoce prawdopodobne, że jeszcze w tej kadencji Sejmu wrócimy do nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która ma doprecyzować m.in. jakie placówki mogą być wyłączone spod zakazu - stwierdził w rozmowie z Prawo.pl poseł PiS Janusz Śniadek, który jest sprawozdawcą projektu. Propozycja nowelizacji utknęła w Sejmie pod koniec ubiegłego roku.

23.05.2019

Rada Legislacyjna: Walka z lichwą, nie oznacza udzielania kredytów osobom niewypłacalnym

Prawo cywilne Rynek i konsument

Rządowy projekt ustawy zwalczającej lichwę zmierza do osiągnięcia pożądanych celów, ale ma wiele wad i błędów - stwierdzili eksperci Rady Legislacyjnej. Zauważają, że projekt dopuszcza udzielanie kredytów osobom niewypłacalnym. Według autorów opinii poprawić też należy m.in. przepisy o zamkniętym katalogu kosztów pozaodsetkowych.

20.05.2019

SN: Polisolokata działała na szkodę ubezpieczonego klienta

Prawo cywilne Rynek i konsument Ubezpieczenia

W momencie powstania zobowiązania, treść stosunku zobowiązaniowego powinna być określona, albo co najmniej znane powinny być obiektywne kryteria, pozwalające określić w przyszłości treść świadczenia - uważa Sąd Okręgowy, a Sąd Najwyższy uznał, że ta konkluzja jest słuszna.

18.05.2019

Przepisy o nieodebranych przesyłkach znowelizowane

Rynek i konsument

Podmioty świadczące usługi pocztowe w pewnych okolicznościach mają obowiązek dostarczania zawartości niedoręczonych przesyłek staroście. Nowelizacja, która likwiduje odesłania do nieobowiązujących już przepisów Kodeksu cywilnego w tej sprawie, trafi do podpisu prezydenta.

16.05.2019

Bezprawne klauzule powinny skutkować unieważnieniem umowy o kredyt denominowany

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Eliminacja postanowień dotyczących przeliczeń walutowych w umowach o kredyt denominowany powoduje, że niemożliwe jest obliczenie kwoty w złotych, którą bank zobowiązał się oddać do dyspozycji kredytobiorcy. To powinno powodować nieważność umowy. Inaczej będzie w przypadku umów o kredyt indeksowany – mówi Marcin Szymański

15.05.2019

UOKiK: Zaproszenie na pokaz garnków tylko za zgodą klienta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO

Nie można dzwonić do konsumentów i zapraszać na pokazy garnków, mimo że nie wyrazili na to zgody - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ukarał właśnie za taką praktykę firmę Smak i Zdrowie. Spółka ma zapłacić ponad 35 tys. zł kary i zaprzestać takich praktyk.

14.05.2019