NSA: Klasyfikacja gruntu w ewidencji nie przesądza o jego związku z prowadzeniem działalności

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Czy samo posiadanie gruntów przez przedsiębiorcę skutkuje uznaniem ich za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, niesłuszne jest decydowanie o powiązaniu gruntów z prowadzeniem działalności wyłącznie na podstawie ich sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków, czy też z powodu posiadania ich przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.

26.10.2022

SN: Mąż poszkodowany przez sąd wadliwym podziałem spadku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Poprzez wydanie niezgodnego z prawem orzeczenia, zawierającego istotne błędy co do wysokości udziałów spadkowych, sąd rejonowy pozbawił męża należnej mu części spadku - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Błąd sądu rejonowego polegał na tym, że przyznano mężowi tylko czwartą część spadku, a nie połowę.

26.10.2022

SN: Podwójne koszty doręczenia komorniczego

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Pozwany pasażer na gapę poniesie koszty zarówno doręczenia mu pisma przez komornika, jak i koszty postępowania doręczeniowego, które obciążyły powoda, czyli Zarząd Transportu Miejskiego. Chodzi o koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. Tak wynika z uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Wątpliwości wyłoniły się po zmianie kodeksu postępowania cywilnego z 2019 roku.

25.10.2022

SN: Skład sędziowski sprzeczny z prawem, ale wyrok jest ważny

Prawnicy

Powołanie nowego składu sędziowskiego orzekającego w drodze losowania, z pominięciem sędziego wyznaczonego do rozpoznania sprawy z mocy ustawy, nie powoduje samo w sobie sprzeczności składu orzekającego z przepisami prawa - taki jest sens uchwały podjętej przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego w sprawie o nieistnienie uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Nazwisko nowego referenta zostało wylosowane, a następnie - dopisane ręcznie.

25.10.2022

NSA: Pozbawienie statusu bezrobotnego, tylko przy prawidłowym wezwaniu do stawiennictwa

Prawo pracy

Starosta pozbawił statusu bezrobotnego osobę, która nie stawiła się w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomiła o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa. Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił uwagę, że warunkiem koniecznym stwierdzenia niestawiennictwa jest jednoznaczne i niebudzące żadnych wątpliwości ustalenie, że bezrobotny został prawidłowo wezwany.

24.10.2022

SN: Rozwiedzeni małżonkowie spłacają wspólnotę według ich udziałów w nieruchomości

Prawo cywilne

Odpowiedzialność byłych małżonków będących współwłaścicielami lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, który uprzednio wchodził w skład ich majątku wspólnego, za zobowiązania wobec wspólnoty mieszkaniowej powstałe po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej z tytułu wydatków i ciężarów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej jest odrębną odpowiedzialnością każdego z nich - tak brzmi uchwałą Izby Cywilnej SN.

24.10.2022

Wyrok NSA ważny dla wszystkich fundacji - trzeba ujawniać finanse

Wymiar sprawiedliwości Finanse

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego każda fundacja w polskim porządku prawnym realizuje zadania publiczne. W świetle orzeczenia za podmiot zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej może być uznana fundacja, która nie dysponuje majątkiem publicznym. Przesłanka wykonywania zadań publicznych została zinterpretowana przez sąd szeroko. Wyrok oznacza, że Fundacja ma obowiązek rozpatrzeć wniosek Ordo Iuris.

23.10.2022

Strasburg: Zabezpieczenie blokuje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej SN w sprawie sędziego Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu 18 października br. w trybie zabezpieczenia wstrzymał rozpoznanie skarg Prokuratora Generalnego przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, gdyż zasiadają w niej neo-sędziowie Sądu Najwyższego, którzy nie gwarantują prawa do sprawiedliwego procesu. Są to osoby nominowane przez Krajową Radę Sądownictwa powołaną po 8 grudnia 2017 roku.

22.10.2022

Izba Karna SN o domniemaniu braku niezawisłości sędziego Piotra Schaba

Prawnicy

Skoro sędzia, rzecznik dyscyplinarny prowadzi postępowania zgodnie z publicznie deklarowanymi oczekiwaniami władzy politycznej, to zachodzi domniemanie, że nie jest w pełni niezależny - stwierdził Sąd Najwyższy. W szczególności zaś, gdy idzie o intencje Ministra Sprawiedliwości, co do wszczynania postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów za czynności orzecznicze - takie uzasadnienie wydała Izba Karna SN w sprawie sędziego Piotra Schaba, uchylając zaskarżony wyrok.

22.10.2022

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN: Marsz Niepodległości narodowców to cykliczne zgromadzenie

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Przejazd kolumny samochodowej z okazji Święta Niepodległości 11 listopada 2021 r. był wydarzeniem tego rodzaju, co przemarsz i był możliwy w warunkach epidemii. A więc nie doszło do przerwania trzyletniego okresu ciągłości organizowania manifestacji przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Zakaz demonstracji wydany przez Prezydenta Warszawy był błędny, tak jak i odwołanie od decyzji wojewody - to sens postanowienia Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, która uchyliła postanowienie Sądu Apelacyjnego.

21.10.2022

Izba Odpowiedzialności Zawodowej: Przejście w stan spoczynku ratuje przed karą

Prawo karne Prawnicy

O utrzymaniu w mocy orzeczenia wobec sędziego zadecydowało jego przejście w stan spoczynku, choć Sąd Najwyższy stwierdził, że doszło do rażącego i poważnego naruszenia prawa. Dlatego że sędzia bez zasięgnięcia opinii biegłego umieścił oskarżoną w zamkniętym zakładzie karnym. W tym wypadku - jak uznał SN - nie zachodzi możliwość uniewinnienia i zastosowania kontratypu z ustawy, która weszła w życie 15 lipca br.

21.10.2022

Obrońcy nadużywają argumentów o wadliwej obsadzie sądu?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Naruszenie prawa międzynarodowego, czyli pozbawienie skazanego prawa do sądu, miało być przyczyną wznowienia postępowania karnego - według obrońcy. Jednak wnioskodawca nie zauważył, że postanowienie wydane zostało przez sędziego powołanego na urząd dużo wcześniej przed reformą Krajowej Rady Sądownictwa, bo w 2010 roku. Sąd Najwyższy oddalił zatem wniosek.

21.10.2022

NSA rozstrzygnie o sposobie liczenia opłaty manipulacyjnej, ale nie wyda uchwały

Ordynacja Finanse

Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął uchwały w sprawie sposobu naliczania opłaty manipulacyjnej w postępowaniu egzekucyjnym. Sąd przyjął sprawę do rozpoznania w składzie siedmiu sędziów, a termin rozprawy wyznaczy z urzędu. Na rozstrzygnięcie kwestii dotyczących naliczania opłaty manipulacyjnej trzeba więc jeszcze poczekać.

21.10.2022

Skarga nadzwyczajna w sprawie unieważnienia "umowy frankowej" odrzucona

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę nadzwyczajną w sprawie umowy frankowej. Sąd przyznał rację powodom, bo sposób wyliczania rat był niedozwolony, gdyż bank sam sobie ustalał kurs franka, po jakim raty przelicza się na złotówki. Jednak umowa jest ważna. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN odrzuciła tę skargę z przyczyn formalnych.

20.10.2022

SA: Spór o gwarancję wykonania umowy na oprogramowanie

Prawo cywilne

Umowa dotycząca zamówienia oprogramowania dla spółki publicznej nie została należycie wykonana, więc zamawiający nie zapłacił pełnej ceny. Wykonawca zwrócił oryginał gwarancji bankowej. Sąd I instancji uznał, że wobec tego firma nie może żądać od zamawiającego kary umownej. Zdaniem Sądu Apelacyjnego to błąd, który trzeba naprawić i dlatego zwrócił sprawę do pierwszej instancji.

20.10.2022

SN: Oskarżać sędziego może zarówno rzecznik dyscyplinarny, jak i zastępca

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia rejonowy z Łodzi brał udział w głosowaniu nad swoją kandydaturą do awansu, więc wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Nie został ukarany, gdyż sprawa rozbiła się o właściwość oskarżyciela. Sąd Najwyższy orzekł, że umorzenie było nietrafne. Niedorzecznością jest sądzić, iż zastępca ma więcej uprawnień niż organ, który jest przez tego zastępcę reprezentowany - argumentował sędzia przewodniczący.

20.10.2022

Sąd: Jedyny wspólnik nie mógł zostać objęty ubezpieczeniem jako pracownik

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wspólnik został zatrudniony w spółce, w której jednocześnie był członkiem zarządu i jedynym udziałowcem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że nie podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym jako pracownik, tylko jako wspólnik. Sąd przyznał rację organowi, ponieważ w spornym stosunku pracy nie było podporządkowania pracowniczego. Natomiast wykonywane czynności wiązały się z ryzykiem, które sam ponosił.

19.10.2022

NSA: Sześć miesięcy musi wystarczyć na złożenie oświadczenia

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Nie można przeprowadzać testu zgodności z Konstytucją określonego przepisu bez odniesienia się do argumentacji, która wcześniej została podana przez Trybunał Konstytucyjny. Sześć miesięcy to nie jest za krótko, aby podatnik mógł zrealizować swoje uprawnienie do skorzystania ze zwolnienia podatkowego w podatku od spadków i darowizn – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

18.10.2022

Sąd: Zaognienie nieujawnionej choroby nie prowadzi do uznania umowy za pozorną

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracownik zachorował w krótkim czasie po nawiązaniu stosunku pracy. ZUS uznał, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru, więc pracownik nie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Sąd jednak nie zgodził się z tym stanowiskiem. Niezdolność do pracy była bowiem nagłym zdarzeniem, które wystąpiło w związku z zaognieniem nieujawnionej i nieleczonej choroby. Ponadto zwrócono uwagę, że zatrudniony kontynuował stosunek pracy po zakończeniu leczenia.

18.10.2022