Jak twierdzi redaktor naukowy wydanej właśnie książki Nieruchomości w prawie cywilnym, administracyjnym i podatkowym, przykładem tych pierwszych rozwiązań są choćby przepisy kodeksu cywilnego i ustawy z  8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, zapewniające zgodność tych przepisów z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE z 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych. - Wiązało się to z istotnymi zmianami w tym zakresie wprowadzonymi do kodeksu cywilnego, a mającymi na celu zwalczanie opóźnień w płatnościach handlowych – stwierdza dr Babiarz.
Jego zdaniem w tym samym kierunku podążają przepisy kodeksu postępowania cywilnego część IV księga II, tytuł VII, dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego, czy przepisy kodeksu cywilnego – księga IV, tytuł III, dział III, rozdział II – o zapisie windykacyjnym.
- Z drugiej strony wprowadza się ograniczenie w obrocie nieruchomościami rolnymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Wprowadzono je ustawą z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 30 kwietnia 2016 r. Istotne zmiany nastąpiły także w ostatnim czasie w prawie podatkowym. W zakresie dotyczącym nieruchomości zaszły one w szczególności w zakresie ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości, podatkiem rolnym czy podatkiem leśnym. Niemniej jednak zostały one wprowadzone także do ustaw o podatku od spadków i darowizn oraz o podatku od czynności cywilnoprawnych – pisze redaktor naukowy publikacji.

Nieruchomości w prawie cywilnym, administracyjnym i podatkowym. Tom I

Jak podkreśla wydawca, w publikacji w sposób szczegółowy i kompleksowy zaprezentowano problematykę szeroko pojętego obrotu nieruchomościami i korzystania z nich zarówno w stosunkach gospodarczych, jak i rodzinnych. Poszczególne zagadnienia omówiono z punktu widzenia prawa cywilnego, administracyjnego i podatkowego. W książce zawarto ponadto szczegółową analizę, na gruncie prawa prywatnego i daninowego, wszystkich instytucji z zakresu prawa rzeczowego i obligacyjnego dotyczących nieruchomości. Ukazane instytucje prawne zostały obszernie zilustrowane aktualnymi orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych, które pozwalają na poznanie praktycznego aspektu ich funkcjonowania.

W tomie pierwszym przedstawiono zagadnienia dotyczące m.in.:
•    nieruchomości w umowach obligacyjnych regulujących przeniesienie własności,
•    odpowiedzialności podatkowej z tytułu przeniesienia własności nieruchomości,
•    ważności (skuteczności) umowy przenoszącej własność nieruchomości w kontekście obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług,
•    zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane,
•    wykorzystywania nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych,
•    opodatkowania nieruchomości nabytych w spadku (dziedziczenie, polecenie testamentowe),
•    opodatkowania przeniesienia własności nieruchomości,
•    budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie, jako odrębny środek trwały,
•    konsekwencji podatkowych umów i orzeczeń działowych.
- Praca ta może nie tylko wypełnić istniejącą lukę w piśmiennictwie, lecz może być także wykorzystana w pracach nad gruntowną nowelizacją istniejącego modelu opodatkowania szeroko rozumianych nieruchomości - napisała w recenzji prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.
A prof. dr hab. Adam Jedliński dodał, że "Materia pracy jest niezwykle obszerna i wymagała od Autorów benedyktyńskiej wręcz pracy, która niewątpliwie zakończyła się pełnym sukcesem. Niezwykle rzadko w nauce prawa podejmowane są próby tak kompleksowych opracowań, przy czym w rozprawie zastosowano z powodzeniem koherencję rozwiązań cywilnoprawnych z regulacjami podatkowymi".
Według autorów i wydawcy publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków: sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych, urzędników, a także zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami. Będzie również pomocna dla wszystkich osób, które chcą pogłębić wiedzę z zakresu korzystania z obrotu nieruchomościami.

Więcej o publikacji>>>