Rezolucja: Senat będzie stał na straży interesu narodowego, którym jest dalsza obecność Polski w UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Senat RP deklaruje, że będzie stał na straży interesu narodowego, którym jest dalsza obecność Polski w Unii Europejskiej - napisano w przyjętej w piątek rezolucji. Jak podkreślono, że członkostwo w UE zwiększa dobrobyt i bezpieczeństwo Polski. Za przyjęciem rezolucji, pod którą podpisało się ponad 30 senatorów z KO, Lewicy, PSL, Polski2050 i niezależnych, było 51 senatorów, przeciw było 47, nikt nie wstrzymał się od głosu.

08.10.2021

TSUE: Koen Lenaerts ponownie wybrany na stanowisko prezesa

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W następstwie częściowego odnowienia składu Trybunału Sprawiedliwości Koen Lenaerts został w piątek ponownie wybrany przez grono sędziów Trybunału na prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kadencję trwającą od 8 października 2021 r. do 6 października 2024 r. – poinformował w piątek TSUE.

08.10.2021

Prof. Łętowska: Po wyroku TK wypowiedzenie unijnego traktatu, albo zmiana konstytucji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyroki Trubunału Konstytucyjnego - nawet wadliwe – stwarzają obowiązek posłuszeństwa ich treści. Zatem teraz rząd, parlament i prezydent – jeśli chcą  być posłuszni TK - mają tylko takie możliwości: albo zmiana Traktatu, albo zmiana Konstytucji, albo wypowiedzenie Traktatu. Czwartej możliwości nie ma - twierdzi prof. Ewa Łętowska.

08.10.2021

TK: Prawo traktatowe Unii Europejskiej jest sprzeczne z Konstytucją RP

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W czwartek, 7 października, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wyłączną właściwością TSUE jest interpretacja norm prawa unijnego, zaś TK ma ostatnie słowo w zakresie standardów konstytucyjnych, w tym w sprawach powoływania sędziów i ich kadencji. Przedstawiciel premiera wyjaśniał, że celem pytania do Trybunału było zbadanie, czy pominięcie "ekspansywnych wyroków TSUE" jest zgodne z ustawą zasadniczą.

07.10.2021

TSUE: Izba Dyscyplinarna ma być zawieszona, wniosek Polski oddalony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE oddaliła w środę wniosek Polski o uchylenie postanowienia z 14 lipca 2021 roku, którym nakazano natychmiastowe zawieszenie stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To oznacza, że powinnno ono być wykonane. W tle jest perspektywa kar za każdy dzień zwłoki w wykonaniu tej decyzji.

06.10.2021

Rzecznik TSUE: Państwa mogą czasowo przywracać kontrole na granicach

Administracja publiczna Prawo europejskie

Według rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Henrika Saugmandsgaarda Oe w ściśle określonych warunkach państwo członkowskie Unii Europejskiej może wprowadzić kontrole na swoich granicach, które są wewnętrznymi granicami strefy Schengen, na dłużej niż sześć miesięcy. Zdaniem Rzecznika nie można tego robić wielokrotnie.

06.10.2021

TSUE: Niebyłe orzeczenia sędziów powołanych przy udziale nowej KRS

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Orzeczenia wydawane przez osoby powołane na urząd sędziego z rażącym naruszeniem podstawowych norm dotyczących ustroju i funkcjonowania rozpatrywanego systemu sądownictwa należy uznawać za niebyłe - wynika z ogłoszonego w środę wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok dotyczy sędziego SN Aleksandra Stępkowskiego, ale też wszystkich sędziów powołanych w tym trybie.

06.10.2021

Sygnaliści: Zostało mało czasu na wdrożenie dyrektywy

Prawo pracy Prawo europejskie

Osoby dokonujące zgłoszenia lub ujawnienia informacji bądź uzasadnionych podejrzeń naruszenia prawa, pracujące w sektorze prywatnym lub publicznym, które mają wiedzę na temat naruszenia w kontekście związanym z pracą, będą chronione. I to niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy. Rząd opublikował właśnie założenia do projektu, jednak na wdrożenie dyrektywy zostało niespełna 2,5 miesiąca.

05.10.2021

Rzecznik generalny TSUE: Wykluczenie pracowników domowych z zasiłków dla bezrobotnych sprzeczne z prawem UE

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Przepisy prawne, które wykluczają pracowników domowych w Hiszpanii z kręgu beneficjentów zasiłków dla bezrobotnych w sytuacji, gdy w skład tej kategorii pracowników wchodzą prawie wyłącznie kobiety, są sprzeczne z prawem Unii – uważa Maciej Szpunar, rzecznik generalny. Jego zdaniem, stanowi to dyskryminację pośrednią ze względu na płeć, u podstaw której nie leżą uzasadnione cele, które nie są związane z jakąkolwiek dyskryminacją ze względu na płeć.

02.10.2021

Jest szansa na system kaucyjny w połowie przyszłego roku

Odpady Rynek Finanse Prawo europejskie

Przyspieszyły prace rządu nad systemem kaucyjnym, który ma być przyjęty w I kwartale 2022 r. Zwrot butelek ma się odbywać bez paragonów. System ma być obowiązkowy w sklepach o powierzchni handlowej od 100 m.kw., a w mniejszych placówkach na zasadzie dobrowolności. Kontrowersje budzą rodzaje opakowań, które mają być nim objęte w pierwszej kolejności.

29.09.2021

KE zatwierdza mapę pomocy regionalnej w Polsce na lata 2022-2027

Administracja publiczna Finanse Prawo europejskie

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, mapę przyznawania pomocy regionalnej w Polsce na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r. Umożliwiają one państwom członkowskim wspieranie najmniej uprzywilejowanych regionów europejskich w zmniejszaniu dystansu pod względem dobrobytu gospodarczego, dochodów i bezrobocia.

28.09.2021

W łódzkim nadal będzie obowiązywać Samorządowa Karta Praw Rodzin

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Sejmik województwa łódzkiego nie uchylił w piątek Samorządowej Karty Praw Rodzin. Na uchylenie tzw. uchwały anty-LGBT zdecydowali się natomiast radni sejmiku województwa świętokrzyskiego, którzy jednocześnie przyjęli uchwałę w sprawie "poszanowania wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania". Modyfikację podobnych uchwał zapowiedziały władze samorządowe Małopolski i Lubelszczyzny.

24.09.2021

TK: Rozprawa w sprawie nadrzędności prawa krajowego nad unijnym odroczona do 30 września

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny w środę 22 września wrócił w pełnym składzie do sprawy z wniosku premiera dotyczącej zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Trybunał zajmuje się tą sprawą od marca, ale była już dwukrotnie odraczana. We wtorek TK wrócił do procedury wysłuchania uczestników postępowania. Potem ogłosił przerwę, a następnie odroczył rozprawę do 30 września.

22.09.2021

Prof. Kustra-Rogatka: Jeśli rząd nie zapłaci kary za Turów, KE ją potrąci z funduszy

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Niezapłacenie kary nałożonej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie w chodzi w rachubę. Jeżeli Polska konsekwentnie będzie odmawiać zapłacenia kary, można spodziewać się potrącenia należnej sumy z np. środków wypłacanych z budżetu UE dla Polski - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

22.09.2021

Ministerstwo Sprawiedliwości będzie uczyć prawa unijnego

Dla studenta Prawo europejskie

Resort sprawiedliwości zaprasza do Akademii Prawa Unijnego – programu edukacyjnego organizowanego przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości, będącego cyklem seminariów poświęconych zagadnieniom związanym z prawem unijnym, funkcjonowaniem Unii Europejskiej oraz jej przyszłością. Rekrutacja, w której mogą brać udział także studenci, trwa do końca września.

21.09.2021

Unijny rzecznik finansowy pomógłby lepiej chronić konsumentów

Rynek i konsument Finanse Prawo europejskie

W Unii Europejskiej należałoby rozważyć powołanie unijnego rzecznika finansowego, co przyczyniłoby się do tego, że „głos konsumentów na rynku finansowym byłby bardziej słyszalny”, także w Brukseli czy Luksemburgu - taka propozycja przedstawiona została na Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC), który odbywa się obecnie w Katowicach.

21.09.2021

Prof. Barcz: Rozdział europejski w Konstytucji - tak, ale nie wtedy, gdy demolowana jest praworządność

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sprawę „rozdziału unijnego” w Konstytucji RP, łącznie ze sprecyzowaniem procedury podjęcia decyzji w sprawie wystąpienia z Unii warto i trzeba będzie podjąć po przywróceniu w Polsce praworządności. Nie można proponować wiarygodnych negocjacji nad nowelizacją Konstytucji komuś, kto w ostatnich latach naruszył jej podstawowe zasady, demolując praworządność - uważa prof. Jan Barcz.

20.09.2021

Jest ustawa - zmienią się zasady wydawania uprawnień dla kierowców zawodowych

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Umożliwienie prowadzenia szkoleń dla kierowców zawodowych w formie e-learningu oraz wydawanie nowego dokumentu w postaci karty kwalifikacji kierowcy to tylko niektóre rozwiązania wprowadzone w uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Dostosowuje on polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej.

17.09.2021

Parlament Europejski upomina się o praworządność i wolność mediów w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

"Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce" - to tytuł rezolucji, jaką Parlemnt Europejski przyjął w czwartkowym głosowaniu. Za rezolucją głosowało 502 posłów, przeciwko 149, a 36 wstrzymało się od głosu. Z polskich posłów przeciwko głosowali eurodeputowani PiS, za - przedstawiciele PO, SLD i Wiosny.

16.09.2021