Airbnb to platforma online, nie pośrednik nieruchomości

Prawo cywilne Rynek i konsument

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w czwartek, że serwis Airbnb nie może być objęty wymogami takimi jak pośrednicy nieruchomości, bo jest to przede wszystkim platforma online. To orzeczenie może przełożyć się na traktowanie tego pośrednika między oferującymi nieruchomości na wynajem krótkoterminowy, a osobami poszukującymi tego rodzaju zakwaterowania

19.12.2019

Warta ukarana za opóźnienia w wypłacaniu odszkodowań

Prawo cywilne Rynek i konsument

Niewypłacenie w ustawowym terminie odszkodowań z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych - to przyczyna nałożenia przez Komisję Nadzoru Finansowego kary w wysokości 200 tys. złotych na Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta".

18.12.2019

SN: Cały majątek upadłego konsumenta wchodzi do masy upadłości

Prawo cywilne Rynek i konsument

Z dniem ogłoszenia upadłości współmałżonka nieprowadzącego działalności gospodarczej, pozostającego we wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a cały majątek wspólny wchodzi do masy upadłości - stwierdził w uchwale siedmiu sędziów Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. To ważna uchwała w związku ze zmianami w prawie upadłościowym.

17.12.2019

Minister: Bez odstrzału dzików nie opanujemy ASF

Środowisko Rynek i konsument

Przymuszanie myśliwych do odstrzału i nowe uprawnienia dla wojska i policji - to niektóre ze zmian zaproponowanych w specustawie dotyczącej odstrzału sanitarnego dzików. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że trafi ona na jedno z najbliższych posiedzeń Sejmu.

11.12.2019

SN: Cel zmowy cenowej wystarczy do ukarania firmy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi udowadniać, że porozumienie cenowe wywarło negatywny skutek na rynku, ponieważ zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku - orzekł Sąd Najwyższy rozpatrując kasację dotyczącą handlu rowerami.  

09.12.2019

SN: Warunki rozwiązania umowy z operatorem muszą być czytelne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Udostępnienie sygnału, sposób zapłaty i cena - to są cechy świadczenia głównego operatora i nie mogą być zaskarżone jako klauzule niedozwolone - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego z powodu orzeczenia ponad żądanie, co do zapisu, którego we wzorcu umowy nie było.

09.12.2019

Polscy europosłowie interweniują w sprawie przemysłu energochłonnego

Rynek i konsument

Chodzi o rekompensaty dla przemysłu energochłonnego. Polscy europosłowie zainterweniowali w Komisji Europejskiej zgodnie i ponad podziałami. Według nieoficjalnych informacji Bruksela przygotowuje ich ograniczenie, związane z regułami pomocy publicznej.

04.12.2019

Wolf Theiss powiększa zespół

Rynek i konsument

Do warszawskiego zespołu kancelarii prawnej Wolf Theiss dołączył Konrad Kosicki, który będzie rozwijać nową praktykę Energetyki, oraz Maciej Olszewski, który wzmocni zespół Doradztwa Korporacyjnego oraz Fuzji i Przejęć. Obejmą w kancelarii stanowiska Counsel.

04.12.2019

TSUE: Ograniczenia w handlu bronią potrzebne dla bezpieczeństwa

Rynek i konsument Prawo europejskie

Dyrektywa wprowadzająca restrykcje w sprawie najniebezpieczniejszych rodzajów broni palnej, wprowadzona po atakach terrorystycznych, nadal obowiązuje - stwierdził we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na skargę Czech. Polska była jednym z krajów wspierających ten wniosek.

03.12.2019

Sąd: Hotelarz zapłaci za pogryzienie przez pluskwy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Podmiot świadczący usługi hotelowe obowiązany jest naprawić szkodę i zadośćuczynić za krzywdę, której doznał gość hotelowy, pogryziony przez insekty - orzekł Sąd Rejonowy w Kłodzku. I dodał, że suma zadośćuczynienia jakiej może się domagać ma objąć wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne poszkodowanego, zarówno już doznane, jak i te które mogą nastąpić w przyszłości

30.11.2019

UOKiK karze firmy pożyczkowe za nie respektowanie wyroku TSUE

Rynek i konsument

Prezes UOKiK ukarał trzy spółki za to, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu zatrzymywały sobie całą opłatę przygotowawczą lub prowizję. Przedsiębiorcy mają natychmiast zmienić swoje praktyki, które zakwestionował między innymi TSUE.

28.11.2019

NIK: Na rynku ubezpieczeń konsumenci są niedostatecznie chronieni

Rynek i konsument

Główne problemy są w obszarze polisolokat i przy likwidacji szkód z ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. W raporcie NIK, do którego dotarło Prawo.pl wskazano na rozwiązania: powołanie instytucji, która zapewniałaby całościową ochronę klientów i zmiany w prawie umożliwiające rozstrzyganie sporów z zakładami ubezpieczeń na etapie przedsądowym

28.11.2019

Telewizje i producenci suplementów przyjęli kodeks reklamowy

Rynek i konsument

Czytelne informowanie, że dany specyfik to suplement diety, który nie ma właściwości leczniczych - jeden z zasadniczych elementów standardów reklam tych produktów, jakie wspólnie wypracowali Nadawcy telewizyjni i producenci suplementów diety. Podpisana samoregulacja jest owocem prac "okrągłego stołu" zorganizowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

25.11.2019

Emilewicz: Kolejny krok to ułatwienia m.in. dla spółdzielni w wykorzystaniu OZE

Rynek i konsument

Jeśli chcemy poprawiać jakość powietrza w miastach i jednocześnie dostarczać tanią energię, to musimy wprowadzić system zachęt, który sprawi, że na dachach spółdzielni pojawią się tam panele słoneczne i inne mikro i małe instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) - podkreśliła minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

24.11.2019

UE: Nabywcy opon mają otrzymywać więcej informacji o ich cechach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Etykiety nowych opon będą musiały wskazywać zużycie paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni i zewnętrzny hałas toczenia, a także informować o wydajności na śniegu i lodzie. Będzie to obowiązkowe dzięki zatwierdzonym przez państwa członkowskie w piątek przepisom dotyczącym nowego systemu etykietowania opon samochodowych. 

22.11.2019

Ryanair w Hiszpanii skazany za pobieranie opłat za bagaż podręczny

Rynek i konsument

Linia lotnicza Ryanair ma zwrócić opłatę pobraną od jednej z pasażerek za bagaż podręczny, który rzekomo miał być zbyt ciężki. Tak orzekł sąd w Madrycie, a prowadząca sprawę sędzia wyjaśniła, że przewoźnik nie miał w ogóle prawa pobierać pieniędzy za bagaż podręczny. Ryanair w Polsce też pobiera dodatkową opłatę za bagaż podręczny.

21.11.2019

UE: Od nowego roku nowe opłaty za transmisję danych w roamingu 

Rynek i konsument Prawo AI

Od 1 stycznia 2020 r. ulegną zmianie maksymalne opłaty dodatkowe za transmisję danych w roamingu w krajach UE oraz w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie, wynikające z Polityki Uczciwego Korzystania. Jak poinformował w środę Urząd Komunikacji Elektronicznej, stawka za 1 GB (1000 MB) transmisji danych w roamingu nie może być wyższa niż 15 zł netto, czyli 18,45 zł brutto.

13.11.2019

TSUE: Biletu nie było, ale umowa na przejazd pociągiem obowiązuje

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Między przedsiębiorstwem transportu kolejowego a pasażerem, który wsiadł do pociągu nie dokonawszy zakupu biletu, zarówno uprzednio, jak i po znalezieniu się na pokładzie istnieje stosunek prawny oparty na umowie przewozu i wynikające z tego skutki prawne - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

13.11.2019