Prawo.pl
Resort rodziny zapowiada kompleksową reformę zusowskiego systemu orzekania o niezdolności do pracy. Nie zmienią się zasady orzekania, np. definicja niezdolności do pracy czy samodzielnej egzystencji. Zmiany nie wpłyną też na obowiązujące uprawnienia do świadczeń wypłacanych przez ZUS. Natomiast inaczej będzie funkcjonował cały proces orzeczniczy m.in. prawo zagwarantuje, że specjalizacja lekarza orzecznika będzie musiała wiązać się ze schorzeniem, z powodu którego wydawane jest orzeczenie. Obecnie brakuje takiej gwarancji.
Beata Dązbłaż
13.08.2024
Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Powszechną praktyką jest stosowanie przez szpitale psychiatryczne przeszukań chorujących osób. Podmioty lecznicze tłumaczą to obowiązkiem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i personelowi. Tymczasem w przepisach brak jest podstaw do takich działań. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta więc Ministerstwo Zdrowia, czy dostrzega problem i czy planuje wprowadzenie odpowiednich przepisów.
Agnieszka Matłacz
13.08.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Pracodawca, u którego działa co najmniej jedna organizacja związkowa, zatrudniający co najmniej 50 osób wykonujących pracę zarobkową i który nie jest objęty zakładowym układem zbiorowym pracy, będzie musiał podjąć raz na dwa lata rokowania w celu zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy. Taki obowiązek chce wprowadzić do ustawy o UZP resort rodziny, pracy i polityki społecznej, przy czym ma on dotyczyć tylko pracodawców. Zdaniem prawników taki przymus nie powinien mieć miejsca.
Grażyna J. Leśniak
13.08.2024
Prawo pracy
Od 15 sierpnia można stawiać bliżej siebie budynki zwrócone ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki. Mniej powinno być również problemów z zabudową nieruchomości o nietypowym kształcie. 15 sierpnia weszły w życie przepisy, które uproszczające życie zarówno budującym, jak i też urzędnikom.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.08.2024
Budownictwo

1 września będzie wyzwaniem dla szkół i samorządów

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Według Ministerstwa Edukacji Narodowej po 1 września 2024 r. w polskich szkołach może pojawić się nawet 75 tysięcy nowych uczniów z Ukrainy. To konsekwencja połączenia obowiązku szkolnego z uzyskaniem świadczenia 800 plus. MEN nowelizuje rozporządzenia, aby zwiększyć pojemność klas. Samorządowcy twierdzą, że dziś szacowanie, ile dzieci trafi do ich szkół, jest jak wróżenie z fusów. Większa liczba uczniów może pomóc szkołom na peryferiach, ale będzie wyzwaniem organizacyjnym dla dużych miast - szczególnie w szkołach ponadpodstawowych.
Robert Horbaczewski Monika Sewastianowicz
13.08.2024
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Poszerzenie katalogu grup wrażliwych, których dotyczyć mogą przestępstwa motywowane nienawiścią, to dobra zmiana. Ale nawet, gdy nie jest ona jeszcze uchwalona, można i należy ścigać mowę nienawiści z powodu niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej – mówi dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, przewodnicząca zespołu doradców Prokuratora Generalnego ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.
Krzysztof Sobczak
13.08.2024
Prawo karne Prawnicy
W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych pojawiły się założenia do zmian w przepisach o podatku dochodowym. Chodzi m.in. o objęcie dochodów wszystkich organizacji pozarządowych zwolnieniem z podatku od osób prawnych, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Projektowana ustawa ma także zawierać zmiany uszczelniające w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej. Planowane są również zmiany w korzystaniu IP Box.
Krzysztof Koślicki
12.08.2024
Domowe finanse CIT Doradca podatkowy
Przedsiębiorca nie może utrudniać dostępu do cennika usług, a konsument ma prawo wiedzieć, ile dokładnie zapłaci - przypomina UOKiK. Tymczasem według danych zgromadzonych przez Inspekcję Handlową blisko 23 proc. sprawdzonych myjni i parkingów samochodowych nie dba o prawidłowe informowanie konsumentów o cenach.
Agnieszka Matłacz
12.08.2024
Prawo gospodarcze

Silversi chcą pracować coraz dłużej. Badanie PARP i UJ

Emerytury i renty Prawo pracy Rynek pracy
Opieka nad wnukami, zajęcia na uniwersytecie trzeciego wieku, a może kontynuacja kariery zawodowej? Jak polscy Silversi spędzają lub zamierzają spędzić emeryturę i czy chcą pracować jak najdłużej czy może odliczają dni do przejścia na emeryturę - odpowiedzi znaleźli eksperci, realizujący największe badanie rynku pracy w Polsce prowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński.
Grażyna J. Leśniak
12.08.2024
Emerytury i renty Prawo pracy Rynek pracy
Prawo budowane już od lat przypomina patchwork pozszywany grubą nicią. Jego stosowanie w praktyce to niezły tor z przeszkodami. Do tego dochodzą jeszcze braki kadrowe w urzędach. Tymczasem resort rozwoju serwuje kolejną zmianę, jakich w ostatnich latach było wiele. Wydłuża listę inwestycji realizowanych bez załatwienia formalności? Czy jest to potrzebne? Czy rozwiąże jakikolwiek problem. Nie sądzę - twierdzi Joanna Maj, radczyni prawna.
Joanna Maj
12.08.2024
Budownictwo Nieruchomości
Pod koniec 2023 roku w Polsce kształciło się ponad 1,2 mln osób, a dyplom ukończenia studiów otrzymało 292,1 tys. absolwentów (2022/23). Wielu z nich wakacje poświęca na rozpoczęcie ścieżki kariery. Młodzi ludzie, którzy kiedyś musieli godzić się na darmowe staże w nadziei na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, teraz mogą liczyć na wynagrodzenie za swoją pracę. Średnie stawki oferowane stażystom wahają się od 3,8 tys. zł do 5,3 tys. zł - wynika z analiz Grupy Progres. Są też benefity.
Grażyna J. Leśniak
12.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Wiele gmin rozświetli Polskę tylko na własnych słupach

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Energetyka
Samorządy mają zabezpieczone w budżetach pieniądze na realizację programu „Rozświetlamy Polskę” ale nie mogą z nich skorzystać w pełnym zakresie. Problemem jest własność infrastruktury i niekorzystne dla samorządów umowy, jakie chcą narzuć im spółki energetyczne. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie widzi potrzeby nowelizacji Prawa energetycznego. Zdaniem samorządowców problem rozwiązałaby też poprawa regulaminu.
Robert Horbaczewski
12.08.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Energetyka
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystąpiło do Ministerstwa Sprawiedliwości z propozycją zmian w prawie, które mają zapobiegać nielegalnym rajdom quadami, motocyklami i autami terenowymi w lasach. Zmiany mają dotyczyć tylko poruszania się w lesie nielegalnie, poza wyznaczonymi do tego drogami. Proponuje m.in. w szczególnych wypadkach - nawet utratę pojazdu.
Robert Horbaczewski
10.08.2024
Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Ratownik medyczny na kontrakcie nie ma prawa do emerytury pomostowej

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Tylko ratownicy medyczni będący pracownikami, mają prawo do emerytury pomostowej. Sytuacji tych, którzy są na kontraktach, nie zmieniła zmiana przepisów, która weszła w życie z początkiem 2024 roku - potwierdza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wszystko dlatego, że jest to uprawnienie pracownicze powiązane z obowiązkiem odprowadzania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, którą odprowadza się wyłącznie za pracowników. Resort nie planuje zmian w tym zakresie.
Grażyna J. Leśniak
10.08.2024
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Sztuczna inteligencja jest niewątpliwie narzędziem, które niesie wiele korzyści, jednakże brak jasnych przepisów określających odpowiedzialność w przypadku szkody spowodowanej przez Al wpływa na brak pełnego zaufania do niej, co w konsekwencji skutkuje tym, że nie jest ona jeszcze wykorzystywana na tak szeroką skalę, na jaką mogłaby być - pisze Klaudia Trzaska, adwokat.
Klaudia Trzaska
10.08.2024
Prawo AI
Perspektywa utracenia samochodu nie odstraszyła kierowców - nadal siadają za kółkiem „pod wpływem”.  Od początku roku do końca czerwca policja zatrzymała 43,7 tys. pijanych kierujących, a od wejścia w życie 14 marca br. przepisów o konfiskacie pojazdów 3 tysiące aut trafiło na policyjne parkingi. 
Regina Skibińska
10.08.2024
Prawo karne
Spadkobierca nie musi zwykle czekać ze zbyciem otrzymanej w spadku nieruchomości, by uniknąć PIT. Ale trzeba uważać na wyjątki, np. sprzedaż udziału w spadku. Ze sprzedażą powinny wstrzymać się ci, którzy kupili nieruchomość sami lub otrzymali ją w darowiźnie. Fiskus potwierdza, że pięcioletni termin uprawniający do zbycia bez podatku liczy się inaczej, w zależności od formy nabycia.
Monika Pogroszewska
10.08.2024
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego lub wójta w przypadku jego pisemnego zrzeczenia się, to proces obwarowany terminami. Co do zasady, w przypadku pisemnego zrzeczenia się mandatu, termin do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu biegnie od dnia otrzymania oświadczenia przez komisarza wyborczego. Praktyka pokazuje jednak, że sposób liczenia tego terminu może niejednokrotnie rodzić wątpliwości.
Artur Pytel
10.08.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Myślę, że bardzo szybko przedstawimy realistyczny projekt zmian w składce zdrowotnej, możliwie sprawiedliwy - powiedział w piątek na konferencji premier Donald Tusk. Dodał, że poprosił, Andrzeja Domańskiego, ministra finansów, i przedstawicieli partii koalicyjnych, by zaczęli między sobą rozmawiać o projekcie w sprawie zmian w składce zdrowotnej.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej skontrolowali w lipcu ponad 63 tys. przesyłek pocztowych i kurierskich, w tym ponad 17 tys. przesyłek nadanych w Chinach, Kanadzie, USA i Meksyku. Wykryli 116 przesyłek z nielegalnymi substancjami. Najwięcej, bo aż 47 z nich, dotyczyło produktów leczniczych i steroidowych. W 27 przesyłkach ujawniono środki odurzające i psychotropowe - informuje KAS.
Monika Pogroszewska
09.08.2024
Ordynacja Administracja publiczna
Spółdzielnie energetyczne stanowią innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu można obniżyć rachunki za prąd. Przykładem dobrego funkcjonowania takiej spółdzielni jest gmina Prószków w powiecie opolskim. W ramach lokalnej spółdzielni energetycznej wykorzystano hybrydowe rozwiązanie, łączące biogazownię z instalacją fotowoltaiczną - pisze Aleksandra Lindner, adwokat.
Aleksandra Lindner
09.08.2024
Energetyka
Wliczanie do stażu pracy okresów wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej wzbudza kontrowersje - uważa Konfederacja Lewiatan. Taki przepis chce dodać do kodeksu pracy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2024
Prawo pracy
Osoby na umowach cywilnoprawnych doświadczające mobbingu, stoją przed dylematem: walczyć najpierw o ustalenie stosunku pracy, a dopiero potem występować ze sprawą o mobbing, czy może iść najpierw do sądu cywilnego, wytaczając sprawę o naruszenie dóbr osobistych. Tę pierwszą drogę wybrał pracownik, któremu Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie ustalił stosunek pracy z OPZZ. Tymczasem zdaniem prawników wystarczyłoby wpisać mobbing do prawa cywilnego, aby poprawić sytuację osób na B2B albo na zleceniu.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2024
Prawnicy Prawo pracy BHP

Posłowie chcą wzmocnić sołtysów oraz finanse sołectw

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Wysokość diet sołtysów jest bardzo zróżnicowana. Niektórzy z nich nie otrzymują ich wcale. Ponad 30 proc. gmin nie ma budżetów sołeckich. Zmiany w tym zakresie zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim. Samorządowcy podchodzą jednak do niektórych pomysłów sceptycznie, przede wszystkim zwracają uwagę na koszty zmian. A te są spore.
Maria Dec-Kiełb
09.08.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Właściciel domu skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej na wydatki poniesione po faktycznym zakończeniu budowy. Nie musi to być zakończenie formalne - takie stanowisko prezentują ostatnio i organy podatkowe, i sądy administracyjne. Jednak mimo złagodzenia stanowiska fiskusa, wciąż powstają spory co do tego, jak ustalić datę faktycznego zakończenia budowy. - Skoro jest to ulga na ekologię, to warto znowelizować przepisy i umożliwić odliczenie już na etapie budowy - sugerują eksperci.
Monika Pogroszewska
09.08.2024
Domowe finanse PIT Budownictwo
Uczeń, który otrzymał negatywną ocenę na koniec roku, może zdawać egzamin poprawkowy. Ten organizowany jest pod koniec wakacji, a komisję do jego przeprowadzenia wyłania dyrektor szkoły. Resort edukacji w tym właśnie upatruje szansy dla zdającego - jeżeli jego nauczyciel się pomylił, ma możliwość udowodnić to przed niezależną komisją.
Monika Sewastianowicz
09.08.2024
Szkoła i uczeń

Dodatkowe 14. emerytury coraz bliżej

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Decyzję o terminie wypłaty dodatkowej 14 emerytury podejmuje Rada Ministrów. W tym roku tzw. czternastka zostanie wypłacona we wrześniu. Niektórzy z seniorów dostaną ją jednak wcześniej – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie zostanie wypłacone wraz z emeryturą za wrzesień. Pierwsza transza zostanie przelana jednak jeszcze w sierpniu.
Grażyna J. Leśniak
08.08.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczeni zdecydowali - ZUS czy OFE

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku ubezpieczeni mogli zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego. W tej edycji okna transferowego wypłynęło ponad 15,7 tys. deklaracji. Kolejne otworzy się za cztery lata.
Grażyna J. Leśniak
08.08.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Publikacja nieprawdziwych opinii i komentarzy jest sprzeczna z prawem, bez względu na to, czy zostanie oznaczona jako opłacona, czy też nie. Za stosowanie tego rodzaju nieuczciwych praktyk przedsiębiorcom grozi kara do 10 proc. osiągniętego w poprzednim roku obrotu, a menadżerom (zarówno obecnym, jak i byłym) do 2 mln zł - pisze Katarzyna Racka, radca prawny, wspólnik w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Katarzyna Racka
08.08.2024
Rynek i konsument Prawo AI
Tysiące spraw dotyczących kredytów konsumenckich trafia już do sądów. Pozwy składają głównie kancelarie odszkodowawcze, które kuszą kredytobiorców łatwą wygraną z bankiem i pieniędzmi. Korzystny wyrok w kieszeni oznacza, że będą spłacać tylko kapitał, a to co już zapłacili w ramach kosztów - odzyskają. Coraz częściej prawnicy frankowi zastanawiają się, czy nie zająć się i tymi kredytami. Dużo zależy od wyroków TSUE. Jeżeli orzeczenia będą po myśli konsumentów, ruszy lawina pozwów.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.08.2024
Banki Kredyty