Ryanair w Hiszpanii skazany za pobieranie opłat za bagaż podręczny

Rynek i konsument

Linia lotnicza Ryanair ma zwrócić opłatę pobraną od jednej z pasażerek za bagaż podręczny, który rzekomo miał być zbyt ciężki. Tak orzekł sąd w Madrycie, a prowadząca sprawę sędzia wyjaśniła, że przewoźnik nie miał w ogóle prawa pobierać pieniędzy za bagaż podręczny. Ryanair w Polsce też pobiera dodatkową opłatę za bagaż podręczny.

21.11.2019

UE: Od nowego roku nowe opłaty za transmisję danych w roamingu 

Rynek i konsument Nowe technologie

Od 1 stycznia 2020 r. ulegną zmianie maksymalne opłaty dodatkowe za transmisję danych w roamingu w krajach UE oraz w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie, wynikające z Polityki Uczciwego Korzystania. Jak poinformował w środę Urząd Komunikacji Elektronicznej, stawka za 1 GB (1000 MB) transmisji danych w roamingu nie może być wyższa niż 15 zł netto, czyli 18,45 zł brutto.

13.11.2019

TSUE: Biletu nie było, ale umowa na przejazd pociągiem obowiązuje

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne

Między przedsiębiorstwem transportu kolejowego a pasażerem, który wsiadł do pociągu nie dokonawszy zakupu biletu, zarówno uprzednio, jak i po znalezieniu się na pokładzie istnieje stosunek prawny oparty na umowie przewozu i wynikające z tego skutki prawne - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

13.11.2019

UOKiK ostrzega przed firmami sprzedającymi auta na wynajem

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firmy Praebeo i Auto Rentier z Warszawy sprzedają klientom samochody, obiecując spłatę kredytu i zyski z wynajmu auta. - To nieuczciwe praktyki - twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi przeciw tym firmom postępowanie, a także o ich działalności powiadomił prokuraturę.

12.11.2019

UOKiK stawia bankom zarzuty dotyczące umów kredytowych

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank dowolnie zmieniły kredytobiorcom istotne warunki umów o kredyt hipoteczny. Listownie informowały klientów o zmianie sposobów wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych.

04.11.2019

SN: Nie było zmowy na rynku telewizji mobilnej

Rynek i konsument Nowe technologie

Wymiana informacji nie podlega zakazowi zawierania porozumień ograniczających konkurencję - orzekł Sąd Najwyższy i oddalił skargę kasacyjną prezesa UOKiK. I dodał, że relacje z utworzonym konsorcjum czterech operatorów były uzasadnione i adekwatne do istniejących warunków rynkowych oraz realizacją wspólnego przedsięwzięcia.

31.10.2019

SN: Konkurs walentynkowy na FB był promocją sprzedaży

Prawo cywilne Rynek i konsument

Konkurs na Facebooku był umową dotyczącą dostępu do konkursu - orzekł Sąd Najwyższy. Jednak uznał, że nie wszystkie umowy były jednakowe, więc nie można twierdzić, iż mamy do czynienia z konkursem, lecz promocją. I uznał, że dla oceny umowy ważne są obiektywne elementy, w tym data końcowa.

31.10.2019

KNF pracuje nad ograniczeniem ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym

Rynek i konsument Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęła prace zmierzające do ograniczenia możliwości wprowadzania do obrotu, dystrybucji oraz sprzedaży ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Informację taką podała we wtorek Komisja w komunikacie i dodała, że rozpoczął się proces tzw. interwencji produktowej

29.10.2019

Kolejna firma ukarana za sprzedaż pod pozorem badań

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał firmę Arstele, która dzwoniła do konsumentów i zapraszała na badania w ramach „Akademii Zdrowia", a telemarketerzy nie informowali o tym, że podczas spotkania odbędzie się sprzedaż, a także nie mieli zgody konsumentów na przekazanie informacji marketingowych.

29.10.2019

Odszkodowanie za opóźniony pociąg - do 50 proc. ceny biletu

Rynek i konsument

Pasażer może domagać się zwrotu pełnego kosztu biletu na warunkach, na jakich został opłacony, za część lub części niezrealizowanej podróży oraz za część lub części już zrealizowane, jeżeli taka podróż jest już bezcelowa w kontekście pierwotnego planu podróży - twierdzi adwokat Daniel Reck z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

26.10.2019

SN: PZU Życie stosowało praktyki naruszające konkurencję przy polisach grupowych

Prawo cywilne Rynek i konsument

Dopuszczalne jest nałożenie na przedsiębiorcę dwóch kar za jedno zachowanie stanowiące naruszenie zarówno europejskich, jak i polskich przepisów o ochronie konkurencji - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie pracowniczych ubezpieczeń grupowych na życie.

24.10.2019

Firma ukarana za sprzedaż poza lokalem pod pozorem usługi

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Spółka Kangen z Opalenicy sprzedawała urządzenie filtrujące wodę w trakcie pokazów. W umowach była jednak mowa o modernizacji instalacji, co oznaczało brak prawa do odstąpienia od nich. Jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że ta praktyka naruszała zbiorowe interesy konsumentów

21.10.2019

Reklamacja nieudanych wakacji możliwa, byle szybko

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Uwagi co do standardów zakwaterowania, jedzenia, jakości obsługi oraz dodatkowych atrakcji trzeba zgłaszać rezydentowi biura podróży. Przepisy o turystyce kładą bowiem nacisk na jak najszybsze usuwanie niedogodności, a wypłata rekompensat niezadowolonym podróżnym po powrocie z wakacji ma być ostatecznością - pisze radca prawny Michał Kosiarski.

19.10.2019

UOKiK na tropie wyższych cen w Biedronce przy kasie, niż na półce

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W sieci sklepów Biedronka zdarzają się sytuacje, że cena przy kasie jest wyższa niż wskazuje na to cena umieszczona przy towarze, albo brakuje informacji o cenie przy produkcie na półce – stwierdza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Właścicielowi sieci - firmie Jeronimo Martins Polska - za takie nieuczciwe praktyki grozi kara do 10 proc. obrotu.

18.10.2019

Nabywcy ciężarówek mogą dochodzić roszczeń wynikających ze zmowy cenowej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Do 20 czerwca 2020 r. można dochodzić odszkodowania z powodu zmowy cenowej na rynku samochodów ciężarowych. Sprawy tego typu wydają się być nieskomplikowane ponieważ zasada odpowiedzialności jest przesądzona. Najtrudniej będzie jednak udowodnić wysokość szkody, a wtedy trzeba powołać biegłych, co może wydłużyć terminy wypłat.

18.10.2019

UODO: Aplikacje mobilne muszą uwzględniać ochronę danych

Rynek i konsument Nowe technologie RODO

Przepisy określające wymagania dla aplikacji mobilnych muszą precyzyjnie wskazywać, jakie dane osobowe będą w niej przetwarzane oraz kto i na jakich zasadach uzyska do nich dostęp - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. I dodaje, że aplikacja służąca do rozliczeń w usługach przewozowych i taksówkowych ma pozwolić na kontrolę danych związanych z przejazdami.

17.10.2019

Wątpliwa odpowiedzialność pośrednika za podróbki

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wprowadzona niedawno do polskiego prawa odpowiedzialność odszkodowawcza pośredników za naruszenie praw ochronnych na znaki towarowe nie ma uzasadnienia w prawie europejskim - twierdzą dr Daria Gęsicka i Paweł Lipski z praktyki prawa własności intelektualnej w kancelarii Bird & Bird.

17.10.2019