Dlaczego nie rozumiemy prawniczych umów, czyli skąd wziął się „prawniczy bełkot"?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Masz czasem wrażenie, że trzeci raz czytasz umowę, regulamin, pismo z sądu albo opinię prawną i nic z tego nie rozumiesz? Czujesz, jakby ktoś mówił do ciebie w obcym języku, a frustracja rośnie z minuty na minutę. Tekst naszpikowany jest słowami, które z niczym się nie kojarzą. Jedno zdanie potrafi się ciągnąć na sześć linijek. Skąd bierze się “prawniczy bełkot” i dlaczego prawnikom trudno jest "pisać dla ludzi"? - analizuje Katarzyna Armińska-Waszczyk z kancelarii armińska radcowie prawni, która tworzy proste dokumenty metodą legal design.

01.07.2024

Obywatele pytają, co z audytem politycznych postępowań prokuratorskich

Prawnicy

Fundacja Otwarty Dialog skierowała wniosek o udzielenie informacji publicznej do prokuratorów Dariusza Korneluka – Prokuratora Krajowego oraz ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Jest to konsekwencja listu otwartego w sprawie apeli obywateli o audyt. Chodzi o przegląd politycznie motywowanych postępowań prokuratorskich w latach 2015-2023. A także – rehabilitację pokrzywdzonych.

28.06.2024

Urzędówki na nowych zasadach sąd może podwyższyć sześciokrotnie

Prawnicy

5 czerwca br. weszły w życie nowe rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zasad ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata albo radcę prawnego ustanowionego z urzędu. Chodzi tu o wysokości opłat dla adwokatów i radców prawnych za tzw. urzędówki. Największa zmiana to możliwość podwyższenia przez sąd podstawowej stawki maksymalnie do 600 proc. - pisze Elżbieta Jóźwiak radca prawny z kancelarii BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

27.06.2024

SN: Prokurator pozbawiony stanu spoczynku za groźby śmierci

Prawo karne Prawnicy

Prokurator w stanie spoczynku został pozbawiony przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego tego stanu wraz z uposażeniem, z powodu wielu incydentów uchybiających godności urzędu. Chodziło m.in. o grożenie dwóm osobom, w tym dziecku - pobiciem i pozbawieniem życia.

25.06.2024

SN: Kredyt frankowy i nadwyżka spłacone, ale syndyk banku kasacji nie cofa

Prawnicy Kredyty frankowe

Postanowienia umowne, które przewidują indeksację kredytu do waluty obcej i wprowadzają nierówność między stronami, w ten sposób, że kształtują jednostronnie kurs waluty, są postanowieniami niedozwolonymi – powtórzył raz jeszcze Sąd Najwyższy. I będzie powtarzał jeszcze kilkadziesiąt razy, czyli tyle, ile jest skarg kasacyjnych wniesionych przez syndyka masy upadłości Getin Noble Bank, który nie chce ich wycofać, mimo że nie odnoszą one skutku.

24.06.2024

Oskarżenie sędziego o sfałszowanie protokołu - do sądu karnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie i sądy okręgu gdańskiego nieco pogubiły się w sprawach dyscyplinarnych. Świadczy o tym przekazanie przez sąd II instancji do Sądu Najwyższego sprawy karnej przeciwko sędziemu z oskarżenia publicznego za przestępstwo umyślne poświadczenia nieprawdy w protokole rozprawy. Sąd Najwyższy nie osądzi takiej sprawy do czasu rozstrzygnięcia w postępowaniu karnym.

21.06.2024

SN: Prokurator może przesłuchać swojego lekarza rodzinnego

Prawnicy

Korzystanie z usług lekarza rodzinnego NFZ przez prokuratora nie decyduje o braku bezstronności - orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Nie ma konfliktu interesów, jeśli świadkiem przesłuchiwanym przez prokuratora jest osoba zawodowo z nim powiązana. Podstawą żądania wyłączenia prokuratora na wniosek, są trwałe powiązania ze stroną albo jej pełnomocnikiem typu przyjaźń, wrogość, zbieżność lub rozbieżność interesów.

21.06.2024

Kwota bazowa na nieodpłatną pomoc prawną wzrośnie do 6104 zł w 2025 r.

Prawnicy

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w 2025 roku kwota bazowa stanowiąca podstawę ustalenia wysokości dotacji na finansowanie zadań związanych z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniem nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej wynosiła 6104 złotych. Projekt rozporządzenia trafił właśnie do opiniowania.

20.06.2024

Kłopoty I Prezes SN z... wymiarem sprawiedliwości

Prawnicy

Do prokuratury wpłynęło kilka zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Chodzi o przekroczenie uprawień i poświadczenie nieprawdy. Sygnały płyną od sędziów tego sądu. Są spowodowane tym, że nieobecnych na kolegium sądu sędziów prezes wliczała do osób wstrzymujących się od głosu i w ten sposób powstawało fałszywe kworum. Ponadto zarzuty dotyczą przetrzymywania akt. Z tymi działaniami wiążą się również zarzuty dyscyplinarne.

19.06.2024

SN: Sędzia nie ma gwarancji dożywotniej pracy na uczelni

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Bezwzględny zakaz rozwiązania stosunku pracy nauczyciela akademickiego, będącego sędzią Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego, godzi w zasady równości wobec prawa, gdy gwarantuje dożywotnie zatrudnienie takiego pracownika – orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. W rezultacie adiunkt będący sędzią nie zostanie przywrócony do pracy na uczelni.

17.06.2024

"Kryształowe Serce Radcy Prawnego" - znamy laureatów konkursu

Prawnicy

Działalność pro bono na rzecz osób słabszych i wykluczonych doceniła kapituła XVI edycji konkursu "Kryształowe Serce Radcy Prawnego". Laureaci stają po stronie skrzywdzonych dzieci, osób w kryzysie bezdomności i zwierząt, angażują się w integrację uchodźców wojennych i edukację prawną najmłodszych. Przyznane zostało też specjalne wyróżnienie od Wolters Kluwer Polska oraz tytuł "Ambasadora mediacji".

14.06.2024

Składy orzekające Trybunału Stanu będą losowane

Prawnicy

Wniosek o zwołanie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu w celu uchwalenia zmian w regulaminie, przedstawiony 31 stycznia br., był niezgodny z regulaminem Trybunału Stanu – uważa przewodnicząca Małgorzata Manowska. Regulamin wprowadza zasadę, iż składy orzekające będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania.

14.06.2024

Rozliczenie konkubinatu nie jest proste

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po 27 latach konkubinatu para zdecydowała się rozstać. Konkubent zażądał zwrotu pieniędzy. Sąd Najwyższy w rozszerzonym składzie rozstrzygnie teraz, czy rozliczenie pomiędzy byłymi konkubentami dawnego zakupu mieszkania przez jednego z nich, wyłącznie w jego własnym imieniu, następuje w kwocie nominalnej, jeżeli nie zostało zgłoszone żądanie jej waloryzacji, czy z uwzględnieniem zmiany wartości nieruchomości po jej zakupie.

14.06.2024

SN: Ważne postępowanie, nawet jeśli delegację podpisał podsekretarz

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skład sądu obsadzonego przez sędziego delegowanego, gdy akt nominacji podpisał podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości, nie jest składem „sprzecznym z przepisami prawa”, a rzekome wątpliwości co do bezstronności i niezawisłości sędziego nie mogą prowadzić do nieważności postępowania - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej z udziałem jednego sędziego i skargi kasacyjnej nie przyjął do rozpoznania.

14.06.2024

XVI edycja "Kryształowego Serca Radcy Prawnego" - dziś poznamy laureatów

Prawnicy

„Kryształowe Serce Radcy Prawnego” to konkurs corocznie organizowany przez samorząd radcowski. Jego celem jest nagradzanie tych radców prawnych i aplikantów radcowskich, których wyjątkowa praca i bezinteresowna pomoc zostały dostrzeżone przez innych. W piątek poznamy laureatów XVI edycji.

14.06.2024

Zażalenia sędziego na wytyk nie rozpoznaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wytyk orzeczniczy skierowany do sędziego dotyczy rażącego naruszenia przez niego przepisów. Powoduje konsekwencje płacowe i kadrowe dla sędziego. Mimo to Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN uznała, że odwołanie od wytyku powinna rozpoznać Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, gdyż mamy do czynienia ze sprawą publiczną, a nie dyscyplinarną.

13.06.2024

SN: Komornik ani rzeczoznawca nie poniosą odpowiedzialności za błąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nierzetelna wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę doprowadziła do szkody w majątku wierzyciela. Jednak pozwany komornik, ani biegły, nie poniosą odpowiedzialności za swoje błędy, gdyż sprawa się przedawniła, mimo składania wielu wezwań do próby ugodowej – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

13.06.2024

Nie wiadomo, czy osoba zmieniająca płeć może pozwać dzieci i małżonka

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w pełnym składzie, lecz bez sędziów wybranych przed 2018 rokiem, podjął uchwałę stanowiącą, iż niedopuszczalne jest cofnięcie wniosku przez prokuratora generalnego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. Problem dotyczył ustalenia i zmiany płci, a w tym kontekście pytania – kogo pozywa osoba chcąca zmienić płeć - czy tylko rodziców, czy także dzieci i małżonka.

11.06.2024

Czerwcowa seria wyłączeń sędziów, którzy mają rozpoznać kasacje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoznawanie kasacji spowolniło. Trwa seria wyłączeń sędziów Sądu Najwyższego od orzekania z powodu braku bezstronności i niezawisłości, poglądów sędziów w kwestii spełniania tych standardów, a także ze względu na zbyt szybki przebieg awansu zawodowego. Wyłączenia odbywają się na wniosek obrońców i innych stron postępowania.

11.06.2024

Minister Mościcka-Dendys: Za czwartym razem uda się wyłonić polskiego sędziego ETPCz

Prawnicy Prawo europejskie

Przedstawimy w wymaganym terminie, czyli do 12 sierpnia, Radzie Europy dobrych kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i liczymy, że jedna z tych osób zostanie faktycznie powołana – mówi dr Henryka Mościcka-Dendys, wiceminister spraw zagranicznych. I podkreśla, że procedura ta prowadzona jest zgodnie z wymaganymi standardami i transparentnie.

11.06.2024