Mieszkania świetnie się sprzedają, ale umowy nie zawsze bezpieczne

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Ceny mieszkań rosną, a mimo to nie brakuje chętnych na nie. Dziś na rynku nieruchomości rządzą sprzedający, a nie nabywcy. By „wycisnąć” jak najwięcej z mieszkania, ci pierwsi potrafią zerwać umowę z dnia na dzień, dochodzi też do licytacji: kto da więcej. Kupujący starają się zabezpieczyć przed tego typu praktykami. Nie zawsze jednak skutecznie.

28.08.2021

Prezydent podpisał pakiet zmian w procedurze cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Zmiany regulacji dotyczących wnoszenia pism procesowych do sądu, przepisów dotyczących postępowania nakazowego z weksla w sporach przeciwko konsumentom oraz doprecyzowanie regulacji dotyczących uprawnienia do ubiegania się o zwrot kosztów tłumaczenia dokumentów uzasadniających wniosek o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu - to m.in. cele nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego

26.08.2021

Raport Lewiatana: Co stoi na przeszkodzie, by odzyskać dług?

Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Przyspieszenie pracy e-sądu, wdrożenie komunikacji elektronicznej, zniesienie limitów komorniczych, cyfryzację korespondencji z ZUS, zmianę zasad ochrony wynagrodzenia przed egzekucją, ułatwienie dostępu do rejestrów czy wprowadzenie cyfrowego wezwania do zapłaty – proponuje Lewiatan w raporcie „Bariery w dochodzeniu i zarządzaniu wierzytelnościami”, aby przyspieszyć odzyskiwanie długów.

26.08.2021

Kaufland nie przejmie sklepu E.Leclerc w Kielcach, bo ograniczyłby konkurencję

Rynek i konsument

Spółka Kaufland Polska Markety wycofała wniosek o przejęcie prawa do powierzchni handlowej wykorzystywanej przez hipermarket E.Leclerc w Kielcach. Wcześniej Prezes UOKiK przedstawił zastrzeżenia do koncentracji, w których wskazał, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku.

26.08.2021

WSA oddalił skargi na decyzję o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 25 sierpnia br. oddalił skargi na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Bank S.A. Zdaniem BFG oznacza to zbadanie strony merytorycznej decyzji i uznanie, że decyzja Funduszu nie została wydana z naruszeniem prawa. Swoje wątpliwości co do tego zgłosił Rzecznik Praw Obywatelskich.

26.08.2021

KNF chce uregulować korzystanie przez instytucje finansowe z mediów społecznościowych

Rynek i konsument Finanse

Wykorzystywanie mediów społecznościowych w działalności instytucji finansowych, oprócz niewątpliwych korzyści polegających na docieraniu z przekazem informacyjno-marketingowym do szerszego grona odbiorców przy stosunkowo niewielkich nakładach, jest działalnością kreującą również ryzyka prawne i reputacyjne - uważa Komisja Nadzoru Finasowego.

24.08.2021

Ustawa regulująca usługi medialne według unijnych zasad podpisana

Rynek i konsument Prawo AI Prawo gospodarcze

Zapewnienie odbiorcom podstawowych informacji dotyczących dostawców platform wideo, zmiany zasad umieszczania reklam w usługach medialnych, wyeliminowanie treści zabronionych oraz zakaz umieszczania treści nawołujących do przemocy - takie m.in zmiany przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii.

23.08.2021

Roszczenie banku przedawnia się szybciej niż roszczenie konsumenta

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Sąd uznał, że kwota faktycznie wypłaconego kredytu przez bank uległa przedawnieniu, ale równocześnie zasądził na rzecz kredytobiorców całość wpłaconych przez nich rat kapitałowo-odsetkowych. Bank jest zobowiązany, na podstawie tego wyroku, do zwrotu wpłaconych przez frankowicza rat, a sam nie może już dochodzić zwrotu kwoty faktycznie wypłaconego kredytu z uwagi na termin przedawnienia.

21.08.2021

Wkrótce koniec publikowania LIBOR - możliwych jest kilka scenariuszy

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Jeżeli przyjąć, że umowa kredytu powiązanego z walutą obcą jest nieważna, to fakt zakończenia publikacji LIBOR-u nie będzie miał znaczenia dla stron takiej umowy. Jednak w przypadku uznania, że umowy takie są ważne, zaprzestanie publikowania może powodować kilka konsekwencji dla kredytobiorców, zależnych od zapisów kontraktu z bankiem.

19.08.2021

UOKiK sprawdza, czy nowa opłata w PayPal narusza prawa konsumentów

Rynek i konsument

Pośrednicząca w płatnościach internetowych firma PayPal naruszyła zbiorowe interesy konsumentów poprzez jednostronną zmianę umów z konsumentami i wprowadzenie nowej opłaty - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi w tej sprawie postępowanie. Wątpliwości budzi klauzula modyfikacyjna, na mocy której spółka wprowadziła zmiany w regulaminie.

18.08.2021

Prezydent podpisał nowelę ułatwiającą tworzenie grup producentów rolnych

Rynek i konsument

Będzie łatwiej tworzyć grupy producentów rolnych. Uchwaloną 8 lipca br. przez Sejm ustawę w tej sprawie podpisał prezydent. Nowe uregulowania zakładają m.in. zmniejszenie obowiązkowej ilości produktów, które członek grupy ma sprzedać grupie. Wydłużają również termin na złożenie wniosku o zatwierdzenie zmian w planie biznesowym

16.08.2021

Pandemia sprzyja oszustom - w sieci rośnie handel podrobionymi lekami

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Pandemia spowodowała, że na rynku pojawiło się więcej podrabianych leków i środków ochrony. Wśród nich prym wiodą antybiotyki i suplementy diety oraz maseczki, żele antybakteryjne, a nawet szczepionki na Covid-19. Wartość podrabianych produktów farmaceutycznych w globalnym obrocie opiewa na 4 mld euro – podaje europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej

14.08.2021

Nie warto zwlekać z rozliczeniem wcześniejszej spłaty kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Wkrótce zaczną przedawniać się dla części klientów roszczenia dotyczące niewłaściwego rozliczenia przez pożyczkodawcę kredytu konsumenckiego. Dla umów zawieranych w pierwszych latach obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim termin przedawnienia wynosi 10 lat. W przypadku wcześniejszej spłaty konsument może ubiegać się o proporcjonalne rozliczenie i zwrot poniesionych kosztów.

14.08.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rynku mocy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw. Dostosowuje ona nasze prawo do przepisów unijnych i wprowadza specjalne rozwiązania dla odbiorców energochłonnych, jak m.in. możliwość obniżenia opłaty mocowej.

11.08.2021

Firmy wolą uproszczoną restrukturyzację, także te nieuczciwe

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Spółki Małe i średnie firmy

Uproszczona restrukturyzacja to prawdziwy hit. Niestety, korzystają z niej nie tylko przedsiębiorcy, którzy chcą wyjść na prostą z problemów finansowych, ale i tacy, którzy roszczeń spłacać nie chcą. To dzięki niej również coraz rzadziej firmy decydują się na ogłoszenie upadłości. Częściej natomiast korzystają z niej konsumenci, którym widmo bankructwa zajrzało w oczy.

11.08.2021

Surowa kara dla byłego członka zarządu GetBack

Prawo karne Rynek i konsument Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu na Piotra Trybuchowskiego, byłego członka zarządu firmy GetBack, kary w wysokości 850 tys. zł. Kara dotyczy naruszenia obowiązków informacyjnych przy sporządzaniu raportów okresowych spółki. Wcześniej KNF nałożyła karę w wysokości 550 tys. zł na Marka Patułę, także byłego członka zarządu GetBack.

10.08.2021

UOKiK: Już nie ma ograniczeń w pozaodsetkowych kosztach kredytów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od 1 lipca nie obowiązują już przepisy z tarczy antykryzysowej, które ograniczały pozaodsetkowe koszty kredytów konsumenckich - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zwraca więc uwagę, że teraz pożyczki, zwłaszcza chwilówki, mogą być nawet pięciokrotnie droższe. - Policz koszty, zanim podpiszesz umowę - sugeruje UOKIK.

10.08.2021

Firma Mars wycofuje ze sprzedaży kilka partii skażonych lodów

Rynek i konsument

Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny, Mars Polska Sp. z. o.o. wycofała ze sprzedaży kilka partii lodów. Powodem jest wykrycie obecności tlenku etylenu w składniku użytym do ich produkcji. Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona.

10.08.2021

Kolejna skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego w sprawie frankowej

Rynek i konsument Domowe finanse Kredyty frankowe

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kolejną skargę nadzwyczajną w sprawie o zapłatę dotyczącą umowy kredytu hipotecznego indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. Zarzuca, że sąd w Przemyślu wydając nakaz zapłaty w ogóle nie dokonał ustalenia konsumenckiego charakteru sprawy.

10.08.2021