UOKiK sprawdził, po informacji uzyskanej od konsumenta, spółki Luxinvest sp. z o.o., Quantum sp. z o.o. (obie spółki z Nowego Sącza) oraz Quantum International EN LLC zarejestrowaną w Stanach Zjednoczonych. - Obecnie działalność tych firm może być znana konsumentom pod marką „Quantum International”. Podczas postępowania wyjaśniającego ustalono, że stoją za nimi te same osoby – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Czytaj w LEX: Okiem IOD-a: czy pod rygorami RODO kupowanie danych osobowych może być legalne? >

Sprzedaż pakietów finansowych 

Jak ustalił Urząd, w przekazach reklamowych firmy te podkreślały, że pomagają dochodzić odszkodowań w imieniu konsumentów lub sprzedają usługi szkoleniowe. Organizowały również ogólnopolskie konferencje, na których przedstawiały warunki współpracy. Z dotychczasowych ustaleń urzędu wynika jednak, że podstawową działalnością tych spółek jest sprzedaż pakietów i werbowanie nowych osób, a reklamowanie usług odszkodowawczych lub szkoleniowych może mieć na celu uwiarygodnienie ich w oczach konsumentów.

Czytaj: UOKiK na tropie kolejnych piramid finansowych>>

Czytaj w LEX: Na styku regulacji, czyli sztuczna inteligencja w sektorze finansowym – status quo i kierunki rozwoju prawa >

 

To wygląda na piramidę

Z analiz kontrolerów wynika, że Quantum International EN LLC obiecuje zyski pod dwoma warunkami. Pierwszym jest zakupienie pakietu - VIP kosztuje 14,3 tys. zł, biznes – 5390 zł, mini – 2690 zł. Drugim warunkiem jest namówienie innych osób do zakupu tych pakietów. Zdaniem UOKiK, taki sposób działania może wskazywać, że mamy do czynienia z piramidą. - Zasada działania piramid polega na tym, że zarabiają one na opłatach od użytkowników, jednak możliwość werbowania nowych członków prędzej czy później się kończy i system upada, a konsumenci tracą ulokowane pieniądze - czytamy w oświadczeniu Urzędu.

Czytaj także: Prezes UOKiK: Nabywcy mieszkań nie powinni bać się ustawy deweloperskiej>>