Wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu, gdy klient zmarł

Prawo cywilne Prawnicy

Czy przy podziale majątku, w razie wygaśnięcia pełnomocnictwa o zwrocie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej sąd orzeka w chwili złożenia wniosku przez pełnomocnika? Czy podstawą do ich określenia powinna być wartość udziału reprezentowanego uczestnika wynikająca ze wskazanej we wniosku wartości przedmiotu sprawy, czy wartość udziału ustalona przez sąd na dzień złożenia wniosku – takie zagadnienia rozstrzygnie Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

22.03.2024

Sędzia SN Iwulski przeszedł w stan spoczynku

Prawnicy

Sędzia Sądu Najwyższego Józef Iwulski, orzekający w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych przeszedł 14 marca 2024 r. w stan spoczynku. Sędzia miał uchylony immunitet przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną SN na wniosek prokuratora IPN w Krakowie, ale do tej pory nie postawiono mu zarzutów karnych.

15.03.2024

Strasburg rozpozna skargę prof. Grzegorczyka

Prawnicy

Skarga prof. Pawła Grzegorczyka, sędziego Sądu Najwyższego, została przyjęta do rozpoznania przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Teraz polski rząd ma obowiązek przedstawić swoje stanowisko: czy decyzja prezydenta o odmowie uwzględnienia odwołania w sprawie orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej ingeruje w niezawisłość sędziowską skarżącego.

15.03.2024

Uwagi prezesa UODO do ustawy o cudzoziemcach

Prawnicy Administracja publiczna

Trzeba dokładnie określić w ustawie jaki jest cel przetrzymywania danych cudzoziemca aż 12 lat i jakie dokumenty ma on przedstawić, by uzyskać zezwolenie na pobyt stały lub czasowy – to główne zastrzeżenia Mirosława Wróblewskiego, prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych do projektowanych zmian w ustawie o cudzoziemcach.

14.03.2024

Dr Behan: Pegasus był szalenie groźny dla Polski

Prawnicy

Tylko około 10 procent zarządzonych kontroli operacyjnych kończy się uzyskaniem jakiegokolwiek dowodu, a sądy akceptują niemal wszystkie wnioski. Dlatego komisja śledcza powinna odpowiedzieć: kto i kiedy dokonał akredytacji systemu Pegasus i na podstawie jakich dokumentów? Kto w CBA podejmował decyzję o zastosowaniu tego systemu - twierdzi dr Adam Behan z UJ, stały doradca sejmowej komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności podejmowanych m.in. z wykorzystaniem Pegasusa.

14.03.2024

SN: Sędzia nie jest wielkim niemową, może pisać apele

Prawo karne Prawnicy

Sędziego nie można represjonować za wyrażone przez niego poglądy prawne, niezależnie czy wyrażone w orzeczeniu czy w przestrzeni publicznej – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i podkreślił, że konstytucja nie odbiera sędziom prawa wypowiadania się w istotnych sprawach. Dlatego uznał za słuszne uniewinnienie sędziego, który był ścigany dyscyplinarnie za podpisanie się pod apelem do OBWE w sprawie wyborów.

13.03.2024

Tomoko Akane nowym prezesem Trybunału Karnego w Hadze

Prawnicy

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, zajmujący się ściganiem zbrodniarzy wojennych i przeciwko ludzkosci wybrał na trzyletnią kadencję prezesa trybunału japońską sędzię Tomoko Akane. Jest ona jedną z trojga sędziów, którzy w 2023 roku wydali nakaz aresztowania Władimira Putina za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Drugim z nich był Rosario Salvatore Aitala, a trzecim - Sergio Gerardo Ugalde Godinez z Kostaryki.

12.03.2024

Egzamin notarialny dyskryminuje kandydatów

Prawnicy

Osoby po aplikacji notarialnej mogą zdawać egzamin wyłącznie w izbie, w której odbyły aplikację. Natomiast kandydaci, którzy przystępują do egzaminu notarialnego na podstawie alternatywnych kryteriów, mogą go zdawać w izbie zgodnej z miejscem zamieszkania. Zdaniem RPO sytuacja wszystkich kandydatów powinna być równa, a obie grupy powinny mieć możliwość zdawania egzaminu w dowolnie wybranej izbie notarialnej.

12.03.2024

Prof. Manowska murem za Piotrem Schabem

Prawnicy

Wyrażam solidarność z prezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędzią Piotrem Schabem i jego zastępcami oraz wzywam Ministra Sprawiedliwości do powstrzymania się od działań łamiących prawo i godzących ostatecznie w dobro obywateli – napisała w swoim oświadczeniu dr hab. Małgorzata Manowska, pierwsza Prezes SN. Podziela ona pogląd, że odwołanie prezesa Schaba nie wywołało skutków prawnych. Każdy z sędziów, który podejmie próbę objęcia funkcji – popełni przestępstwo i delikt dyscyplinarny.

12.03.2024

RPO w obronie opłat aplikantki z niepełnosprawnym dzieckiem

Prawnicy

Samorząd adwokacki odmówił zwolnienia z opłat za aplikację aplikantce, która samotnie opiekuje się dzieckiem z niepełnosprawnością. Argumentował, że niepełnosprawność dziecka powstała przed rozpoczęciem szkolenia zawodowego, więc sytuacja aplikantki nie jest wyjątkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwały samorządu adwokackiego do WSA.

11.03.2024

Kontrola operacyjna wymknęła się... spod kontroli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sądowa kontrola czynności operacyjnych służb specjalnych, w tym podsłuchów, jest iluzoryczna. Ale to nie wina sędziów, lecz braku procedur. Trwa wolna amerykanka na użytek polityków. Wniosek o kontrolę operacyjną kierowany do sądu powinien określać cele, zakres i sposób kontroli, a także zakres czasowy gromadzenia danych i ich niszczenia – wskazują prawnicy.

11.03.2024

Mnożą się wnioski o wyłączenia sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wnioski o wyłączenie sędziów zdecydowanie spowalniają rozpoznawanie skarg w Sadzie Najwyższym. W czwartek, 7 marca, sędzia Sądu Najwyższego Małgorzata Gierszon wydała postanowienie o wyłączeniu sędzi Małgorzaty Bednarek od rozpoznawania sprawy oskarżonej z Fundacji Lux Veritatis. A dzień wcześniej sędzia Maciej Pacuda skutecznie wyłączył trzech neo-sędziów Izby Pracy SN.

11.03.2024

Radca prawny bez kary, bo terminy przedawnienia płynęły w czasie pandemii

Prawnicy

Terminy przedawnienia deliktów dyscyplinarnych w stosunku do osób wykonujących zawody prawnicze nie zostały wstrzymane przez ustawę covidową z 2 marca 2020 r. Ustawa ta nie miała bowiem zastosowania do postępowań dyscyplinarnych, gdyż dotyczyła terminów przedawnienia przestępstw, w tym przestępstw skarbowych, do których nie zalicza się przewinień naruszających zasady etyki.

11.03.2024

Kamila Ferenc Adwokatką Roku 2023

Prawnicy

Mec. Kamila Ferenc, specjalizująca się w prawach człowieka i prawach kobiet, została Adwokatką Roku 2023. Prawniczka wygrała w 2023 r. precedensową sprawę ML v. Polsce, w której Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że wyrok polskiego TK wyłączający jedną z przesłanek legalnej aborcji, został wydany w składzie „dublerskim” i nie może ograniczać praw ciężarnych, którym przysługiwało prawo do tego zabiegu.

08.03.2024

SN: Apel o stosowanie wyroków TSUE nie powinien dyskwalifikować sędziego

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwości co do działalności publicznej i postawy kandydatki na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego nie mogą zadecydować o odrzuceniu jej kandydatury – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Jednostkowa sytuacja, nawet kontrowersyjna, nie powinna przeważyć nad całokształtem oceny doświadczenia zawodowego i oceny kwalifikacyjnej kandydatki.

08.03.2024

Konflikt w Prokuraturze w sprawie odwołań ze stanowisk

Prawnicy Prokuratura

Między prokuratorami trwa spór. Chodzi o wykładnię przepisów wprowadzających ustawę Prawo o Prokuraturze. Konflikt pojawił się między nowo powołanymi władzami Prokuratury a grupą tzw. Ziobrystów, którzy uważają, że odwołanie prokuratora krajowego było nielegalne. Według prok. Roberta Hernanda i prof. Jacka Potulskiego przywrócenie prok. Dariusza Barskiego do stanu czynnego nastąpiło legalnie. Inaczej uważają jednak minister Adam Bodnar i prof. Jan Zimmermann.

02.03.2024

Nowa ustawa o skutkach decyzji członków neo-KRS

Prawnicy

Na stronach Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia opublikowano projekt ustawy, która reguluje skutki uchwał Krajowej Rady Sądownictwa wydane w latach 2018–2024, w których podjęciu brał udział sędzia wybrany na członka tej Rady. Neo-sędziowie to w większości osoby, które będąc już sędziami przyjęły awans do wyższej instancji. Ustawa mówi jasno, że powrócą na poprzednie stanowiska, a konkursy należy powtórzyć.

01.03.2024

Apel o odwołanie kolejnego prezesa sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie z Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie zaapelowali do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o odwołanie prezesa Rafała Puchalskiego. Chcą również, aby stanowisko stracił jego zastępca, sędzia Józef Pawłowski. Sędziowie rzeszowskiej apelacji zarzucają prezesowi i wiceprezesowi, że fatalnie zarządzają sądem, wobec czego tworzą się ogromne zaległości w rozpoznawaniu spraw.

01.03.2024

Coraz więcej nowych przepisów, krótsze vacatio legis

Prawnicy Administracja publiczna

Skokowo zwiększa się liczba nowych i zmienionych przepisów. W 2023 roku ogłoszono aż 143 155 nowych aktów prawnych – ponad 15 tys. więcej niż rok wcześniej. Przynajmniej raz zmieniono natomiast 31 968 aktów. Najczęściej zmieniana była ustawa o PIT. Nadal wiele przepisów wchodzi w życie z datą wsteczną - w momencie publikacji dowiadujemy się, że... ustawa już dawno obowiązuje. To tylko niektóre problemy wskazane w raporcie „Poprawmy prawo”.

29.02.2024

Ponad 200 spraw przeciwko sędziom prawidłowo stosującym prawo europejskie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cztery lata trwało wyjaśnianie zarzutu złamania Konstytucji przez trzech sędziów. Sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie chcieli wyjaśnić, czy w sprawie zachodzi nienależyta obsada sądu. W tym celu zwrócili się o przesłanie informacji ‎o okolicznościach powołania asesora na stanowisko. Nie dokonali ingerencji w tryb powoływania asesorów – orzekł Sąd Najwyższy. Była to pierwsza sprawa wytoczona przez rzecznika dyscyplinarnego, która miała wywołać efekt mrożący wśród sędziów, by nie stosowali prawa europejskiego.

29.02.2024