Paweł Rygiel jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Krakowie. O zaopiniowanie kandydatury sędziego Pawła Rygla na prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie zwrócił się do sędziów tego sądu minister sprawiedliwości Adam Bodnar. To element przywracania praworządności przez nowe władze resortu i odpowiedź na orzeczenia europejskich trybunałów, które wskazywały, że przy powołaniach prezesów sądów przez Zbigniewa Ziobrę pomijano głos środowiska i samorządu sędziowskiego.

Sędzia Rygiel tytuł magistra prawa otrzymał na Uniwersytecie Jagielońskim. Prawniczą karierę zaczynał jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza. W latach 2002-2004 pełnił funkcję wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, a później został sędzią krakowskiego SA.

Czytaj:  Minister Sprawiedliwości cofnął nominację sześciu nowym prezesom sądów

27 lutego 2024 r. decyzją ministra sprawiedliwości powołany został (na okres sześciu lat) do sprawowania funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów krakowskiego Sądu Apelacyjnego uzyskał 27 głosów poparcia.

W Krakowie szef resortu sprawiedliwości wziął także udział w Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Sądu Okręgowego, podczas którego wręczył nominację na prezesa Sądu Okręgowego Januszowi Kawałkowi. Sędzia ten należał do grupy sędziów, którzy od 2017 r. odważnie bronili praworządności.

Janusz Kawałek jest sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie i absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UJ. Był asesorem sądowym w SR w Jaworznie. Pełnił funkcję wiceprezesa Sądu Rejonowego w Chrzanowie. Z rąk ministra sprawiedliwości odebrał nominację na prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.