Bańkowska nową liderką kancelarii PwC Legal

Prawnicy

Aleksandra Bańkowska, partnerka PwC Polska, została mianowana na stanowisko Legal Business Solutions Leader w sieci PwC w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W nowej roli będzie kierować połączoną ofertą Legal i NewLaw w regionie CEE, która obejmuje ponad 500 specjalistów z dziedziny prawa, technologii i konsultingu działających w 23 krajach.

11.07.2024

Zadanie Bodnara: Rozliczyć Fundusz Sprawiedliwości i ministrów

Prawo karne Prawnicy

Jako Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny jestem w pełni zdeterminowany, by śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości było prowadzone z poszanowaniem praw osób podejrzanych oraz w zgodzie z najwyższymi standardami – oświadczył prof. Adam Bodnar. Wyjaśnienie afery Funduszu, a także doprowadzenie przed wymiar sprawiedliwości osób, które popełniły przestępstwa, to jedno z najważniejszych zadań, jakie realizuję w ramach pełnionych przeze mnie funkcji.

11.07.2024

Prof. Zajadło: Nie nadużywać tymczasowego aresztowania, nawet dla jego zwolenników

Prawo karne Prawnicy

Jeśli Sejm uchyli immunitet byłemu wiceministrowi sprawiedliwości, pojawi się kwestia jego tymczasowego aresztowania. Część opinii publicznej zapewne przyklaśnie tej idei, szczególnie że to reprezentant ekipy używającej i nadużywającej tego środka. Ale taki odwet nie byłby dobrym sygnałem w ramach odbudowy państwa prawa – mówi prof. Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego.

11.07.2024

SN: Nie można dzielić lokalu, gdy zniesienie współwłasności nie zostało wykonane

Prawo cywilne Prawnicy Nieruchomości

Wydanie postanowienia przez sąd o zniesieniu współwłasności polegające na wyodrębnieniu własności lokali, w sytuacji kiedy nie wszystkie z nich zostały ujawnione w księdze wieczystej, stanowi przeszkodę do dokonania dalszego podziału mieszkań – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i podkreślił, że wniosek o ujawnienie odrębnej własności lokalu nie został zgłoszony przez 15 lat.

11.07.2024

Dr Kubista: Nie da się już być adwokatem od wszystkiego

Prawnicy

Świeżo upieczeni adwokaci i radcowie prawni, jeżeli marzą o otwarciu własnej kancelarii, powinni w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę chcą się zajmować. Określi to ich dalsze działania marketingowe, profil klientów, wizerunek i markę osobistą. Wpłynie też na zasady prowadzenia biznesu - inaczej prowadzi się kancelarię opartą na sprawach sądowych, a inaczej na bieżącej obsłudze firm – mówi serwisowi Prawo.pl dr Bartosz Kubista, adwokat i doradca podatkowy.

11.07.2024

Sędzia Krygielski: Olsztyński sąd po przejściach wraca do spokojnej pracy

Prawnicy

Dużym wyzwaniem było podjęcie się kierowania sądem, w którym w ostatnich latach tyle się wydarzyło, którego najbardziej znanymi symbolami stali się broniący niezawisłości sędziowskiej Paweł Juszczyszyn oraz po przeciwnej stronie członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki – mówi prezes sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski.

10.07.2024

Podsumowanie akcji „Bajeczni Adwokaci”

Prawnicy

Dobiegła końca II edycja ogólnopolskiej akcji edukacji prawnej skierowana do najmłodszych dzieci. Po dwóch edycjach akcja objęła zasięgiem już ponad 230 tysięcy dzieci w całym kraju. O czytanych w ramach akcji książkach „Leśne sprawy Misia Adwokata” i „Leśne sprawy Misi Adwokatki” usłyszały także dzieci polonijne w Londynie, Wiedniu, czy w Niemczech – informuje Naczelna Rada Adwokacka.

09.07.2024

Możliwe zmiany w opłatach za egzamin wstępny na aplikację sędziowską i prokuratorską

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Osoby ubiegające się o przyjęcie na aplikację sędziowską i prokuratorską od lat skarżą się na zasady ponoszenia opłat za egzamin wstępny. Konkurs składa się bowiem z dwóch etapów, a zdecydowana większość kandydatów nie przechodzi do drugiego etapu. Mimo to, wszyscy wnoszą pełną opłatę (w tym roku 2150 zł). Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że przedstawione zostaną analizy koncepcyjne w zakresie ewentualnych modyfikacji przepisów dotyczących zwrotu kandydatom części uiszczonej uprzednio pełnej wysokości opłaty.

08.07.2024

Prof. Wyrzykowski: Sędziego do TSUE trzeba wskazać bez obaw o prezydencką blokadę

Prawnicy

Konieczne jest możliwie szybkie wskazanie polskiego kandydata na wakujące stanowisko sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE – mówi prof. Mirosław Wyrzykowski, sędzia TK w stanie spoczynku, były członek komitetu opiniującego kandydatów na sędziów unijnych sądów. I dodaje, że przeszkodą nie powinno być ewentualne odwołanie się przez prezydenta do tzw. ustawy kompetencyjnej. Bo podobny spór o udział prezydenta w szczytach UE został dawno rozstrzygnięty.

08.07.2024

Prawnicy robią porządki w prawie cywilnym i procedurze

Prawo cywilne Prawnicy

Kodeks postępowania cywilnego od 1989 r. był zmieniany... 350 razy i stał się w mało czytelny, zaś kodeks cywilny – 108 razy. Obecnie trwa „sprzątanie” bałaganu po ostatnich ośmiu latach. Najpilniejsze zmiany w k.p.c. to poprawienie środków zaskarżenia. Natomiast w k.c. należy wzmocnić ochronę strony słabszej: uregulować stosunki B2B - w umowach inwestycyjnych, w umowach agencji i pośrednictwa oraz przeprowadzić reformę prawa konsumenckiego.

05.07.2024

SN: Sędzia Skoczkowska jest sędzią niezawisłym, choć powołana w PRL

Prawnicy

Sędzia Krzysztof Staryk nie uwzględnił wniosku zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i nie wyłączył sędzi Sądu Najwyższego Barbary Skoczkowskiej od rozpoznania sprawy dyscyplinarnej innego sędziego. Rzekomo negatywny stosunek sędzi Skoczkowskiej wobec Michała Lasoty i Przemysława Radzika nie może stanowić skutecznej podstawy wyłączenia.

05.07.2024

SN: Nie ma jasności, czy bank może zatrzymać kwoty, gdy umowa kredytu nieważna

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie nadal mają wątpliwości, czy zarzut zatrzymania jest skuteczny na wypadek unieważnienia umowy kredytu. Izba Cywilna Sądu Najwyższego przekazała rozszerzonemu składowi siedmiu sędziów zagadnienie prawne wymagające podjęcia uchwały, aby definitywnie rozstrzygnął czy umowa kredytu ma charakter umowy wzajemnej.

04.07.2024

SN odchodzi od linii orzeczniczej w sprawie potrącenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dla skuteczności podniesienia zarzutu potrącenia na podstawie art. 203(1) k.p.c. i odbioru takiego oświadczenia wystarczające jest pełnomocnictwo procesowe - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na zagadnienie przedstawione przez Sąd Apelacyjny w Katowicach. Uchwała ta stanowi odejście Sądu Najwyższego od jego dotychczasowej linii orzeczniczej, jak również od wieloletniej i ugruntowanej linii orzeczniczej sądów powszechnych.

04.07.2024

SN wznawia postępowanie w sprawie wygaśnięcia mandatu Kamińskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy wznowił postępowanie zakończone postanowieniem z 10 stycznia 2024 r. wydanym przez Izbę Pracy tego sądu, w którym oddalono odwołanie od postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego. W wyniku wznowienia postępowania SN uchylił wskazane postanowienie i umorzył postępowanie.

03.07.2024

Ruszyła XIII edycja Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2024

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już po raz XIII Wolters Kluwer Polska organizuje konkurs Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra - tym razem 2024 r. Jury wyłoni młodych prawników wyróżniających się nie tylko wiedzą, ale też pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa, a także kreatywnością i wykorzystywaniem nowych technologii. Kandydaci nie mogę mieć więcej niż 35 lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września.

03.07.2024

SN: Zaległości sędziego powodują zawieszenie i drastyczne obniżenie wynagrodzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziego, który od kilku lat nie wykonuje obowiązków służbowych i był już za opieszałość karany, należy zawiesić w czynnościach służbowych i przekazać jego referat innym sędziom. Dlatego, że stan zaległości obciążających sędziego jest długotrwały, a stosunek do poleceń zmierzających do poprawy sytuacji – lekceważący. Sąd Dyscyplinarny uznał, że w tej sytuacji zachodzi konieczność obniżenia uposażenia o 40 procent.

01.07.2024

Dlaczego nie rozumiemy prawniczych umów, czyli skąd wziął się „prawniczy bełkot"?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Masz czasem wrażenie, że trzeci raz czytasz umowę, regulamin, pismo z sądu albo opinię prawną i nic z tego nie rozumiesz? Czujesz, jakby ktoś mówił do ciebie w obcym języku, a frustracja rośnie z minuty na minutę. Tekst naszpikowany jest słowami, które z niczym się nie kojarzą. Jedno zdanie potrafi się ciągnąć na sześć linijek. Skąd bierze się “prawniczy bełkot” i dlaczego prawnikom trudno jest "pisać dla ludzi"? - analizuje Katarzyna Armińska-Waszczyk z kancelarii armińska radcowie prawni, która tworzy proste dokumenty metodą legal design.

01.07.2024

Obywatele pytają, co z audytem politycznych postępowań prokuratorskich

Prawnicy

Fundacja Otwarty Dialog skierowała wniosek o udzielenie informacji publicznej do prokuratorów Dariusza Korneluka – Prokuratora Krajowego oraz ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Jest to konsekwencja listu otwartego w sprawie apeli obywateli o audyt. Chodzi o przegląd politycznie motywowanych postępowań prokuratorskich w latach 2015-2023. A także – rehabilitację pokrzywdzonych.

28.06.2024

Urzędówki na nowych zasadach sąd może podwyższyć sześciokrotnie

Prawnicy

5 czerwca br. weszły w życie nowe rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zasad ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata albo radcę prawnego ustanowionego z urzędu. Chodzi tu o wysokości opłat dla adwokatów i radców prawnych za tzw. urzędówki. Największa zmiana to możliwość podwyższenia przez sąd podstawowej stawki maksymalnie do 600 proc. - pisze Elżbieta Jóźwiak radca prawny z kancelarii BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

27.06.2024

SN: Prokurator pozbawiony stanu spoczynku za groźby śmierci

Prawo karne Prawnicy

Prokurator w stanie spoczynku został pozbawiony przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego tego stanu wraz z uposażeniem, z powodu wielu incydentów uchybiających godności urzędu. Chodziło m.in. o grożenie dwóm osobom, w tym dziecku - pobiciem i pozbawieniem życia.

25.06.2024