Marek A. (dane zmienione) zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. W piśmie wskazał, że chce sprzedać nieruchomość. W tym celu została ona przekształcona z rolnej w budowlaną, uzyskano decyzję o jej podziale na kilkanaście działek oraz decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawca planował również zamieścić ogłoszenia o sprzedaży w lokalnych środkach masowego przekazu oraz w formie ogłoszenia na banerze. Ponadto jedna z działek, stanowiąca dojazd do pozostałych, została utwardzona i wykonano na niej przyłącze wodociągowe. Na innej działce wykonano natomiast przyłącze energetyczne. Marek A. zaznaczył, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, ale jej zakres obejmuje usługi remontowo-budowlane, a nie deweloperskie. W ocenie wnioskodawcy, podatnikiem VAT nie będzie osoba fizyczna, która dokonuje okazjonalnej lub jednorazowej sprzedaży realizowanej poza prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zobacz w LEX jak krok po kroku wystąpić o indywidualną interpretację podatkową >
Organ nie zgodził się z wnioskodawcą
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Organ uznał, że przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego okoliczności sprawy wskazują na aktywność, która jest porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnym obrotem nieruchomościami. Zakres czynności zmierzających do przygotowania wydzielonych nieruchomości do sprzedaży, nie był typowy dla działań podejmowanych przez osoby fizyczne w zakresie zarządzania majątkiem osobistym. Wnioskodawca podjął bowiem świadome działania zmierzające do uatrakcyjnienia wydzielonych działek i zwiększenia szans na ich sprzedaż w celu osiągnięcia korzyści finansowej. Marek A. nie zgodził się wydaną interpretacją, więc złożył skargę.
Zobacz procedurę: Skarga na interpretację podatkową do WSA >
Czytaj także: Sprzedaż nieruchomości trzeba rozliczyć w urzędzie skarbowym >>>
Sprzedaż miała być jednorazowa
Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, który wskazał, że aktywność wnioskodawcy nie mogła zostać uznana jako porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnym obrotem nieruchomościami. Organ pominął w swoich rozważaniach fakt, że czynności podejmowane przez skarżącego nie cechowały się częstotliwością i natężeniem charakterystycznym dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami. Nie bez znaczenia była też okoliczność, że Marek A. planował jednorazowo sprzedać wszystkie działki, więc czynność ta nie będzie miała powtarzalnego charakteru. Sąd podkreślił też, że zamiar zamieszczenia ogłoszenia w lokalnych środkach masowego przekazu oraz na banerze nie świadczył o podjęciu czynności marketingowych występujących w profesjonalnej działalności handlowej.
Zobacz procedurę: Ustalanie statusu przedsiębiorcy >
Dążenie do uzyskania zysku bez znaczenia
WSA wskazał, że samo dążenie do osiągnięcia jak najlepszej ceny ze sprzedaży działek jest jedynie przejawem racjonalnego zarządzania osobistym majątkiem. Nie można bowiem wymagać, aby wnioskodawca, w ramach racjonalnego zarządzania swoim dorobkiem, wyzbywał się go w możliwe najmniej rentowny sposób. W ocenie sądu, warunkiem uznania sprzedaży nieruchomości za czynność objętą opodatkowaniem jest przypisanie jej cech właściwych działalności handlowej. Elementami wyróżniającymi taką działalność mogłyby być ponadstandardowe ulepszenia sprzedawanej rzeczy, prowadzenie aktywnego marketingu czy angażowanie dodatkowych środków w celu pozyskania kontrahenta. Tymczasem żadnej z wymienionych cech nie można było przypisać sprzedaży opisanej we wniosku skarżącego.
Sprzedaż kilkunastu działek nie musi być działalnością handlową
Sąd podkreślił, że właściciel może podejmować działania przygotowawcze, np. wystąpić o zatwierdzenie podziału nieruchomości oraz inicjować postępowania w sprawie zmiany jej funkcji. Natomiast zbycie nawet kilkunastu działek budowlanych, powstałych z podziału gruntu rolnego, nie stanowi samo z siebie działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu VAT. WSA ocenił, że czynności opisane we wniosku nie przekraczały granic zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Z kolei dokonanie w przedstawionych warunkach sprzedaż nieruchomości nie nosi cech działalności gospodarczej, więc nie podlega opodatkowaniu VAT. Tym samym sąd uznał, że wydana przez organ interpretacja indywidualna była błędna i ją uchylił.
Wyrok WSA w Kielcach z 27 czerwca 2024 r., sygn. akt I SA/Ke 219/24, nieprawomocny
Zobacz też w LEX: Odrolnienie i odlesienie działki po reformie planowania przestrzennego >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.