Rzecznik dyscyplinarny przesłuchał I prezes SN
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf została we wtorek przesłuchana przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych w charakterze świadka.
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf została we wtorek przesłuchana przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych w charakterze świadka.
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf przesłała do Komisji Europejskiej informację o środkach podjętych w Sądzie Najwyższym w celu pełnego zastosowania się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 października 2018 r.
ABW w czasie podsłuchów wykryła nieprawidłowości przy podatku VAT. Powinna przekazać organom podatkowym całość materiałów, nie tylko stenogramy - wyjaśnia w rozmowie z Prawo.pl Jacek Kudła, specjalista w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych.
Sędzia Stanisław Zabłocki, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną zdjął z wokandy sprawy powołanego na sędziego Sądu Najwyższego Wojciecha Sycha. Jego orzekanie wstrzymał do czasu wydania rozstrzygnięcia przez Naczelny Sąd Administracyjny.
Prokuratura Krajowa uważa, że Donald Tusk wprowadza w błąd opinię publiczną. Zapewnia, że awanse dostali ci prokuratorzy prowadzących postępowanie w sprawie spółki Amber Gold, którzy postawili małżonków Marcina i Katarzynę P. przed sądem.
Kroki podejmowane przez polski rząd i związane z tym zmiany legislacyjne oznaczają brak szacunku dla zasady trójpodziału władzy, a także zagrażają niezawisłości sądownictwa i mają na celu uzyskanie politycznej kontroli nad sądami - stwierdza w rezolucji Europejskie Stowarzyszenie Sędziów.
Jest wiele podobieństw w kształtowaniu się ustroju Polski międzywojennej i obecnej III Rzeczypospolitej. W obu przypadkach najpierw ustrój budowano według najwyższych standardów demokracji i prawa, a potem, przy aprobacie dużej części społeczeństwa, wycofywano się z części z nich - twierdzi prof. Michał Pietrzak.
Kapituła konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2018" wybrała już 35 osób nominowanych do nagród dla wyróżniających się, młodych prawników. 15 listopada, podczas gali konkursu, ogłoszonych zostanie dziesięciu finalistów oraz pięciu laureatów nagród specjalnych.
Coraz więcej par, jeszcze przed rozwodem, korzysta z usług notariusza i dzieli się majątkiem. Chcą szybko i bez orzekania o winie zakończyć małżeństwo. To nowy trend, ale w ocenie notariuszy można by pójść jeszcze dalej i bezproblemowe rozwody rozstrzygać poza sądami.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zaproponował polskiemu rządowi ugodę i wypłatę blisko 8 tysięcy euro zadośćuczynienia dla b. prezesa Amber Gold Marcina P. za przewlekłe stosowanie wobec niego tymczasowego aresztu. Marcin P. jest w areszcie od sierpnia 2012 r.
Wielka Brytania wyda Polsce ściganych za przestępstwa kryminalne podejrzanych. Wysoki Trybunał odrzucił wnioski Polaków, którzy apelowali o odstąpienie od ekstradycji z powodu zagrożenia praworządności w Polsce.
Powstał Portal Pomocy Postpenitencjarnej, odwiedzany codziennie przez osoby opuszczające zakłady karne. Mogą na nim uzyskać przystępnie podane informacje dotyczące noclegów, terapii, szkoleń ale też sposobów szukania pracy.
Prokurator generalny pyta TK, czy polskie sądy mogą kierować pytania do unijnego Trybunału, minister spraw zagranicznych twierdzi, że nie należy o to nawet pytać, ale potem się wycofuje. A rzeczniczka PiS podsumowuje ten spór stwierdzeniem, że stanowisko Zbigniewa Ziobry jest zgodne ze stanowiskiem partii.
Małe kancelarie radcowskie już teraz i aż do końca 2019 roku mogą korzystać z najnowszej oferty wydawnictwa Wolters Kluwer Polska na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim z produktu Kancelaria prawna, który jest kompleksowym narzędziem wspierającym pracę kancelarii.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzy skargę Komisji Europejską na Polskę w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym w trybie przyspieszonym. Tak zdecydował prezes Trybunału Koen Lenaerts, co w praktyce oznacza, że rozstrzygnięcie zostanie wydane w ciągu kilku miesięcy.
Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE jest samorealizującym się postanowieniem, tutaj nie potrzeba żadnych nowych środków normatywnych, żeby je zrealizować - twierdzi sędzia Sądu Najwyższego Krzysztof Rączka.
Ministrowie państw UE ds. europejskich 12 listopada kolejny raz będą zajmować się Polską. Zdecydowali o tym w środę w Brukseli ambasadorowie państw UE. Nie będzie to jednak wysłuchanie, lecz informacja bieżąca.
Nie ma podstaw, by Trybunał Konstytucyjny badał, czy składanie pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE przez polskich sędziów jest zgodne z konstytucją - twierdzi w piśmie do prezes TK Julii Przyłębskiej minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Lawinowo wrasta liczba zawiadomień dotyczących dłużników alimentacyjnych. W 2017 roku wpłynęło ich do prokuratur 50 tys., a tylko do połowy października tego roku ponad 113 tysięcy - ustaliło Prawo.pl. Rok 2018 może być też rekordowy jeśli chodzi o liczbę skazań - tylko w pierwszej połowie było ich blisko 17 tys.
Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku - to hasło tegorocznego, już dziewiątego Dnia Otwartego Notariatu. Odbędzie się pod koniec listopada, w 19 miastach Polski. Cel zwiększenie świadomości prawnej Polaków.