Koronawirus przytłacza sądy - szybkie zmiany w przepisach nie służą orzecznictwu

Wymiar sprawiedliwości

Epidemia postawiła pod ścianą nie tylko obywateli, gospodarkę i przedsiębiorców, ale też w dużym stopniu sądy. Te od ubiegłorocznego wiosennego lockdownu cały czas pracują, ale zmagają się i z koronawirusem, i z problemami kadrowymi. Zmiany w przepisach miały pomóc, tyle że szybkość w ich wprowadzaniu nie służy orzekaniu. Do tego - jak mówią prawnicy - dochodzą niedopracowane "wrzutki"

30.03.2021

Sąd nie uwzględnił konieczności ochrony konsumenta - kolejna skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Roczna stopa oprocentowania pożyczki zawartej przez pozwaną sięgnęła 134 proc. Spółka windykacyjna wystąpiła o wydanie nakazu zapłaty i sąd to zrobił, stosując wprost przepisy kodeksy postępowania cywilnego. W ocenie Prokuratora Generalnego pominął przy tym konsumencki charakter sprawy, stąd skarga nadzwyczajna wniesiona do Sądu Najwyższego.

30.03.2021

Sąd wysłał zawiadomienie o rozprawie, ale do innej osoby - Sąd Najwyższy uwzględnia kasację

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy wysłał zawiadomienie o rozprawie nie do oskarżonego ale na adres osoby, która miała takie samo imię i nazwisko. Potem mimo braku potwierdzenia uznał, że został on prawidłowo powiadomiony. Sąd Najwyższy wskazuje, że doszło do uchybienia, która uderza w prawo do obrony i dodaje: bez pewności w tym zakresie, nie można prowadzić rozprawy.

30.03.2021

Jest nowe prezydium NRA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas pierwszego posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbyło się zdalnie 29 marca 2021 r. wybrano skład Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Nowymi wiceprezesami zostali Agnieszka Zemke-Górecka i Bartosz Tiutiunik, skarbnikiem na kolejną kadencję Henryk Stabla, sekretarzem Bartosz Grohman i zastępcą sekretarza NRA - Jarosław Szczepaniak.

29.03.2021

Premier chce stwierdzenia przez TK "wyższości" polskiego prawa nad unijnym

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. To pokłosie wyroku TSUE w sprawie statusu sędziów Sądu Najwyższego powołanych z udziałem nowej KRS, a rząd liczy, że oczekiwany wyrok TK pozwoli na jego zignorowanie.

29.03.2021

Polskie organizacje i zagraniczni prawnicy apelują do KE o zaskarżenie "ustawy kagańcowej"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwracamy się z prośbą o jak najszybsze skierowanie skargi do Trybunału Sprawiedliwości dotyczącej „ustawy kagańcowej” i funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej, wraz z kompleksowym wnioskiem o pilne zarządzenie środków tymczasowych - wystąpienie takiej treści do kierownictwa Komisji Europejskiej skierowała grupa polskich organizacji oraz kilkudziesięciu wybitnych prawników z różnych państw.

29.03.2021

SN: Sprostowanie nie może zmieniać sentencji wyroku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sprostowanie orzeczenia nie może prowadzić do jego merytorycznej zmiany niezgodnej z intencją wynikającą z całokształtu okoliczności sprawy, zwłaszcza do zasądzenia innego świadczenia niż to, które zostało określone spójnie w uzasadnieniu orzeczenia albo uzupełnienia rozstrzygnięcia o zasądzenie odsetek - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

29.03.2021

Prezes NRA: Ze zmianami w etyce adwokackiej nie ma co czekać, potrzebna dyskusja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie zamierzam marnować czasu do drugiej części Krajowego Zjazdu Adwokatury. Dyskusja o zmianach w zasadach etyki powinna toczyć się nadal, a naturalnym kierunkiem, w którym powinniśmy teraz ją rozwinąć, jest pion dyscyplinarny samorządu adwokackiego - mówi adwokat Przemysław Rosati, prezes NRA. Wśród pilnych priorytetów wymienia też określenie zasad świadczenia pomocy prawnej.

29.03.2021

Ograniczenie wolności trudne w stosowaniu, także w czasie pandemii

Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy są zgodni, że kara ograniczenia wolności powinna być częściej stosowana, bo pełni istotną rolę wychowawczą. Problem w tym, że szczególnie w okresie koronawirusa brakuje miejsc, w których skazani mogą wykonywać prace społeczne. Przypomnijmy, jest to kara nieizolacyjna, wymierzana najczęściej za lżejsze przestępstwa.

28.03.2021

Sądy zamykają się przed koronawirusem, w części już tylko pilne sprawy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Choć większość sądów nadal pracuje, w wielu z nich trzecia fala koronawirusa staje się mocno odczuwalna. W co najmniej kilku wprowadzono ograniczenia i szczególne zasady pracy, są też takie, które do 9 kwietnia odwołały wszystkie posiedzenia jawne - rozpatrywane są tylko sprawy pilne. Odwoływane są badania w Opiniodawczych Zespołach Specjalistów Sądowych.

27.03.2021

Strasburg: Skazanie za zniesławienie w toku sporu pracowniczego z naruszeniem wolności wyrażania opinii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Skazanie karne za krytyczną wypowiedź w kontekście zawodowym i zarzucenie współpracownikowi złej wiary stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii - stwierdził w wydanym w czwartek wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy sprawy z Grecji, ale jest też kolejnym argumentem za wykreśleniem z polskiego kodeksu karnego art. 212, penalizującego zniesławienie.

26.03.2021

E-doręczenia jednak przez portal informacyjny sądów - posłowie poprawiają nowelę k.p.c

Wymiar sprawiedliwości

Podczas sejmowych prac nad nowelą procedury cywilnej wprowadzono poprawkę, która zakłada e-doręczenia pism procesowych przez sądowy portal informacyjny. Plusem jest 14 dni na awizowanie, bo zgodnie z wstępną wersją projektu skutek doręczenia miał być następnego dnia. Prawnicy są jednak sceptyczni, bo nowa propozycja oznacza konieczność masowego rejestrowania się w systemie.

26.03.2021

Sposób na młodego hejtera - nie kara, a porządna edukacja

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Akt oskarżenia wobec uczniów, którzy stanęli przed sądem za znieważanie prezydenta RP Andrzeja Dudy wywołał dyskusję, czy taki czyn powinien w ogóle być przestępstwem. A nawet jeżeli, czy powinny za niego odpowiadać również nastolatki. Tym bardziej, że brakuje systemowych rozwiązań, które pozwalałyby na zwalczanie mowy nienawiści. Jednak prawnicy nie mają w tej sprawie jednoznacznej opinii.

26.03.2021

Terminy zawieszone od początku lockdownu? Według SN w epidemii prawo może działać wstecz

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Od 31 marca 2020 r. wszedł w życie przepis zawieszający terminy procesowe, ale stan epidemiczny wprowadzono już 13 marca - wtedy też sądy ograniczyły pracę. Pełnomocnik przyjął więc, że od tej daty został wstrzymany czas, w jakim miał złożyć kasację. Sąd apelacyjny odrzucił ją jako spóźnioną, SN - przy zażaleniu - uznał jednak rację prawnika i orzekł, że wyjątkowa sytuacja uzasadniała działanie przepisu wstecz.

26.03.2021

Sąd w Bydgoszczy zajmie się powrotem sędziego Juszczyszyna do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy rozpatrzy sprawę o nakazanie dopuszczenia sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania. O przekazaniu jej tam decyzją Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformował w czwartek rzecznik tego sądu Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w lutym ub.r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

25.03.2021

TK: Rozprawa w sprawie kadencji RPO przełożona na 12 kwietnia

Wymiar sprawiedliwości

W związku z nieobecnością jednego z sędziów rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie konstytucyjności przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich została przełożona na 12 kwietnia - poinformowało w czwartek biuro TK. Sprawa, którą TK miał rozpoznać 25 marca, została zainicjowana wnioskiem grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości.

25.03.2021

SN: Przy niealimentacji dowodem też akta z postępowania komorniczego

Wymiar sprawiedliwości

Obrońca oskarżonego o niealimentację zawnioskował w apelacji o przeprowadzenie dowodu z akt postępowania komorniczego na okoliczność zajęć komorniczych i kwot wpłacanych przez klienta. Chciał pokazać, że rodzic nie uchylał się od płacenie alimentów. Sąd jednak uznał, że celem dowodu jest obstrukcja procesowa. Nie zgadza się z tym Sąd Najwyższy, który uznał kasację za zasadną.

25.03.2021

Sądy pokoju mają sędziom pomóc, niedopracowane - tylko ich pogrążą

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie w całym kraju zmagają z koronawirusem i nawałem spraw. Po epidemii może być jeszcze gorzej. Wraca więc temat sędziów pokoju, którzy jak superbohatorowie mają zdjąć z ich barków część spraw. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie w przepisach. Nieprzemyślane - zdaniem prawników - zwiększą obciążenie sądów i dołożą ryzyko politycznych wpływów na orzeczenia.

25.03.2021

Sądy zostaną zalane pozwami frankowymi, ale ich rozstrzyganie będzie prostsze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sędziowie boją się, że po przewidywanym rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego w sprawach kredytów frankowych zostaną zalani pozwami kredytobiorców. Broniący ich prawnicy są przekonani, że tak będzie. Dodają jednak, że dzięki uchwale rozpatrywanie takich spraw będzie i prostsze, i szybsze. I to od organizacji pracy sędziów zależy, czy poradzą sobie z napływem spraw.

25.03.2021