Parlament Europejski upomina się o praworządność i wolność mediów w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

"Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce" - to tytuł rezolucji, jaką Parlemnt Europejski przyjął w czwartkowym głosowaniu. Za rezolucją głosowało 502 posłów, przeciwko 149, a 36 wstrzymało się od głosu. Z polskich posłów przeciwko głosowali eurodeputowani PiS, za - przedstawiciele PO, SLD i Wiosny.

16.09.2021

Pełnomocnik rządu broni przed KE samorządowych uchwał anty LGBT

Prawo europejskie

Wszystkie osoby, bez względu na orientację seksualną i niezależnie od miejsca zamieszkania, korzystają w Polsce z prawnej ochrony – takie stanowisko Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Anna Schmidt w odpowiedzi przesłanej Komisji Europejskiej ws. uchwał samorządów odnoszących się do "ideologii LGBT". KE blokuje fundusze unijne dla samorządów, które przyjęły tzw. uchwały anty LGBT.

15.09.2021

PiS: Nie zamierzamy wyprowadzać Polski z Unii Europejskiej

Prawo europejskie

Sugerowana przez opozycję i część mediów możliwość Polexitu to coś czego absolutnie nigdy nie planowaliśmy, nigdy o tym nie mówiliśmy. To po prostu nie ma odzwierciedlenia w faktach. Wiążemy przyszłość Polski jednoznacznie z przynależnością do Unii Europejskiej - poinformowano po środowym posiedzeniu kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości.

15.09.2021

Małopolska powołuje pełnomocnika i radę ds. równego traktowania, inne województwa trwają przy uchwałach anty LGBT

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo europejskie

Zarząd województwa małopolskiego powołał pełnomocnika i radę do spraw równego traktowania i praw rodziny. Jest to odpowiedź na pismo Komisji Europejskiej z 14 lipca, w którym unijni urzędnicy ostrzegają przed możliwością wstrzymania funduszy, jeśli sejmik nie uchyli deklaracji w sprawie LGBT. A sejmik podtrzymał swoją wcześniejszą uchwałę w tej sprawie. Podobne stanowiska prezentują inne województwa.

15.09.2021

Przewodnicząca KE: Wyroki TSUE wiążące w każdym państwie członkowskim

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Prawo do niezawisłego sądownictwa, prawo do równości przed prawem – każdy, w całej Europie, musi mieć możliwość powoływania się na te prawa, niezależnie od tego, czy należy do większości czy do mniejszości - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I podkreśliła, że wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące i wykonywane w każdym państwie członkowskim Unii.

15.09.2021

Parlament Europejski chce presji na Polskę i Węgry w sprawie praw osób LBGT

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Społeczności LGBTIQ w Polsce i na Węgrzech doświadczają dyskryminacji - uznała we wtorek większość posłów Parlamentu Europejskiego. I wezwała w związku z tym organy Unii Europejskiej do wszczęcia postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, zastosowania środków sądowych i narzędzi budżetowych przeciwko tym dwóm panstwom.

14.09.2021

Ambasadorzy RP w obronie członkostwa w Unii

Administracja publiczna Prawo europejskie

Polska jest i pozostanie członkiem Unii Europejskiej. Wystąpienie z Unii Europejskiej, w postaci np. wstrzymania płacenia składek to w ocenie Konferencji Ambasadorów - pomysły, których konsekwencją byłby upadek gospodarzy i polityczny państwa. Ale też mógłby to być wniosek Rady Ministrów, zgoda wyrażona w formie ustawy zwykłej i decyzja Prezydenta, czyli procedura przewidziana w art. 50 TUE.

13.09.2021

Europejscy sędziowie zachęcają KE do nacisku na Polskę w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 i 15 lipca 2021 r.stwierdzające, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezależnego organu sądowego, są uzasadnione. Natomiast reakcja polskiego rządu w tej sprawie jest całkowicie niewystarczająca - stwierdziło Europejskie Stowarzyszenie Sędziów. I zachęca KE do twardego kursu w tej sprawie.

13.09.2021

Sąd w Amsterdamie: Uber musi zatrudnić swoich kierowców

Prawo pracy Prawo europejskie

Kierowcy, którzy oferują swoje usługi w Holandii za pośrednictwem Ubera, nie są samodzielnymi przedsiębiorcami tylko normalnymi pracownikami. Firma musi więc ich zatrudnić - orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Amsterdamie. Podobne pozwy zostały złożone w innych europejskich krajach, m.in. Belgii i Szwajcarii. W lutym br. brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że Uber musi traktować 70 tys. kierowców jako pracowników.

13.09.2021

Prof. Adamski: Komisja Europejska nie ustąpi w sprawie Izby Dyscylinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości nie ulegną już taktyce polskiego rządu polegającej na grze na zwłokę. Polski rząd otrzymał ultimatum, że albo zawiesi działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, albo dojdzie na nałożenia na Polskę sankcji finansowych - twierdzi prof. Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

08.09.2021

Zawieszenie Izby Dyscyplinarnej - kary dla Polski są nieuchronne i mogą już być za trzy miesiące

Prawnicy Prawo europejskie

Minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów poinformował, że nie powstaje w rządzie żaden projekt dotyczący Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sytuacja dziwi o tyle, że Polsce grożą poważne sankcje finansowe, o które już Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za niewykonywanie wyroków tego Trybunału.

08.09.2021

MS: Komisja Europejska uderza w polski porządek prawny

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Decyzja Komisji Europejskiej, że zwróci się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, to kolejny przejaw agresji Komisji wobec Polski, próba ograniczenia naszej suwerenności - powiedział we wtorek Zbigniew Ziobro minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny

07.09.2021

Jest wniosek do TSUE o kary za brak zawieszenia Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z 14 lipca, w których Trybunał nakazał natychmaistowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Izba nadal działa, chociaż nie wszystkie rozprawy dochodzą do skutku.

07.09.2021

Spór o status "nowych" sędziów blokuje uchwałę w sprawie kredytów frankowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Może to być węzeł gordyjski, w efekcie którego nie doczekamy się w najbliższych latach ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii frankowej. Sędziowie Sądu Najwyższego wybrani przez neoKRS wyrażają żal z tego powodu, ale twierdzą, że kompromis był potrzebny, aby załagodzić spór w Sądzie Najwyższym. Z drugiej strony, podjęcie uchwały groziłoby jeszcze większym chaosem prawnym.

03.09.2021

TSUE: KE nie musi uwzględnić żądania partnerów społecznych wykonania, na poziomie UE, zawartej przez nich umowy

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrzymał w mocy wyrok Sądu UE i przypomniał o zakresie uznania, jakim Komisja Europejska dysponuje przy podejmowaniu decyzji w przedmiocie stosowności przedłożenia Radzie wniosku zmierzającego do takiego wykonania na podstawie art. 155 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

03.09.2021

KE: Nie będzie pieniędzy z funduszu odbudowy, dopóki Polska podważa prymat prawa UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska wstrzymuje akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy i w konsekwencji wypłaty z unijnego Funduszu Odbudowy m.in. ze względu na kwestionowanie przez rząd w Warszawie prymatu prawa UE i skierowanie tej sprawy do TK - powiedział w komisarz UE do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni. Jego wypowiedź potwierdziła Komisja Europejska.

02.09.2021

Wiceprzewodnicząca KE rozmawiała z premierem o praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Kontynuujemy dialog na temat praworządności i innych istotnych kwestii zarówno dla Polski, jak i UE z premierem Mateuszem Morawieckim - poinformowała w poniedziałek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova. I dodała, że czeka na szczegółowe informacje, w jaki sposób Polska zamierza wdrażać ostatnie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.

30.08.2021

Rząd się nie śpieszy, więc samorządy same przygotowują się do ochrony sygnalistów

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Do 17 grudnia polski ustawodawca ma czas na implementowanie unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Jeżeli tego nie uczyni w terminie, to unijne przepisy będą stosowane w naszym kraju bezpośrednio. Miasta, starostwa i duże gminy nie czekają na rząd i same zaczęły tworzyć procedury chroniące sygnalistów, ale wątpliwości jest wciąż wiele.

28.08.2021

Niech Trybunał Konstytucyjny powie jak podać uchodźcom lekarstwa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Nieporadność w radzeniu sobie z kryzysem na granicy premier tłumaczy koniecznością obrony świętego polskiego terytorium i koniecznością przestrzegania obowiązującego prawa. Nie brzmi to wiarygodnie w ustach szefa rządu, który osiągnął szczyty w manipulowaniu prawem, czy wręcz w jego łamaniu.

27.08.2021

RPO: Minister ograniczył ustawowy dostęp do procedury uchodźczej

Administracja publiczna Prawo europejskie

Obowiązująca od soboty nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie osób nielegalnie przekraczających granicę powoduje, że wynikające z Konwencji Genewskiej i ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP prawo cudzoziemców do ubiegania się w Polsce o ochronę międzynarodową stało się fikcją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

26.08.2021