Ziobro: Prezydenckie zmiany w SN wydłużą procesy sądowe

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę w projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym rozwiązania drastycznie wydłużą czas postępowań, stworzą niepewność prawa i zakorkują sądy. Sędziowie zamiast rozpatrywać sprawy zwykłych ludzi, będą zajmować się sami sobą - uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

04.05.2022

MS: Projekt o spłaszczeniu struktury sądów bez dodatkowej weryfikacji sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projektowana ustawa o ustroju sądów powszechnych nie zakłada w stosunku do orzekających obecnie sędziów sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych, dodatkowej weryfikacji lub oceny przeprowadzonej przez sąd lub inny organ władzy publicznej - wskazuje w odpowiedzi na pytania Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. I dodaje, że orzekający sędziowie z dniem wejścia w życie ustawy staną się sędziami sądów powszechnych.

04.05.2022

Michał Laskowski: Trzeba naprawić sądy, a nie prześladować sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Moment zakończenia kadencji Krajowej Rady Sądownictwa byłby dobry na zreformowanie tego organu i zmianę przepisów, a następnie składu Rady na zgodny z konstytucją. Nawet jeśli w końcu ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną zostanie uchwalona, to bez uporządkowania sytuacji w KRS, problemu nie będzie można uznać za rozwiązany - mówi dr Michał Laskowski, prezes kierujący Izbą Karną Sądu Najwyższego.

04.05.2022

Bez uprawnień do dodatkowego urlopu i słabsza pozycja - nowe przepisy uderzą w referendarzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miało nie być gorzej, a projekt spłaszczający strukturę sądów nie przewiduje uprawnienia sędziów i referendarzy do dodatkowego urlopu. Zachowają je jedynie ci, którzy takie uprawnienie nabyli przed dniem wejścia w życie nowej regulacji. Mniej korzystne jest też uregulowanie dotyczące wynagrodzeń. Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA mówi o osłabieniu pozycji ustrojowej referendarzy.

02.05.2022

Tata adwokat syna może bronić, ale niekoniecznie powinien

Prawnicy

Teoretycznie nie ma przeszkód, by adwokat czy radca prawny reprezentował w sądzie członka swojej rodziny. W ocenie prawników nie oznacza to jednak, że jest to wybór właściwy. Głównym problemem może być zaangażowanie emocjonalne, które może negatywnie odbić się na prowadzonej sprawie. Według znanej wszystkim prawnikom zasady lepiej nie być sędzią we własnej sprawie.

02.05.2022

Całuję piękne rączki pani mecenas - o #MeToo głośno, a prawnikom ciągle się zdarza

Prawnicy

Prawniczki są zdolne, wykształcone, kompetentne i mocno zaangażowane w swoją pracę. Nie boją się trudnych projektów i dużych wyzwań, tak samo jak ich koledzy. Mimo to, w swojej pracy narażone są m.in. na umniejszanie ich wiedzy i dyskryminację. Nadal też rzadziej obejmują najwyższe stanowiska. Wiele z nich słyszy niewybredne komplementy, a część - wprost - "niemoralne" propozycje.

30.04.2022

Do 6 maja zgłoszenia do konkursu „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”

Prawnicy

XIV edycja konkursu „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”, który dorocznie jest organizowany przez samorząd radcowski ulega zmianie. Konkurs organizowany będzie w dwóch etapach, a nie jak dotychczas w jednym. Został stworzony w celu realizacji idei nagradzania tych radców prawnych i aplikantów radcowskich, których wyjątkowa praca i bezinteresowna pomoc została dostrzeżona przez innych.

30.04.2022

Sądy do spłaszczenia, więcej nadzoru nad sędziami, Izba Dyscyplinarna ma zostać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W projektach wprowadzających zmiany przygotowywane w strukturze sądów i jednolity status sędziego znalazło się większość kwestionowanych przepisów dotyczących sędziowskich dyscyplinarek. Przeniesiono tam m.in. regulację w myśl, której niedopuszczalne jest ocenianie czy dany sędzia został powołany zgodnie z prawem. A do czynności prezesa sądu ma należeć wizytacja i lustracja referatu konkretnego sędziego lub referendarza.

29.04.2022

SN: Kandydatka na sędziego nie zwróciła nadpłaty, więc nie została przedstawiona prezydentowi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cechy nieskazitelnego charakteru sędziego nie można identyfikować z brakiem karalności czy też niepopełnieniem czynu zabronionego. Wzorcem oceny są bowiem wartości etyczne i moralne, które niekoniecznie muszą być odzwierciedlone w systemie prawnym. SN podkreślił, że nie można dopuszczać do służby sędziowskiej osób nieposiadających koniecznych kwalifikacji etycznych i pozostawił uchwałę KRS w mocy.

28.04.2022

Reklama nadal kusi adwokatów, NRA analizuje, czy poluzować zasady

Prawnicy

To może być jedna z najbardziej rewolucyjnych zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej. Adwokatura po raz kolejny wraca do tematu reklamy, choć mecenasów na bilbordach, jak w USA, raczej nie zobaczymy. Propozycje nowego zapisu mają poprzedzić badania wśród adwokatów i społeczeństwa. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zapowiada, że szykują się też inne zmiany.

28.04.2022

Były prokurator dr Paweł Kołodziejski - nowym sędzią Izby Karnej SN

Prawo karne Prawnicy

Nominację do Izby Karnej Sądu Najwyższego dostał prokurator dr Paweł Kołodziejski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Nowy sędzia Kołodziejski w ostatnich latach awansował w prokuraturze. W 2016 roku został prokuratorem okręgowym w Bydgoszczy, a teraz będzie rozpoznawał skargi kasacyjne, a także liczne zażalenia.

27.04.2022

Rusza IX. edycja Tygodnia Konstytucyjnego - prawnicy mogą się zgłaszać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cel jest prosty - edukacja uczniów podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych oraz zwrócenie im uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. Tydzień Konstytucyjny zacznie się 30 maja i potrwa do 4 czerwca. Do 11 maja prawnicy chętni do poprowadzenia zajęć z młodzieżą mogą się zgłaszać do udziału w akcji.

27.04.2022

Prawnik musi trzymać rękę na pulsie za klienta

Prawnicy Doradca podatkowy

Kancelarie coraz częściej wspierają klientów merytorycznie na co dzień – m.in. sygnalizując im zmiany w prawie, a nie dopiero wtedy, gdy ci mają problem. Dlatego dbają o coraz lepsze strony internetowe, a prawnicy są bardziej aktywni w social mediach - zdarza się nawet, że uruchamiają własne kanały na YouTube czy Instagramie. Świetnie sprawdzają się też newslettery tworzone specjalnie dla klientów - najnowszy na rynku to Legal Alert.

27.04.2022

Jest projekt spłaszczenia struktury sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek projekt ustawy reformującej ustrój sądów powszechnych. Głównym celem zmian jest spłaszczenie struktury sądów, ograniczenie liczby okręgów sądowych, "uwolnienie" sędziów funkcyjnych i zrównoważenie obciążenia sędziów.

26.04.2022

NSA: Pełnomocnictwo szczególne odrębne do kontroli podatkowej i postępowania podatkowego

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Do wywołania skutku procesowego konieczne jest złożenie pełnomocnictwa szczególnego do akt sprawy w konkretnym postępowaniu prowadzonym przed organem podatkowym. Pełnomocnictwo szczególne złożone w toku kontroli podatkowej nie wywoła skutków procesowych w toku wszczętego postępowania podatkowego - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale.

26.04.2022

Prawnik może zarabiać od 2 do 80 tys. zł i marzy o dniu wolnym w urodziny

Prawnicy Małe i średnie firmy

Stanowisko, doświadczenie, rodzaj umowy, w końcu wielkość kancelarii, miejsce, gdzie się znajduje i zakres działania - wysokość zarobków prawnika zależy od wielu czynników. Ci, którzy przecierają szlaki, liczyć mogą na mniej niż minimalną krajową, ci na szczycie, nawet kilkadziesiąt razy więcej. Wymarzony benefit? Dzień wolny w urodziny.

26.04.2022

Izba Dyscyplinarna: Radca skruszony, sprawa osądzona, dalej skarżyć nie wolno

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zakwestionowanie przez obwinionego radcę prawnego stanu faktycznego, po tym jak zgodził się na ukaranie za swe zaniedbania, było niedopuszczalne. Spowodowało uprawomocnienie się orzeczenia wydanego w pierwszej instancji. W sprawie doszło więc do wydania przez sąd odwoławczy orzeczenia, pomimo tego że postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało już prawomocnie zakończone.

26.04.2022

Wręczono nagrody za książki przydatne w wymiarze sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Agnieszka Frąckowiak-Adamska i Paweł Bańczyk odebrali w poniedziałek nagrodę za książkę pt. "Formułowanie pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Praktyczny przewodnik", która otrzymała tytuł „Książki prawniczej najbardziej przydatnej w praktyce wymiaru sprawiedliwości w 2020 roku” w konkursie organizowanym przez miesięcznik "Przegląd Sądowy".

25.04.2022

Izba Karna SN odpowie, czy Izba Dyscyplinarna skutecznie uchyla immunitety prokuratorom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy prokurator, która zaniedbała swoje obowiązki nie ścigając szefa spółki Amber Gold, został skutecznie uchylony immunitet? - na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. W konsekwencji, czy oskarżona może stanąć przed sądem karnym. A także, gdyby nastąpił błąd proceduralny, czy może domagać się odszkodowania za pozbawienie jej prawa do niezawisłego sądu dyscyplinarnego?

23.04.2022

Adwokat z tytułem mediatora - szkolenie już na aplikacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rynek prawniczy jest nasycony, konkurencja duża, a wielu prawników po zdaniu egzaminu zawodowego szuka szczęścia w innych branżach. Samorządy chcą przyszłym adwokatom i radcom ułatwić życie, a jeden z pomysłów to mediacja. Jest coraz popularniejsza, bo też rządzący widzą w niej szansę na odciążenie sądów. Teraz pojawił się pomysł, by szkolenie mediacyjne można było przejść już na aplikacji.

21.04.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski