SN pyta TSUE o status agentów handlowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo unijne

Izba Cywilna Sądu Najwyższego zapytała Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy ma zastosowanie dyrektywa w sprawie koordynacji ustawodawstw do sprawy przedstawiciela handlowego działającego na własny rachunek. Problemem jest bezwzględne prawo do prowizji od umowy agencyjnej z osobą trzecią i czy może zostać wyłączone w umowie.

21.09.2020

SA: Dziennikarz powinien mieć dowody, by napisać o "złej opinii w środowisku"

Prawo cywilne

Krytyka prasowa jest uzasadniona, jeśli jest rzetelna, a nie wtedy, gdy opiera się na błędnych informacjach - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie, przyznając rację spółce MDI w sporze z tygodnikiem Wprost. Pozwana nie mogła uwolnić się od odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych powodów powołując się na dochowanie staranności i rzetelności w zbieraniu materiałów - dodał sąd.

19.09.2020

NSA: Znak towarowy z imitacją Czerwonego Krzyża bez ochrony

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Symbol Czerwonego Krzyża podlega ochronie ze względu na szczególny charakter. Jest on powszechnie znany i ma specjalne znaczenie dla ludzkości. Używa się go bowiem w szczególnych okolicznościach przy niesieniu wszelkiego rodzaju pomocy humanitarnej. Dlatego też nie można go wykorzystać w swoim znaku towarowym, nawet gdyby nie był on identyczny.

19.09.2020

Teleporady nie zwalniają lekarzy od odpowiedzialności karnej, cywilnej i zawodowej

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

W okresie pandemii telemedycyna jest często jedyną metodą kontaktu pacjenta z lekarzem. Nadużywanie jej może być jednak ryzykowne i dla chorego, i dla leczącego. Za błędną diagnozę lekarz może ponieść surowe konsekwencje – uważa Krzysztof Marcin Zakrzewski, dyrektor Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa – Ochota.

19.09.2020

Skarga nadzwyczajna RPO: Sąd nie powinien akceptować zakazanej klauzuli w polisie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Posiadacz ubezpieczenia powiązanego z umową kredytu hipotecznego nie otrzymał odszkodowania za wypadek, które miało zapewnić spłatę kredytu. Sąd uznał, że odszkodowanie mu się nie należy, bo w umowie sam zgodził się na ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Tymczasem RPO wnosi skargę nadzwyczajną, zarzucając sądowi, że nie zbadał z urzędu klauzul abuzywnych

18.09.2020

Tułodziecki: Nowelizacja ustawy RTV to klęska polskiego przemysłu filmowego i muzyki

Prawo cywilne Nowe technologie

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji to wrzutka ministerstwa kultury zrobiona bocznymi drzwiami. Nie mamy do czynienia z przepisami korzystnymi dla polskich przemysłów kreatywnych, w tym dla muzyki i jej twórców. Wręcz przeciwnie przyczyni się ona do jeszcze trudniejszej sytuacji - uważa radca prawny Oskar Tułodziecki,

18.09.2020

Pisemne zeznania coraz bardziej popularne w sądach, chociaż prawnicy mają wątpliwości

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy, w związku z koronawirusowymi obostrzeniami, zaczęły niemal masowo sięgać po zeznania świadków na piśmie i to mimo że wcześniej podchodziły do tej zmiany raczej ostrożnie. A pełnomocnicy skarżą się, że procedura jest nadużywana i wieszczą liczne apelacje. Sędziowie uspokajają, że praktyka się dopiero kształtuje,

18.09.2020

SN: W apelacji można zmienić umowę kredytową, jeśli zawiera niedozwolone klauzule

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Finanse

Żądanie unieważnienia wzorca umowy nie jest tożsame z żądaniem unieważnienia całej umowy według art. 58 kc - orzekł w uchwale trzech sędziów Sąd Najwyższy, rozpoznając pytanie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w sprawie kredytu hipotecznego zaciągniętego we frankach szwajcarskich, a wypłaconych w złotówkach.

15.09.2020

SN: Zmiana terminu wymagalności roszczenia powoduje, że przedawnienie biegnie na nowo

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Dopuszczalna jest zmiana przez strony w drodze porozumienia terminu wymagalności roszczenia, nawet gdy stało się ono wymagalne. Jednak, jeżeli wskutek odroczenia terminu spełnienia świadczenia, roszczenie przestało być wymagalne, jego przedawnienie rozpoczyna ponownie bieg dopiero z upływem nowego terminu - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.

15.09.2020

SN: Lepiej nie wnosić zażalenia na błąd w wyroku

Prawo cywilne

Od zażalenia na postanowienie w przedmiocie sprostowania albo odmowy sprostowania orzeczenia pobiera się opłatę proporcjonalną w związku z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - stanowi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Oznacza to dużo większy koszt dla strony niż, gdyby była to opłata podstawowa - 30 zł.

15.09.2020

Państwo boi się pozwów przedsiębiorców, TK powie co im wolno

Prawo cywilne Koronawirus

Na wniosek premiera Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy przepis pozwalający pozwać Skarb Państwa za działanie niezgodne z prawem jest sprzeczny z Konstytucją. Zdaniem prawników premier chce w ten sposób zablokować pozwy przedsiębiorców o odszkodowania za straty spowodowane zamrożeniem gospodarki.

15.09.2020

Do końca września spółki muszą podjąć uchwały pod groźbą wysokich kar

Prawo cywilne Spółki

Co prawda rewolucyjne zmiany w zakresie dematerializacji akcji wchodzą w życie dopiero 31 marca 2021 roku, jednakże nowelizacja Kodeksu spółek handlowych nakłada liczne obowiązki na niepubliczne spółki akcyjne, które zarząd musi podjąć do końca września 2020 roku i to pod rygorem wysokich kar.

14.09.2020

SN: Wprowadzenie w błąd przez pośrednika powoduje obowiązek wypłacenia odszkodowania

Prawo cywilne

Kredytobiorca pokrzywdzony przez bank stosujący nieuczciwe praktyki może żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych, ale także żądać uchylenia się od skutków zaciągniętego kredytu - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej, która dotyczyła umowy kredytu, pożyczki i ubezpieczenia w jednym pakiecie. Częściowo może dotyczyć frankowiczów.

14.09.2020

Adwokat Karczmarzyk: Im kraj zamożniejszy, tym bardziej dba o prawa zwierząt

Prawo cywilne

W kodeksie cywilnym zwierzę nie jest podmiotem praw, lecz przedmiotem, np. w umowie sprzedaży zwierzę jest przedmiotem, co oznacza, że swoich przyrodzonych praw nie posiada. Konstytucja nie zabrania szerokiego uregulowania praw zwierząt. Nie jesteśmy sami w stanie stworzyć życia, dlatego jest ono tak cenne i należy je chronić wszelkimi środkami - uważa adwokat Marek Aureliusz Karczmarzyk, wicedziekan ORA w Gdańsku, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej.

13.09.2020

SN: Należności komorników przedawniają się po trzech latach

Prawo cywilne Prawnicy

Stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego należność z tytułu opłat egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych, czyli po trzech latach - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.

12.09.2020

Układ konsumencki - niewypłacalność nie zawsze musi kończyć się upadłością

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od 24 marca 2020 r. konsumenci uzyskali możliwość otwarcia postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, czyli tzw. „układu konsumenckiego”. Dotychczas możliwość zawarcia układu upadłościowego dotyczyła wyłącznie przedsiębiorców. Rozszerzenie zdolności układowej na konsumentów stanowi zatem istotne novum w polskim prawie insolwencyjnym

12.09.2020

Nowelizacja ustawy RTV może wypaczać dyrektywę audiowizualną

Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie

Brak odpowiedzialności redaktora serwisu i dostawcy zakłada rządowy projekt ustawy o radiofonii i telewizji. Zdaniem niektórych ekspertów jest próbą wykorzystania implementacji dyrektywy audiowizualnej do wyłączenia wszelkiej odpowiedzialności - karnej, cywilnej, administracyjnej właścicieli serwisów udostępniających treści umieszczane przez użytkowników, np. na Youtube.

11.09.2020

Tajemnica rynkowa TVP - to powód odmowy udzielenia informacji publicznej

Prawo cywilne

Wojewódzki Sąd Administracyjny odroczył wydanie wyroku w sprawie udostępnienia informacji o kosztach emisji przez TVP reportażu "Inwazja" na temat środowiska LGBT. Sąd wysłuchał stanowisk stron, w których najważniejszą kwestią było powołanie się na tajemnice przedsiębiorstwa. Pełnomocnik TVP stał na stanowisku, że ujawnienie źródeł finansowania programu zaszkodzi pozycji rynkowej stacji.

10.09.2020